Okunma

Hack’lenen LinkedIn Şifreleri Açığa Çıktı


09 Haziran 2012 Cumartesi 18:54
Hack’lenen LinkedIn Şifreleri Açığa Çıktı

Geçtiğimiz Çarşamba günü internet gündemine bomba gibi düşen LinkedIn’in hack’lenme haberi kullanıcılarda şok etkisi yarattı. Rus hacker tarafından gerçekleştirilen saldırı neticesinde 6,458,020 milyon kişinin şifresi çalındı.

Elde ettiği verileri internette paylaşan saldırgan konunun ne denli kritik olduğunu gözler önüne serdi. LinkedIn yönetimi her ne kadar ele geçirilen dosyaların şifrelerini çözmenin kolay olmadığını söylese de, bir süre sonra 165,000 şifrenin kırılmasıyla geri adım attı.

Konuya ilişkin resmi özür yayınlayan ve durum hakkında gerekli araştırmanın devam ettiğini bildiren yetkililer, üyelere şifrelerini sıfırlamaları için e-mail gönderdi.

Olay bu yönde gelişirken veri analiz servislerinden Rapid7 ise -ele geçirilen veritabanına bakarak- kullanıcıların en çok tercih ettiği şifreleri açığa çıkardı. Buna göre “link”“1234”“work”“god”“job” liste başı şifreler oldu.

Ayrıca seri rakamlardan ya da küfür içerikli kelimelerden oluşan şifrelerin yanı sıra, site içeriğiyle doğrudan ilgili tek kelimelik tercihler de dikkat çekiyor.

Şifreler Nasıl Olmalı?

LinkedIn ekibinin yaşadığı bu talihsiz olay sonrası akıllarda şifrelerin hangi özelliklere sahip olması gerektiği konusunda kimi soru işaretleri oluştu. Oldukça ayrı ve derinlemesine bir konu olan güvenlik hakkında verilen ana tavsiye, şifrelerin sayı ve rakamlardan oluşup minimum 8 karaktere sahip olması yönünde.

Doğum tarihi ya da cep telefonu numarası gibi şifrelerin oldukça kolay ele geçirildiği vurgulanırken, bu konuda yapılacak en büyük hatanın basit ve kısa şifrelerin kullanılması olduğu bildirildi.

 • LinkedIn şifrenizin çalınıp çalınmadığını öğrenmek için buraya tıklamanız yeterli.

:: Böylesi bir hack’lenme olayın maruz kaldınız mı? Üyesi olduğunuz web sitelerinde şifrenizin güvnelik derecesine dikkat ediyor musunuz?

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Hack’lenen LinkedIn Şifreleri Açığa Çıktı”

 1. justsetmefree dedi ki:

  Kesinlikle şifrenin uzunluğunun ne olduğu önemli değil neticede adam hepsini ele geçiriyor. Dedikleri gibi 36 değil 3600 karakter koysan hikaye.

 2. İhtiyar dedi ki:
 3. SDN Okuru dedi ki:

  “sex” diye şifre mi olur ya..3 harfle şifre nasıl oluşturuluyor? nasıl izin veriyor..

 4. masterbaba dedi ki:

  Burdan çıkan sonuç:Şifreyi 123456’da ***** haneli şifrede ***** bir şey farketmiyor.

 5. engerex dedi ki:

  123456 zirveyi kaptırmış.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  119 kişide sex yapmış yanlış anlaşılmasın şifreyi şifreyi 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  @PcMühendisi gerçekten doğru. bir kaç ay önce bi internet makalesinde okumuştum, en yaygın 123456 sonrasında ise 12345 geliyor.

 8. PcMühendisi dedi ki:

  Kesinlikle en yaygın şifre 123456’dır

  Şaka yaptım,bunu sadece türkler yapabilir

 9. SDN Okuru dedi ki:

  12345 diye şifremi olur. Bu tür geri zekalılarla aynı oksijeni soluyoruz 😀

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Niye forum linki yok?

" Hack’lenen LinkedIn Şifreleri Açığa Çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hack’lenen LinkedIn Şifreleri Açığa Çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hack’lenen LinkedIn Şifreleri Açığa Çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "