Okunma

Hackerlar Paraları Direkt Bankadan Çalıyor


14 Mayıs 2016 Cumartesi 20:00
Hackerlar Paraları Direkt Bankadan Çalıyor

Günümüz internet çağının en tehlikeli unsurlarından biri olan internet korsanları hackerlar, her geçen gün tehdit saçmaya devam ediyorlar.

İnternet üzerindeki kullanıcı hesaplarını, büyük şirketlerin sistemlerini, şehirlerin oto-kontrol mekanizmalarını dahi hackleyebilen internet korsanları, artık daha farklı bir yol ile para kazanmaya devam ediyorlar.

16-05/14/internet-piracy.jpg

Hackerlar Artık Doğrudan Banka Soyuyorlar

Genellikle kötü amaçlı yazılımlar aracılığıyla finans şirketlerinin müşteri hesaplarına yönelik olarak düzenlenen siber saldırılar hedef değiştiriyor.

Banka müşterilerinin teker teker hesaplarını boşaltmayı bir külfet olarak değerlendiren internet korsanları, artık doğrudan bankaları hedef alarak, banka bünyesindeki tüm hesapları boşaltıyorlar.

Bankaların kendi hesapları, müşterilerin sahip oldukları hesaplar bu yolla, internet korsanlarının eline geçiyor.

Duruma örnek vermek gerekirse, birkaç ay öncesinde kimliği belirsiz saldırganlar Bangladeş’de yer alan bir bankadan kendi hesaplarına 81 milyon dolar değerinde para transfer ettiler.

Tek bir olayla sınırlı kalmayan bu durumun temel sebebi olarak, banka sistemlerin sahip olduğu zayıf güvenlik sistemleri olduğu belirtiliyor.

16-05/14/bank-robbery.jpg

Dünya Finans Merkezine Saldırdılar

New York Times’da yer alan habere göre saldırganlar, dünyanın finans mesaj merkezi olarak nitelenen SWIFT’e yönelik olarak büyük çapta bir saldırı gerçekleştirdiler.

“Aşılmaz, erişilmez” denilen güvenlik sistemlerini geçen hackerlar, saldırı sonucunda henüz net rakam belli olmasa da, yüklü meblağda bir para transferinde bulundular.

Hackerların, SWIFT’e yönelik olarak yapılan saldırının, SWIFT’ın işlemleri onaylamak için kullandığı bir PDF dosyası aracılığıyla gerçekleştirildiği dile getirildi.

SWIFT Onay İşlem Prosedürleri kapsamında yer alan “Oluşturma, Onaylama, Gönderme” ağındaki mesajları ele geçiren hackerlar, SWIFT üzerindeki ilgili işlemlerden adı geçen kimliklerin hesaplarını hacklediler.

Yetkililer internet korsanları tarafından gerçekleştirilen siber saldırıların her ne kadar bankaların sahip oldukları zayıf güvenlik sistemlerinden dolayı meydana geldiğini savunsa da, Bangladeş örneğinin ardından söz konusu olan SWIFT olayında hackerların hiçbir şekilde önlenemez olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Ayrıca yıllar önce üstad tarafından söylenmiş söz de, durumun vahimiyetini ortaya tam anlamıyla koyacak cinsten. “Hırsızın hiç mi suçu yok?”

:: İnternet korsanları tarafından en güvenlikli bilişim ağlarına yönelik olarak gerçekleştirilen siber saldırıların önlenebileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Hackerlar Paraları Direkt Bankadan Çalıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hayır etmeyen paranın daha da hayır etmeyeni 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  3. dunya savasini bilmiyorum ama 4.cüsü kesinlikle fiziksel klavyelerle olucak :D:D:D

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun yıkın yakın bankaları hepsi kapitalizmin kalesidir !

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İşte bunlar harbi klavye delikanlısı 🙂 , çalandan çalıyolar 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İşte bunlar harbi klavye delikanlısı 🙂 , çalandan çalıyolar 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Helal be yürüyün bankalarin hakkindan ***** soymaktan baska bisey yapmiyorlar.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Artık herşey klavye başında geçiyor

" Hackerlar Paraları Direkt Bankadan Çalıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hackerlar Paraları Direkt Bankadan Çalıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hackerlar Paraları Direkt Bankadan Çalıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "