Hackerlar DDoS saldırısı için buzdolabı kullanmış!


25 Ekim 2016 Salı 11:30
Hackerlar DDoS saldırısı için buzdolabı kullanmış!

Geçtiğimiz Cuma günü Twitter, Spotify ve Reddit gibi dev servislere erişimin kesilmesine neden olan DDoS saldırılarının ardından internet nesneleri ve akıllı ev cihazları çıktı.

Akıllı ev eşyaları hackerların yeni gözdesi haline geldi

Diğer bir deyişler, hackerlar tüm dünyanın internet bağlantısında sorunların yaşanmasına neden olan saldırıda silah olarak buzdolaplarını, kahve ısıtıcılarını, çamaşır makineleri ve kombileri kullanmışlar.

Hackerlar DDoS saldırıları için zombi PC’lere ihtiyaç duyuyorlar ancak kullanıcıların bilinçlenmesi ve güvenlik uygulamalarının yaygınlaşması sayesinde PC’leri zombileştirmek artık eskisi kadar kolay değil.

16-10/25/hackers1.jpg

Öte yandan hızla yaygınlaşan akıllı ev cihazları internete bağlı küçük bilgisayarlar gibi çalışıyorlar ve güvenlik konusunda çok fazla açığa sahipler. 21 Ekim’deki saldırıda kullanılan zombi cihazların büyük bölümünün ise Çin üretimi olduğu dikkat çekti. Çinli üreticilerin kullandıkları düşük güvenlikli donanım ve yazılımları nedeniyle hacker’ların işinin çok kolay olduğu düşünülüyor.

Hackerların bu açıkları affetmeyerek tüm dünyayı etkileyebilen bir saldırı gerçekleştirmiş olmaları şimdi akıllara şu soruyu getiriyor: Nesnelerin interneti tüm hayatımızı ele geçirdiklerinde, onları kullanarak dünyayı felç etmek isteyen kötü niyetli grupları durdurmak nasıl mümkün olacak? Öyle görünüyor ki, 21 Ekim’de yaşanan saldırı, Teknoloji devlerinin güvenlik konusundaki standartlarını yükseltmesi için önemli bir uyarı niteliği taşıyor.

Akıllı buzdolapları, akıllı ampuller, akıllı çamaşır makineleri, akıllı saatler, akıllı gözlükler, akıllı otomobiller yeterince güvenli olmadığında, tüm dünyayı felç edebilecek silahlara dönüşebilecek.

Kaynak: TechInside
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Hackerlar DDoS saldırısı için buzdolabı kullanmış!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman bu tur bir saldırıya maruz kalındığında o aletlerin fişini çekmek en mantıklısı. Tek sorun o kadar akıllı cihaz kullanıcısını böyle bir durumda haberdar etmek

 2. SDN Okuru dedi ki:

  kesin zamzungdur hepsi. hangi marka olduğunu da yazsaydınız ya keşke 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bende diyorum bizim buzdolabı niye geç soğutuyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bizimkisi 90 model arcelik henuz beyni yok 🙂

" Hackerlar DDoS saldırısı için buzdolabı kullanmış! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hackerlar DDoS saldırısı için buzdolabı kullanmış! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hackerlar DDoS saldırısı için buzdolabı kullanmış! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "