Okunma

Günün Oyunu: Wolfenstein


25 Aralık 2010 Cumartesi 07:45
Günün Oyunu: Wolfenstein

1992 yılında, Doom ve Quake’e taş çıkartacak bir yapım ortaya çıktı: Wolfenstein. Kahraman rolünü büründüğünüz ve nazileri tepelediğiniz oyun öylesine beğenildi ki, hemen hemen tüm dijital platformlarda kendine yer bulup satış rekorları kırmayı başardı.

2007 yılında ise, “Return to Castle Wolfenstein” ile, yine bu alternatif evrene döndük. Ancak bu sefer karışılaştığımız büyücüler, şeytanlar ve nice melun varlık, Nazileri bile aratıyordu.

 

Wolfenstein: Enemy Territory ise, ilk yapımın izini takip eden son derece başarılı bir multi-player FPS (First Person Shooter) yapımı. Sağlık elemanı, ağır piyade, mühendis ve keskin nişancıdan oluşan ekipler kurup, kara kalpli nazileri, doğduklarına ve işgal planlarına giriştiklerine pişman edebiliyorsunuz. Unreal III Motoru üstüne kurulmuş bu eğlenceli yapımı denemek isterseniz, bağlantıya tıklamanız kafi.

Oyunun Künyesi

Platform: Windows, Linux, Mac
Geliştirici: Splash
Dağıtımcı: Activision 
Sistem Gereksinimi: 600 MHz İşlemci, 128 MB RAM, 32 MB OpenGL ekran kartı, Modem/LAN

Görsel – 1

Grafikler, günümüz şartlarıyla karşılaştırıldıklarında, “yetersiz” görünse de, zamanının en olağandışı efekleri, görselleri ve ışıklandırmaları, Wolfenstein: Enemy Territory de birleşmişti. Güncel yapımlarla karşılaştırılsa bile, güzel grafikler hala göze batmıyor.

Görsel – 2

Bir oyunu üstün kılan, yalnızca grafikleri değildir. Eğer öyle olsaydı, satış rekorları kırıp, otoritelerden tam not alan World of Goo, Plants vs. Zombies ve Worms gibi yapıtlar, asla zirvede olamazdı. Wolfenstein: Enemy Territory, bağımlılık yapıcı keyif faktörü ile öne çıkıyor.

Görsel – 3

Takım halinde çalışarak uçakları, gemileri, tankları ve ağır silahları yeryüzünden silmeniz mümkün. Yapım, üstün bir stratejik zeka ve oyun tecrübesi talep ediyor. Doğrudan saldırılar, intihardan farksız. Kartlarınızı, çok zekice oynamalısınız.

Görsel – 4

Nazilerle, kar, yağmur, çamur, fırtına, sıcak, soğuk demeden her ortamda kapışıyorsunuz. Çevresel koşulları iyi analiz edip, uygun taktikler geliştirmeniz, online listelerde “en iyiler” arasında, zirveye yerleşmenize vesile olacaktır.

Görsel – 5

“Kahraman Amerikalılar dünyayı kurtarıyor” klişesinden nefret etsek de, zevkli oyunlar uğruna, bu saçmalıkla uğraşmak zorundayız. Gözlerinizi kapayın, umursamayın ve oyunun keyfini çıkarın.

:: Sizce Naziler üzerine yapılmış en iyi oyun nedir?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Günün Oyunu: Wolfenstein konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Günün Oyunu: Wolfenstein ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Günün Oyunu: Wolfenstein ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "