Güvenlik de Artık Bir Servis


13 Kasım 2014 Perşembe 19:38
Güvenlik de Artık Bir Servis

Son kullanıcıların yaşadığı sıkıntılar bir yana, internete bağlı cihazların patlama yaptığı iş dünyasında kurumsal güvenliği uçtan uca sağlamak başlı başına bir iş kolu halini aldı. Bilgisayarların genişbant internet ile tanışmasıyla başlayan güvenlik dönüşümü, büyük bir kilometre taşına daha nesnelerin internetiyle ulaştı. Bugün beyaz eşyalar, arabalar, saatler, telefonlar ve günlük hayatımızda sıradan gördüğümüz  birçok eşya internete bağlı bulunuyor.

:: Turkcell Teknoloji Zirvesi’ndeki tüm gelişmeleri ve haberleri buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz…

:Turkcell Kurumsal ile ilgili gelişmeleri takip etmek için LinkedIn sayfasını takip edebilirsiniz…

Yaşanan teknolojik evrim hayatımızı kolaylaştırmış olsa da, tüm cihazların online olması yaşam şartlarında ciddi değişiklikler meydana getirdi. Bu da yepyeni güvenlik ihtiyaçlarını ortaya çıkardı. Bundan 10 yıl önce herhangi bir anda bulunduğumuz konumun herkes tarafından bilinmesi bizi rahatsız edecek bir durumken, bugün 3 farklı serviste her an yerimizi dünyaya duyuruyor ve üstüne fotoğraflarla süsleme yapıyoruz.

Gizlilik ve güvenlik iç içe

Güvenlik ve gizliliğin hiç olmadığı kadar birbirine yaklaştığı günümüzde, bir Intel şirketi olan McAfee’nin Türkiye ve Azerbeycan Bölge Direktörü İlkem Özar, yaptığı sunumla Turkcell iş ortaklığıyla kurumlara sunacakları güvenlik hizmetlerini detaylandırdı. Güvenliği bir servis olarak (SaaS) sunma planlarından bahsederken, kurumların bu alanda tehditlere karşı ihtiyaç duydukları hizmeti beş başlık altında topladı: Analiz, tehdit istihbarat, önlem alabilme, güvenlik yönetimi, içerik ve orkestrasyon.

McAfee’nin dijital güvenliğin geleceğine ilişkin en ilginç yaklaşımlarından birini de olası tehditlere karşı senaryolar oluşturuyor. İlkem Özar bunu bir havaalanı güvenliğini örnek vererek açıklıyor. Sadece şüpheli olan valizlerin incelendiği bir güvenlik düşünün. Günümüzde bu inceleme işlemi diğer süreçleri durdurmak zorunda kalıyor. Ancak teknoloji geliştikçe bu zorunluluk ortadan kalkabilir.

Şüpheli valizin bire bir kopyasını alarak, yolcu geçişini aksatmadan sürdüren güvenlik görevlileri, bu senaryoda valizi rahatça inceleyebiliyor. Bu esnada şüpheli valiz de inceleme bitene kadar takip altında tutuluyor ve yapacağı her türlü değişiklik, diğer yolcularla etkileşim kayıt altına alınıyor. Valiz temiz çıkarsa, süreçlere zarar gelmeden inceleme yapılmış oluyor. Eğer valizde gerçek bir tehlike varsa, güvenlik ekibi valizle birlikte o süre içerisinde etkileşime girdiği her şeyi karantina altına alabiliyor.

:: Sizce güvenliğin geleceğinde neler var?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Güvenlik de Artık Bir Servis”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sen. Kimsin

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben

" Güvenlik de Artık Bir Servis konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güvenlik de Artık Bir Servis ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güvenlik de Artık Bir Servis ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!