Okunma

Hafıza Kartları (Satın Alma Rehberi)


19 Mayıs 2009 Salı 10:09
Hafıza Kartları (Satın Alma Rehberi)

Piyasada birçok markanın farklı modelde ve kapasitelerde seçenekleri bulunuyor. Eğer kullanacağınız cihazınız için doğru kartı seçmediğiniz takdirde hafıza kartınızdan alacağınız verim oldukça düşük olacaktır. Bu da ödediğiniz bedelin boşa gittiği anlamına gelir.

Öncelikle kullandığınız cihazın teknik özelliklerini bilmenizde fayda var. Hangi tür hafıza kartı kullanıyor? İşte bu soruya verilen cevap satın almanız gereken hafıza kartı için ilk adımı belirliyor.

Daha sonra satın alacağınız hafıza kartını kullanacağınız cihazın en fazla kaç GB kapasiteyi desteklediğini kontrol etmelisiniz. Mümkünse cihazın yazılımını güncelleyin. Genellikle yazılım güncellemelerinden sonra desteklenen hafıza miktarı artış gösterebiliyor. Kapasiteyi belirledikten sonra alacağınız hafıza kartının hızına karar vermelisiniz.


Hız oldukça önemli bir konu. Hafıza kartını kullanacağınız cihazın yazma ve okuma hızlarını kontrol etmelisiniz. Benimki hızlı olsun, derseniz hataya düşebilirsiniz. Çünkü hız açısından üst seviye bir hafıza kartının fiyatı oldukça yüksek. Hafıza kartına yazma ve okuma işlemini gerçekleştirecek olan kullandığınız cihazdır. Bu yüzden cihazınızın yazma ve okuma hızı ayarında bir hafıza kartı almalısınız.

Mesela çok hızlı bir hafıza kartı aldınız ama cihazınızın okuma ve yazma hızı düşük. Bu durumda cihazınız çalışırken yapabildiği en iyi performansı gösterecektir. Ama hafıza kartının arta kalan hızına boşuna para vermiş olacaksınız. Cihazınızın okuma ve yazma hızından düşük bir hızda hafıza kartı alırsanız, bu sefer kullandığınız  cihaz gerçek performansına ulaşamayacaktır.

İş böyle olunca kullanılacak cihazın önemi artıyor. Cep telefonu kullanıcılarına tavsiyem fazla yüksek hızda bir hafıza kartı almamaları yönünde, çünkü cep telefonlarının hafıza kartına transfer hızları oldukça düşük. PDA’larda iş değişiyor, bazı PDA cihazların transfer hızları düşük, bazılarının ise oldukça hızlı. Bu durumda cihazın teknik bilgilerine göre hareket etmek en doğrusu olacaktır.

Fotoğraf makinenize hafıza kartı alacaksanız, kullanılan kart standardına göre hareket etmeniz gerekiyor. Compact Flash bir kart alacaksanız mümkün olduğu kadar hızlı bir ürünü tercih etmelisiniz. Çünkü bu standardı kullanan cihazların hemen hemen hepsi profesyonel kullanıcılara yönelik ve bu yüzden transfer hızları oldukça yüksek. İsterseniz gelin bu kart standartlarını tanıyalım ve nerelerde kullanıldıklarını görelim.

CompactFlash

En eski hafıza kartlarından biri olan CompactFlash özellikle profesyonel dijital fotoğraf makinelerinde kullanılırlar. Profesyonel kullanıcılar bu standardı oldukça beğeniyor olsa gerek. Çünkü kart uzun yıllardır kullanılmasına rağmen farklılık göstermemiştir. CompactFlash kartlar diğer hafıza kartlarının yanında kolayca ayırt edilebilirler.

Fiziksel olarak diğer kartlara göre daha büyüktürler. 43 x 36 mm boyutlarında olan kart iki standarda ayrılır. Bunlar CompactFlash ve CompactFlash II. Bu iki kart arasındaki farklılık ise kartların kalınlığından anlaşılabilir. CompactFlash 3,3 mm kalınlığındayken, CompactFlash II is 5 mm kalınlığındadır. Her iki kartın güç gereksinimi 3.3V ve 5V arasındadır.


Bu kartların profesyonel fotoğraf makinesi kullanıcıları tarafından tercih edilme sebeplerinin başında yüksek kapasite ve hıza sahip olmaları gelir. CompactFlash’ın boyutu portatif aletler için bir sakınca gibi görünebilir. Buna karşın CompactFlash’ın birçok avantajı vardır. CompactFlash standartı, PCMCIA standardının güç gereksinimiyle aynıdır.

Ufak bir adaptörle dizüstü bilgisayarlarda PCMCIA arayüzü üzerinde kullanılabilirler. Ayrıca CompactFlash yuvası üzerinde bir adaptör ile SD kart kullanılabilir. Tersine kullanmak fiziksel olarak imkansızdır. Ürünün hızına baktığımızda 3.0 standart desteği bulunan cihazlarda 66MBps hıza kadar çıktığını görüyoruz ki bu gerçekten iyi bir değer.


Memory Stick

Sony firmasının standardı olarak bilinen Memory Stick, 1998 yılında geliştirildi. Firmanın kendi ürünlerinde kullandığı bu hafıza türünün ilk örnekleri 50 x 21 mm boyutlarda üretiliyordu. Genellikle Sony Ericsson cep telefonlarında kullanılmaya başlayan bu hafıza 128 MB’ı geçemeden şekil değiştirdi.

Çünkü çok hızlı ilerleyen mobil sektörü (özellikle cep telefonları) boyut açısından giderek ufalmaya başladı. Memory Stick artık küçülmeliydi. Yeni modelin adı Memory Stick Pro olarak belirlendi. Bu modelin ömrü de pek fazla sürmedi. Sony’nin yeni pazarlara (mobil oyun konsolları) yönelmesi kartın daha da küçülmesine yol açtı.


Günümüzde PSP ve Sony Ericsson cep telefonlarında bu yeni standart Memory Stick Pro Duo kullanılıyor. Bu ufacık hafıza kartının 4 GB’a kadar yükselen kapasitesi oldukça sevindirici. 80 Mbps hıza sahip olan hafıza kartı 31 x 20 x 1 mm boyutlarında. Güç tüketimi açısından da oldukça cimri olan hafıza kartı, sadece Sony ürünlerinde kullanılıyor.

Bu kartın seçimi sırasında kullandığınız cihazın maksimum kapasite desteğine bakmalısınız. Bu değerden yüksek bir kart almayın. Ama kapasite gereksinimi bu değerden düşük ise sorun yok.


SD ve MMC

Multimedya dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan SD ve MMC kartlar dünyada en çok kullanılan hafız kartlarının başında geliyor. MMC Standardı 1997 yılında Siemens’in yan kuruluşu olan Intgenix tarafından geliştirildi. 24 x 32 x 1,4 mm ölçülerine sahip olan kartlar yedi pine sahiptirler. Hafıza kapasiteleri 2 MB ila 4 GB arasındadır.

Veri aktarım hızı ise 2,5 MB/s civarındadır. MMC’lerin yaygın kullanım alanları dijital kameralar, MP3 oynatıcılar, cep telefonu ve PDA’lardır. Multimedia kartlar ebat olarak SD kartlar ile uyumludurlar. Genellikle SD hafıza kartı için uyarlanmış aygıtlarla problemsiz çalışırlar. Tam tersi ise genellikle mümkün değildir.


SD kartlar günümüzde MMC kartların yerini almış olmasına rağmen, 2004 yılında MMCA (Multimedia Card Association) tarafından yeni bir standart olan MMC 4.0 kullanıma sunulmuştur. Bu standart 4 veya 8 bit’lik daha yüksek veri yolu genişliği ve dolayısı ile daha yüksek bir okuma ve yazma hızı (ideal durumda 52 Mbyte/s) sunmaktadır. SD hafıza kartı ise “Secure Digital”’ isminin kısaltmasıdır. İlk SD kart 2001 yılında üretilmiştir.

Kendinden eski bir standart olan MMC hafızaların geliştirilmesiyle  ortaya çıkmıştır. SecureDigital ismi, donanımsal olarak içerdiği Digital Rights Management (DRM) fonksiyonundan ileri gelmektedir. İçindeki kullanıcı tarafından görünemeyen bir hafıza alanı, yasal olmayan dosyaların kullanımını engellemek için ayrılmıştır.

Kartın boyutu (32 x 24 x 2,1 mm) MMC hafızalara göre biraz daha büyüktür. 8 MB ila 32 GB arasında değişen depolama kapasitesine sahip olabilirler. Ayrıca kartlar üzerinde bir adet yazma koruma tırnağı mevcuttur. İstenildiğinde bu tırnak kapatılarak kartın üzerine yazma işlemi engellenebilir.


Mobil cihazların boyutları ufaldıkça SD kartlar da küçülmeye başladı. Performanslarından fazla bir şey kaybetmeden küçülen kartların ilk örneği mini SD adı verilen ve 20 x 21,5 x 1,4 mm boyutlarındaki karttı. Bu hafıza kartı normal SD kartların yarısı kadardır. Küçük bir çevirici yardımıyla normal SD slotlarına takılabiliyorlar.

Bu ufak kartlar 32 MB ila 4 GB kapasiteye sahipler. İlerleyen teknoloji bu kartı daha da küçük boyutlara taşıdı ve MicroSD kartlar piyasaya çıktı. 11 x 15 x 1  mm boyutlarındaki bu kart 2005 yılında dünyanın en küçük hafıza kartıydı. En çok kullanılan hafıza kartı çözümüne giren SD kartları satın alırken, kullanılacak cihazın teknik özelliklerine bakılması gerekiyor.


Eğer fotoğraf makinesi veya oyun konsolu gibi cihazlara alacaksanız hızlı, cep telefonunuza alacaksanız normal hızda bir ürün sizin işiniz görecektir. Mümkünse kart almadan önce kullanılacak cihazın yazılımını güncellemekte fayda var. Güncel yazılım çoğu zaman hafız kartı desteğini olumlu yönde etkiliyor.

SD kartlar ilk çıktığı günlerde ortalama 3,6 MB/s okuma ve 0,8 MB/s yazım hızına sahip iken, günümüz kartları 2 MB/s ile veri aktarabiliyorlar. Highspeed olarak nitelendirilen kartlar ise gerekli ortam sağlandığında 40 MB/s hızında okuma ve yazım işlemini gerçekleştiriyorlar.

Tabii ki bu değerler üreticiye ve kullanılan cihaza göre değişiklik gösterebiliyor. Cihazların teknik özellikleri içinde aktarım hızı doğrudan verilmiyor. 1X, 5X veya 55X gibi değerler veriliyor. Burada X değeri ortalama 150  kB/s değerini temsil ediyor. Yani 55X hızındaki bir hafıza kartı yaklaşık 8.25 MB/s yazma hızına sahip. Günümüzde 267X hızına kadar SD kartlar mevcuttur.


Kartların teknik özelliklerinde göze çarpan bir diğer konu ise Class diye belirtilen derecelendirmelerdir. Bunlar Class 2, Class 4 ve Class 6 olarak üç hız sınıfını belirtiyor. Bu sınıflar sırasıyla 2, 4, 6 MB/s garanti edilen en düşük yazma hızlarını desteklediğini belirtiyor. SD kartlar genellikle dijital kameralar, MP3 oynatıcılar, PDA’lar ve Nintendo DS oyun konsolları üzerinde kullanılıyor.

Tüm bu SD ürünlerin yanında bir de SDHC (SD High Capacity) yüksek kapasiteli SD kart teknolojisi yer alıyor. Maksimum 32 GB depolama kapasitesine sahip olan bu SD kartlar profesyonel kullanıcılara özel bir çözüm oluşturuyor.


XD

XD hafıza kartı Olympus ve Fujifilm tarafından geliştirilen bir depolama birimidir. Bundan dolayı sadece Olympus ve Fujifilm’in fotoğraf makinelerinde depolama amaçlı kullanılırlar. 20 x 25 x 1,78 mm boyutlara sahip XD hafıza kartı kısıtlı kullanım  alanına sahiptir. Maksimum 4 GB kapasiteye sahip olan bu kartlar 5 MB/s hız desteğine sahipler.

Kullanıcıların veri depolama ihtiyaçları sürekli artıyor. Buna karşın hafıza kartları da yerinde durmuyor. Ve sürekli geliştirilen ürünler alıcılar için cazip çözümler oluşturuyorlar. Özellikle dijital fotoğraf makinesi ve cep telefonu sektörünün olmazsa olmazları arasına giren bu ufacık donanımların üzerlerine aldıkları yük oldukça büyük.

:: Hafıza kartları hakkındaki görüşlerinizi buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Hafıza Kartları (Satın Alma Rehberi) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hafıza Kartları (Satın Alma Rehberi) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hafıza Kartları (Satın Alma Rehberi) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "