Güneş’in şaşırtan ”Corona” yapısı ilk kez görüntülendi!


16 Nisan 2020 Perşembe 22:30

Gündemimiz Corona virüsünden başka bir şey değilken bilim insanları uzayın derinliklerindeki araştırmalarına devam ediyor. Bu kapsamda evrenin de en gizemli ve merak edilen dev yıldızı olan Güneş hakkında yeni bilgiler keşfedildi. Güneş Sistemimizdeki Corona yapısı(yani taç yapısı) ilk kez görüntülendi, bu ise bilim dünyasında heyecan uyandırdı.

Güneş sistemi Corona yapısı şaşırtıyor

Görüntülenen bu Güneş sisteminin ayrıntıları NASA’nın 2012 yılında Güneş’in atmosferini incelemek için gönderdiği bir alt yörünge teleskobu olan High-Resolution Coronal Imager( Yüksek Çözünürlüklü Koronal Görüntüleyici) ile ortaya çıkıyor. Tıpkı dünyadaki ilk kara deliğin fotoğrafının çekilmesi gibi bu da yıllar süren bir çalışmanın eseri olarak karşımıza çıkıyor.

Bilim insanları Güneş’in atmosferinin şimdiye kadar ki çekilmiş en yüksek çözünürlüklü görüntülerinden yola çıkarak önemli yorumlamalar yapabiliyor. Güneşin manyetik plazma iplikleri(Corona yapısı) detaylı bir şekilde görülüyor. Güneş Sistemi Corona yapısı hakkında daha fazla yorum yapabilen bilim insanları aynı zamanda aktif dış katman hakkında daha yerinde yorumlar yapabilir hale geliyor.

Güneş’in atmosferini incelemek için kullanılan görüntüler, Corona olarak adlandırılan yapının da detaylarını ortaya çıkartıyor. Güneş’in toplam büyüklüğünün yüzde 0,01’i olarak bilinen bu yapı, bilim insanlarına bol miktarda fikir veriyor. NASA ve Central Lancashire Üniversitesi‘ndeki araştırmacıların ortak çalışmasıyla ortaya çıkan görüntülerin işlenmesi de oldukça emek gerektiriyor.

Güneş’i anlamak için araştırmalar sürüyor

Elde edilen görüntülerin analiz edilmesiyle inanılmaz derecede ince, milyonlarca dereceye ulaşan bu plazma iplikleri, aşırı sıcak bir yapıda ve gaz içeriyor. Yüzlerce kilometre genişliğinde olun bu yapı için hala karanlık olan noktalar bulunuyor, oda bu yapının oluşmasında neyin etkili olduğu. Bu nedenle hala tartışma konusu olan bu durum için bilim insanları hala çalışmalar yapıyor.

Güneş Sistemi Corona yapısı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isteyen bilim insanları, söz konusu iplik yapının patlamalarıyla birlikte nelere mal olabileceğini öğrenmek istiyor.

Bilim insanları ilerleyen günlerde, bu ince ipliklerin Güneş patlamaları ve fırtınaların şekillenmesine nasıl yardımcı olabileceği ve Güneş’ten dışarıya doğru yayılan ve doğrudan Güneş Sistemi boyunca hissedilebilecek rüzgarları üzerinde odaklanacak.

Konu hakkında verilerin hala toplandığını ve araştırmaların devam ettiğini söyleyelim. Güneş’in görüntülenen yapısının fotoğrafları için sizi haberin başında yer alan galeriye davet ediyoruz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Güneş’in şaşırtan ”Corona” yapısı ilk kez görüntülendi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ilk kez değil daha önce de gördük…

" Güneş’in şaşırtan ”Corona” yapısı ilk kez görüntülendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güneş’in şaşırtan ”Corona” yapısı ilk kez görüntülendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güneş’in şaşırtan ”Corona” yapısı ilk kez görüntülendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar