Okunma

Günün Sayısı: Pi


14 Mart 2009 Cumartesi 11:00
Günün Sayısı: Pi

Matematiğin harika çocuğu, denklemlerin bıçkın delikanlısı, Sinüs‘ün ranza arkadaşı, Cosinüs‘ün badisi, trigonometrinin belkemiği olan Pi, işaret diliyle Π, esasen bir çemberin çevresinin, aynı çemberin çapına oranına denk geliyor.

Ancak matematikle ilgili olan bilim dallarında ve mühendislikte bu kadar sık kullanılmasının sebebi, “birim çember” olarak adlandırılan ve yarıçapı 1 birim olan bir hayali çemberin kendisine eşlik etmesi. Bu durumda çemberin çevresi oluyor ve çember, silindir ve küreyle ilgili bildiğiniz tüm çevre, hacim ve alan formüllerinin de temeli tam olarak buna dayanıyor.

Einstein’ın Doğum Günü

Einstein’ın ünlü izafiyet teorisinde bile kendine yer bulan Pi, ilginç bir tesadüf eseri aynı zamanda büyük fizikçinin doğum gününe denk geliyor. Yani bugün aynı zamanda Einstein‘ın doğum günü.

3,14159… şeklinde başlayıp sonsuza kadar giden Pi, yaklaşık olarak 22/7‘nin ondalıklı sistemde gösterimini temsil ediyor. Dolayısıyla bugün, yani 14 Mart saat 1.59’da(3,14159), kendi iç dünyanızda yolculuğa çıkabileceğiniz kısa ama değerli bir Pi anı yaşayabilirsiniz.

:: Pi sayısı ile ilgili okul anılarınızı forumda paylaşın.

Bilgi İçin : Pi Day
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Günün Sayısı: Pi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Vay ben de Einsteinla aynı günde doğmuşum demek.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    22/7=3.142857… gibi pi sayisina yakin bir rakama denk gelmektedir.
    yani pi sayisi 22/7 den gelmez ve esit degildir.
    surcu lisan ettiysek affola

" Günün Sayısı: Pi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Günün Sayısı: Pi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Günün Sayısı: Pi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "