Okunma

Facebook Sohbetleri Değiştiriliyor


12 Haziran 2016 Pazar 06:00
Facebook Sohbetleri Değiştiriliyor

İnternet korsanları hackerlar, her gün milyonlarca kişiyi internet üzerinde tuzağa düşürerek, kötü emellerini gerçekleştiriyorlar.

Hackerların kullanıcılara ulaşma noktasında en büyük aracı görevindeki sosyal medya uygulamaları, internet korsanlarından nasibini almış durumda.

The Independent’da yer alan haber, internet korsanlarının Facebook üzerinden kullanıcıların yazışmalarının içeriğini değiştirdiğini belirtti.

Hackerlar facebook yazışmalarını değiştiriyorlar

İnternet korsanlarının en çok bulunduğu ortamlardan biri olan Facebook, her gün milyonlarca kişinin siber saldırıya uğramasına aracı oluyor.

Hackerlar, kullanıcıların Facebook üzerinden gerçekleştirdikleri mevcut konuşmalarının içeriğini değiştirip, kullanıcıları farklı bağlantılara yönlendirebiliyorlar.

Hackerlar, karşılıklı ya da grup halindeki konuşmalarınız sırasında gerçekten ayırt edilemeyecek tarzda mesajlar ve bağlantılar gönderip, karşınızdaki kullanıcı/kullanıcıları virüs barındıran platformlara göndermeyi amaçlıyorlar.

The Independent’da yer alan iddialar, internet korsanlarının Facebook Messenger uygulamasının bir alt sürümüne sızarak, kötü emellerini gerçekleştirdiklerini ifade ediyor.

Saldırılar nasıl gerçekleştiriliyor?

İnternet korsanlarının uygulamanın mobil sürümüne gönderdikleri 2FA tabanında ikinci seviye tipik bir kod, sizin bir dahaki uygulamaya giriş sürecinizden önce şifrenizi ve hesabınıza erişim yetkisine kavuşmalarına neden oluyor.

API Veri Şirketi Clearbit kurucularından Alex McCaw, kullanıcıların Google hesaplarına yönelik olarak gerçekleşen bir tuzağın ekran görüntüsünü paylaştı.

16-06/12/thumbnail_image1.jpg

Paylaşılan ekran görüntüsüne göre hacker, hedef hesaba şirket tabanlı bir mesaj gönderdi. Gönderilen mesajın kullanıcıların tehlike meydana getirmesindeki nedeni ise sahip olduğu 2FA koduydu.

Kurbanlar ise, hacklendikleri endişesi ile söz konusu kodu geriye gönderdiler. İnternet korsanlarının devreye girdikleri bu durum sonrasında, saldırganlar 2FA koduyla kurbanı takip ederek şifresini ele geçirdiler.

Saldırganların en çok kullandıkları yol ise, gönderdikleri mesajı Facebook, Google, Apple şirketleri üzerinden gönderdiklerine kullanıcıyı inandırmaları.

Daha önceki süreçte Linkedln, MySpace, Twitter üzerinden milyonlarca kullanıcıların şifrelerinin internet korsanları tarafından ele geçirildiğini duymuştuk.

Nitekim, internet korsanları söz konusu yolla, daha birçok kullanıcının hesabını daha ele geçirebilecek durumdalar.

:: İnternet korsanlarının Facebook, Google gibi şirket tabanlı gönderdikleri mesajla, kulanıcıların hesap şifrelerini ele geçirmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Facebook Sohbetleri Değiştiriliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Facebook Sohbetleri Değiştiriliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Sohbetleri Değiştiriliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "