Okunma

Hafıza kaybını iyileştiren ilaç!


11 Temmuz 2017 Salı 10:00
Hafıza kaybını iyileştiren ilaç!

Deneysel bir ilaç, travmatik beyin hasarının (TBI) neden olduğu hafıza kaybı yaşayan hastalar için tedavi sürecini hızlandırabilir. Yapılan testlerde ISRIB olarak bilinen ilaç, beyin hasarına uğrayan farelerde öğrenme ve hatırlama becerisini tamamen geri yükledi.

Bataryasız çalışan telefon geliştirildi!

Acil müdahale gerekiyor

Bulgular, beyin travmasına ilişkin çoğu araştırmanın aksine, normal işlevi korumak için tedavilerin acil şekilde yapılması gerektiğini gösteriyor.

Son testlerde araştırmacılar geliştirdikleri ilacın, bir labirente çıkış yollarını bulma becerilerini artırıp artıramayacağını görmek için kazalar, çarpışmalar, düşme ve şiddetli sarsıntılarla hafıza kaybı yaşayan farelere ISRIB’yi enjekte etti. Normal farelerle kıyaslanan yaralı fareler, ilacı aldıktan sonra öğrenme yeteneklerinde artış sağlandı ve ilacın etkisinin bir hafta boyunca devam ettiği gözlemlendi.

17-07/11/hafiza-kaybini-iyilestiren-ilac.jpg

İlaç, insanlar üzerinde klinik araştırmalara başlamadan önce çok daha fazla test yapılması gerekiyor. Ayrıca çalışmanın ileri boyutlara taşınarak hafıza kaybı yaşayan insanlarda kullanılabilmesi ve tedavi sürecini hızlandırması hedefleniyor.

::Hafıza kaybını iyileştiren ilaç hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Hafıza kaybını iyileştiren ilaç!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ilacin etkisi gecici ise ilac iyilestirmiyor demektir. Sadece gecici bir sure artiriyordur. Artirdigi sey farkindalik olabilir ayni ritalin gibi. Arkadas kitap neden okumuyorsunuz? Siz boyleden mi universiteye girdiniz yada gireceksiniz, bana gore hic giremezsiniz?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bosverin bilim bizim ***** bunlar cehenneme gidecek olecez hepimiz…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Vaayy

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yahu neler yapıyorlar insan hayretler içinde kalıyor

" Hafıza kaybını iyileştiren ilaç! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hafıza kaybını iyileştiren ilaç! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hafıza kaybını iyileştiren ilaç! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "