Okunma

Güney Afrika uzay teleskobu yaptı!


14 Temmuz 2018 Cumartesi 12:00
Güney Afrika uzay teleskobu yaptı!

Güney Afrika uzay teleskobu MeerKAT’İn tamamlandığı bir tören ile duyurdu. MeerKAT ile Güney Afrika uzay çalışmalarında önemli bir role sahip olacak.

Güney Afrika uzay çalışmalarına katılıyor

Ulusal televizyon istasyonlarından canlı olarak yayınlanan bir törenle, Güney Afrika’da tasarlanan ve finanse edilen güçlü MeerKAT radyo teleskobunun tamamlandığı duyuruldu. MeerKAT teleskobu, Güney Afrika’nın uluslararası uzay çalışmalarına katılmasına olanak sağlayacak.

Her biri 13.5 metre çaPında, 64 çanaktan oluşan MeerKAT, türünün en hassas teleskobu olarak dikkat çekiyor. Bu sayede MeerKAT ile gökyüzü daha önce görülmemiş bir şekilde haritalanabilecek.

330 milyon dolarlık MeerKAT projesi, Square Kilometre Array (SKA) isimli geleceğin kıtalararası bir gözlem tesisinin parçası olacak. SKA projesi tamamlandığında, dünyanın en büyük radyo teleskobu olacak.

SKA gene müdür Phil Diamond, MeerKAT ile Güney Afrika’nın astronomi ve veri bilimi çalışmalarında öncü ülkelerden biri olacağını söyledi. Ayrıca SKA ile elde edilecek başarının, MeerKAT’E dayandığını söyledi.

Güney Afrika uzay

MeerKAT önümüzdeki birkaç ay içinde tamamen bilimsel olarak hazır hale gelecek. 2016 yılında parçaları toplanma başlanan teleskobun, zamanında ve sorunsuz bir şekilde bitirilmiş olması da Güney Afrika’nın bu konuda ne kadar iddialı olduğunu gösteriyor.

MeerKAT göreve başladıktan sonra, 64 çanağından her biri radyo sinyallerini uzaydan toplayacak. Daha sonra 64 çanağın verileri birleştirilerek, gökbilimciler için faydalı verilere dönüştürülecek.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Güney Afrika uzay teleskobu yaptı!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Olm bu bildigin 15x scope

  2. Anonim dedi ki:

    darisi basimiza

" Güney Afrika uzay teleskobu yaptı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güney Afrika uzay teleskobu yaptı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güney Afrika uzay teleskobu yaptı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "