Okunma

Güneş Sisteminde 9. Gezegen İddiası! Sokaktayız #7


27 Ocak 2016 Çarşamba 16:30
Güneş Sisteminde 9. Gezegen İddiası! Sokaktayız #7

California Teknoloji Enstitüsü‘nde görevli gök bilimciler, matematiksel hesaplamalar ve bilgisayar simülasyonları yardımıyla Güneş Sistemi‘nin dış kısmında, Dünya’nın 10 katı büyüklüğünde dokuzuncu bir gezegenin varlığını kanıtlayan bulgular elde ettiler.

Eğer bu bulgular gerçek çıkarsa, matematiksel hesaplamalar ile bulunan ikinci gezegen olarak tarihe geçecek.

Mike Brown imzası heyecan katıyor

Araştırmanın, on yıl önce Püton‘un “cüce” gezegen sınıfına sokulmasıyla sonuçlanan, keşifleriyle ün kazanan gök bilimci Mike Brown‘un liderliğinde yürütüldüğü belirtildi.

Brown, antik dönemlerden günümüze değin Güneş Sistemi‘nde iki gerçek gezegenin keşfedildiğini hatırlatarak, 9’uncu gezegenin bu bağlamda üçüncüsü olacağını, gezegeni keşfettiği anların heyecanını ise “ağzımız açık kaldı, çenemiz yere düştü” sözleriyle anlattı.

Yeni gezegene geçici isim

Yetkililer, yeni gezegene geçici olarak Phattie ismini verdiklerini açıkladılar. Peki ya gerçek ismi ne olacak?

Biz de mikrofonumuzu alıp sokağa çıkarak ” Yeni keşfedilen gezegene siz hangi ismi verirdiniz?” diye sorduk. İşte cevaplar!

:: Siz olsaydınız keşfedilen gezegene hangi ismi verirdiniz?
yazarVolkan Taş

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olan Volkan, gelişen teknolojiyi ve yenilikleri SDN ailesi ile paylaşıyor. Sıkı bir futbol takipçisi ve wingsuit hayranıdır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Güneş Sisteminde 9. Gezegen İddiası! Sokaktayız #7”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  KURAN 12 DİYOR O KADAR BOŞ KONUŞMAYIN

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İsim önerisi olarak oylamaya açılsa ve öneri olarak "Atatürk" dense,
  açık ara ismini biz koyardık.
  Ama neyin adını koyduğumuzu bilmezdik 🙁

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yerden 100 Km. uzaklaştığınız da uzayın başladığı kabul ediliyor. Uzayla cosmosla pek ilgimiz yok çünki kuran bize ne olup olmadığını söylüyor. Yani merak edilecek bir durum yok. Her şeyi cennetdeki hurilere bağladığımız için müslümanların pek uzayla cosmosla imtihanı alakası olmuyor. Ne diyor Cübbeli A. hoca "bana 100 bin avro versinler ben onlara ne var neyok yukarda hepsini anlatayım". Boş işlerle taşla kaya ile uğraşıp nereye varacağız diyenlere kısaca tek bir sebep söyleyeyim dünyayı güneşi kendi sistemimizi anlamak için o gezegenler yıldızlar meteorlar inceleniyor. Ben 40 yaşındayım Türkiye de konuşulan konular hep aynı, darbe, demokrasi, seçim, terör, ekonomi, kriz, meden kazaları, trafik kazları, kıbrıs sorunu. Birileri kariyer yapıcaz köşe döneceğiz diye bu ülke yıllardır yerinde patinaj yaptırıldı. Liderlerin çevrelerinde etden duvar o kadar çok padişahım çok yaşacı şakşakcı varki siz lider olsanız bir ayda ülkenizin gerçeğini bırakın ailenizi unutdururlar size… eyyy vatandaşş, kalkıyor aksaray aksarayyyy. En basit bürokrat kaymakama bile sade vatandaş olarak ulaşmak o kadar zor ki… Kime ne anlatacaksın… Kuran ne diyor onların üzerinde 19 vardır, sonra başka ne diyor elif lam mim, istediğin yere çek sündür öteki gündem yap sarıkız süten kesildimi…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ahmaklar güneş sisteminde 9 veya 10 gezegen olduğunu sanıyorlar. Güneş sistemimizde tam 24 gezegen vardır. Gün gelecek bu gerçek de meydana çıkacak. Not düşsün isteyen.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  12 gezegen var, henüz hepsi bulunmamış:))

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlardan bize ne ya.. bize makarnadan kömürden bedava EGO kartından acundan acurdan turşudan(çubuk turşusu bir numaradır) bahset.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bu röportajı yapmanızın amacı nedir?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Vay arkadaş daha güneş sisteminde gezegen buluyorlar
  Güneşten büyük yıldızlar var
  Galaksiler
  Neler neler
  Bu nasıl akıl almaz bir şey
  Bi de nereleri gösteren teleskoplar var güneş sistemindekileri nasıl bulamıyorlar onu anlamadım. Hadi gezegen mi değil mi diye şüpheye düşersin detaylı inceleyemediğimden dolayı ama varlığını görüntüleyerek açıklamak yerine matematiksel hesaplamalarla aydınlatmak ilginç hakikaten.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Başlık Güneş Sisteminde diye geçiyor içerikte Güneş Sistemi dışında yazıyor. Bir karar verin.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Sümer yazıtlarında geçen niburuyu daha yeni açıklıyolar

" Güneş Sisteminde 9. Gezegen İddiası! Sokaktayız #7 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güneş Sisteminde 9. Gezegen İddiası! Sokaktayız #7 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güneş Sisteminde 9. Gezegen İddiası! Sokaktayız #7 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "