Okunma

Hackerların yeni hedefi GES santralleri mi?


09 Ağustos 2017 Çarşamba 14:07
Hackerların yeni hedefi GES santralleri mi?

Doğayı kirletmeyen çevreci yapısı ile yaşam boyunca kalıcı olarak tüketilmesi mümkün olmayan yenilenebilir enerji kaynakları, her geçen gün artan enerji tüketimi ile günümüzde çok daha fazla önem kazandı.

Ülkeler enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşılayacağı tarihleri şimdiden belirleyerek yol haritalarını çizerken, henüz oldukça yetersiz olsa da, son yıllarda ülkemizde bu konuda ciddi çalışmalara imza atılıyor.

Bu nedenle son dönemde kötü niyetli kişilerin yeni hedefi haline gelen güneş enerji santrallerinde kullanılan cihazlarda bulunan küçük bir güvenlik açığı bile, oldukça büyük bir tehlikeye neden olabilir.

Güneş enerji santrallerine siber saldırı gerçekleştirilebilir!

Siber güvenlik araştırmacısı Willem Westerhof tarafından yayınlanan bir rapor, Hollanda’lı SMA firması tarafından üretilen ürünlerde yer alan açıkların, Avrupa’nın büyük bir kısmını tehlikeye atabileceğini kanıtladı.

17-08/09/gunes-enerji-santrali-1.jpg

Firmanın bu sistemlerde kullanılan invertör gibi cihazlarında ana parolayı değiştirmeye izin vermediğini ve ortak bir süper şifreye sahip olduğu ifade eden Westerhof, kötü niyetli kişilerin bu açıklardan yararlanarak sistemleri rahatlıkla devre dışı bırakarak elektriği kesebileceğini belirtiyor.

Şirket yetkilileri ise Westerhof ile iletişime geçerek tespit ettiği güvenlik açıkları konusunda bilgi aldıklarını belirtirken, diğer üreticilerin ürünlerinde benzer bir yol izlemesinin tehlikeyi çok daha büyüteceği ifade ediliyor.

:: Yenilenebilir enerji sistemleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Hackerların yeni hedefi GES santralleri mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hackerler yenilenebilir ernerji kaynaklarini severler. O yuzden saldirmazlar. Sorun yok yani.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  "Yenilebilir" değil "Yenilenebilir" olacak o kelime cahil herifler.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  KPSS sınavı gibi olmuş.GES santralleri ?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Biliyorsanız susun eşşeğin aklına karpuz kabuğu niye sokuyorsunuz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  'Güneş Enerji Santrali' (GES) santralleri ne demek oluyor?

" Hackerların yeni hedefi GES santralleri mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hackerların yeni hedefi GES santralleri mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hackerların yeni hedefi GES santralleri mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "