Güney Kore Saldırısına Uzman Yorumu


07 Ağustos 2011 Pazar 16:00
Güney Kore Saldırısına Uzman Yorumu

Son 24 saatte, Güney Kore’deki 35 milyon SK Comms kullanıcısının bilgilerinin çalındığına dair yorumlar yapıldı. SK Comms; bölgedeki sosyal ağ iletişimi, cep telefonları ve anında mesajlaşma hizmetlerinin en büyük servis sağlayıcısı. Her ikisi de SK Comms’un altında olan Nate Portal ve Cryworld’de hesapları bulunan kullanıcılar, veri sızıntısından nasiplerini aldılar.

SK Comms Veri Kaybı

SK Comms’un sunduğu hizmetlerin içeriğinde servis sağlayıcısı; pek çok diğer firmanın aksine kullanıcının güvenliğini, en yüksek düzeyde öneme sahip olan kişisel bilgiler de dahil olmak üzere korumayı taahhüt ediyordu. Fakat ne yazık ki, alınan önlemler veri kaybı yaşanmasının önüne geçemedi. Çalınan bilgiler; kullanıcıların adlarını, e-posta adreslerini, iletişim bilgilerini ve hatta kan gruplarını bile içeriyordu.

Güney Kore’deki çevrimiçi manzara gerçekten ilginç ve bize bu olayın etkisi ile ilgili bir fikir verebilir. Ülkenin internet kullanım oranı yüksek ve internet hızı da Güney Kore’de yaygın olarak kullanılan mobil çevrimiçi bankacılık işlemleri gibi hizmetleri yürütebilmek için yeterince hızlı. Eğer kullanıcılar bütün çevrimiçi hesaplarında aynı şifreleri ve aynı bilgileri kullanıyorlarsa, siber suçluların da fazla yaratıcı olmalarına gerek kalmadan bu bilgeleri ele geçirmeleri mümkün.

Tüm bu olanlardan sonra, SK Comms veri kaybından etkilenen kullanıcılar için bazı tavsiyelerde bulundu. Aynı zamanda bu bildirilerinde, kullanıcılarının başlarına gelen bu olaydan dolayı çok üzgün olduklarını da eklediler. Daha fazla detaylı bilgi için: http://www.nate.com/nateInfo/noticeInfo.aspx

Önceki Veri Sızıntılarından Alınabilecek Dersler

Bir kullanıcının dikkat etmesi gereken en önemli şey, her çevrimiçi hesabı için farklı şifreler kullanmaktır. Daha önceki veri sızıntısı olayları göz önüne alındığında bu kuralın hiç değişmediği görülebilir. Farklı şifreler yarattığınızda, her hangi bir hesabınızdan bilgi sızdırılmış olsa bile, diğer hesaplarınız için o anda bir kat daha güvenli durumda olursunuz.

Bu veri sızıntı, bu senenin en son bilgisayar korsanlıklarından bir tanesi. Şu ana kadar gördüklerimizden yola çıkarsak; siber suçluların, sadece sistemlerdeki zayıflıkları aramak yerine hedef bir firma üzerine kapsamlı bir araştırma yapmaları gerektiğini görebiliriz. Saldırıda ilk hareket, bulunan açığa göre, bir şebekeye ya da bir sosyal bir atakla sağlanabilir. Bu açık altyapıdaki bir güvenlik boşluğundan ya da korunmadığımız için ortaya çıkmış olabilir ve siber suçlular da en uygun araçları kullanıp ağa girebilirler. Bundan sonra, kullanıcı hiçbir şey anlamadan bilgiler dışarı sızdırılabilir, ta ki siber suçlular istedikleri bilgilere erişene kadar .

:: Bu saldırılar hakkında neler düşünüyorsunuz?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Güney Kore Saldırısına Uzman Yorumu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güney Kore Saldırısına Uzman Yorumu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güney Kore Saldırısına Uzman Yorumu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
  8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
  9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
  10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!