Güvenlik Butonu Projesi ile Kadınlar Koruma Altında


18 Ekim 2012 Perşembe 13:44
Güvenlik Butonu Projesi ile Kadınlar Koruma Altında

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Avea işbirliği ile hayata geçirilen “güvenlik butonu” projesi tanıtım toplantısı Bursa’da yapıldı.

Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında, şiddet gören kadınların ihtiyaç halinde güvenlik butonuna basarak polisle irtibata geçmesini sağlayan güvenlik butonu projesinin pilot uygulaması Bursa ve Adana’da hayata geçiyor.

İlk etapta bu iki ilde dağıtılacak güvenlik butonu, mahkeme kararıyla şiddete maruz kalan kadınlara verilecek. Cihaz, kadınların ihtiyaç duydukları anda butona basması ile GPS uydularından aldığı son konum bilgisini 155 Polis İhbar Merkezi’ne iletecek. Polis, çift yönlü başlatılan konuşma ile mağduriyeti gidermek üzere, alınması gereken acil önlemleri alarak seri müdahalede bulunabilecek.

Güvenlik butonları içerisine yerleştirilen Avea SIMCardları sayesinde ise GPS uydularından alınan konum bilgileri; GPRS verisi olarak, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan tamamen güvenli ve hızlı bir kapalı veri iletim devresi aracılığıyla sağlanacak.

GSM, GPRS ve GPS’in bir araya geldiği proje; yardım almak isteyen kişiyle emniyet güçlerini en hızlı biçimde buluşturuyor. Konum bilgileri ve veri akışının anında emniyet güçlerine iletildiği proje, yardım almak isteyen kişiye mümkün olduğunca kısa sürede ulaşılmasına imkan veriyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin projenin tüm detaylarının paylaşılarak pilot uygulamanın başlatıldığı basın toplantısında, şiddetin ve özellikle de kadına yönelik şiddetin azaltılmasını öncelikli görevleri olarak gördüklerinin altını çizdi.
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Güvenlik Butonu Projesi ile Kadınlar Koruma Altında”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Güzel bişey olcak harbiden arakadisim akıllı telle ne alakası var sadece buton

  2. SDN Okuru dedi ki:

    nerenle okuyorsun haberi be arkadaşım:(

  3. SDN Okuru dedi ki:

    :)) herkes akili tlf almasi lazim 🙂 fakiir olanlar napacak..

" Güvenlik Butonu Projesi ile Kadınlar Koruma Altında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güvenlik Butonu Projesi ile Kadınlar Koruma Altında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güvenlik Butonu Projesi ile Kadınlar Koruma Altında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "