Okunma

Güneş Yüzeyindeki Patlama, GPS’i Etkileyebilir


23 Haziran 2015 Salı 08:15
Güneş Yüzeyindeki Patlama, GPS’i Etkileyebilir

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), 21 Haziran’da meydana gelen büyük Güneş patlamasının etkilerinin dün öğle saatlerinden itibaren görüldüğünü açıkladı.

GPS sistemlerinde sorun yaşanabilir!

Günümüzde yoğun bir şekilde kullandığımız GPS sistemlerinin negatif yönde etkilenebileceğini söyleyen açıklama, ayrıca enerji şebekeleri tarafında da uyarı yaptı.

Açıklamanın teknolojiyi etkileyen kısmını bir kenara bırakacak olursak, Kutup bölgelerinde parlak kutup ışıklarının da gözlemlenebileceği kaydedilenler arasında.

NOAA uzmanları, Güneş’teki faaliyetin çok güçlü olduğunu, radyasyon fırtınasının olağandan daha süratli bir şekilde Dünya’ya ulaştığını, 2005 Eylül’ünden beri görülen en şiddetli patlama ile karşılaşmış olabileceklerini kaydetti.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO) uzay aracı da söz konusu Güneş patlamasını görüntüledi.

Güneş fırtınaları, yüzeydeki güçlü radyasyon patlamaları ile meydana geliyor. Zararlı radyasyon, Dünya’ya ulaştığında atmosferi geçemiyor ve insanlara fiziksel bir etkisi olmuyor. Ancak iletişim kanallarında kesintiler meydana getirebiliyor.

 

:: Güneş sisteminde yaşanan gelişmeleri ne kadar takip ediyorsunuz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Güneş Yüzeyindeki Patlama, GPS’i Etkileyebilir”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  istediğiniz kadar radyasyondan vs korunun sonunda hepimiz ölmeyecekmiyiz 😛

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Tehlikenin, güneş tarafından nasıl aşırı radyasyona maruz kaldığımızın göstergesi Aurora Borealis… "Tehlikeli Güzel"

 3. SDN Okuru dedi ki:

  durum vahim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Güneş patlamalarının en güzel yanı büyüleyici Aurora borealis fotoğrafları görüntülenecek.

" Güneş Yüzeyindeki Patlama, GPS’i Etkileyebilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güneş Yüzeyindeki Patlama, GPS’i Etkileyebilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güneş Yüzeyindeki Patlama, GPS’i Etkileyebilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "