Okunma

Haftanın iOS Uygulamaları – 17


10 Ocak 2015 Cumartesi 15:00
Haftanın iOS Uygulamaları – 17

Yepyeni bir haftanın iOS uygulamaları yazısında karşınızdayız. Bu hafta da sizler için farklı kategorilerden 5 iOS uygulamasını seçtik.

:: Haftanın iOS Uygulamaları – 16

İçerikleriniz arasında, iOS 8‘in üçüncü parti uygulamalar için kamera özelliklerine erişim izni vermesi sayesinde geliştirilen Reuk, aynı kablosuz internet ağında bulunan kullanıcıların birbirleriyle konuşabilmesini sağlayan FlashChat özellikle portre fotoğraflarınızda başarılı sonuçlar sunan renk doğrulama uygulaması TinType, son günlerin en popüler uygulamalarından Dubsmash ve şiirseverler için başarılı bir uygulama olan Şiirce bulunuyor.

İsterseniz daha fazla vakit kaybetmeyelim ve haftanın iOS uygulamalarına hızlıca bir göz atalım:

Reuk

Apple’ın kamera üzerinde manuel ayarlara çok fazla izin vermediği kullanıcılar tarafından bilinen bir durum. iOS 7 ve iOS 8’de bu konuda biraz geri adım atan şirket, kamera üzerinde çeşitli elle ayar yeteneklerini serbest bırakmıştı. En önemli serbesti ise iOS 8’de geldi ve üçüncü parti uygulama geliştiricilerin, kamera özelliklerini manual olarak kullanabilecekleri uygulamalar geliştirmesine izin verildi.

15-01/10/screen-shot-2015-01-10-at-153451.png

Reuk uygulaması da iOS 8’in bu özelliği sayesinde ortaya çıkan üçüncü parti uygulamalardan biri. iOS cihazınızda ISO, beyaz ayarı, shutter gibi birçok ayarın el ile yapılmasına izin veriyor. Ayrıca, uygulama sayesinde odaklanmayı da manuel olarak yapmak mümkün.

Reuk uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

FlashChat

Bu haftaki uygulamalarımızdan bir diğeri ise FlashChat uygulaması. Basit bir mantık üzerine kurulan uygulama, aynı kablosuz internet altyapısını kullanan kişilerin sohbet etmesine olanak sağlıyor. Özellikle büyük kampüsler, şirketler ve aynı Wi-Fi ağını kullanan büyük organizasyonlarda kullanılabilecek FlashCat, özel ya da genel sohbet grupları oluşturulmasına da olanak sağlıyor. 

t=63#

Buradan indirebileceğiniz ücretsiz uygulamanının çalışma şekliyle ilgili ayrıntıları yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz.

TinType

Bu haftaki bir diğer fotoğraf uygulamız TinType. Özellikle portre çekimlerde kullanılabilecek TinType’ı benzerlerinden ayıran en önemli özellik, yakın plan çekimlerde detayları ortaya çıkartabilecek müdahalelere olanak sağlaması. Örneğin, portre çekimlerinde yüz üzerinde gölge ve ışık ayarlamalarını yapabiliyor, göz renkleri gibi öne çıkmasını istediğiniz kısımları daha belirgin hale getirebiliyorsunuz.

15-01/10/screen-shot-2015-01-10-at-160005.png

Portreler için optimize edilmiş filtreler içeren TinType uygulaması ile düzenlediğiniz kareleri kolayca Instagram, Facebook, Twitter ve diğer sosyal ortamlarda paylaşmanız da mümkün.

TinType uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Dubmash

Son dönemin en popüler uygulaması Dubmash’ı artık neredeyse bilmeyen kalmadı. Uygulamayı kullanmayanlar bile, uygulama üzerinde yapılmış seslendirmeleri Facebook başta olmak üzere çeşitli sosyal ortamlarda görerek Dubmash’in varlığından haberdar oldu.

15-01/10/screen-shot-2015-01-10-at-160854.png

Uygulama bu kadar ilgi görünce, biz de haftanın uygulamaları arasında Dubmash’a yer verelim istedik. Bilmeyen okurlarımız için kısaca anlatmak gerekirse, uygulama ile kendi videounuz üzerine dublaj yapabilirsiniz. Daha doğrusu, efsane olmuş film replikleri ve konuşmaların ses kaydı üzerine kendinizin videosunu kaydederek, sanki o cümleleri siz söylüyormuş gibi oldukça komik videolar üretebilmeniz mümkün.

Kısa zamanda son derece popüler hale gelen ve App Store’da zirvedeki yerini koruyan Dubmash uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Şiirce

Teknoloji ve edebiyat artık eskisi kadar birbirine uzak dünyalar değil. Özellikle, e-kitapların yaygınlaşmasından sonra birbiriyle yolları kesişen bu iki alan, uygulamalar sayesinde de giderek harmanlanıyor. Şiirsevenlerin oldukça beğeneceği Şiirce uygulaması da bunun son örneklerinden birisi. 

15-01/10/siirce.jpg

Eğlence ve tasarım odaklı uygulamaların yanında, alternatif bir uygulama olması nedeniyle Şiirce’yi bu haftaki içeriklerimiz arasına almayı uygun bulduk. Uygulamada sevdiğiniz şairleri ve eserlerini bulabiliyor, bunları paylaşabiliyorsunuz. Dahası, yeni şairler ve şiirler keşfetmek, şiirlerinize fotoğraflar ile hayat vermek, bestelenmiş ve seslendirilmiş şiirlere ulaşmak da uygulama ile mümkün.

Şiirce uygulamasını buradan ücretsiz indirebilirsiniz.

:: Bu haftaki içeriklerimiz arasında en çok hangilerini beğendiniz?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Haftanın iOS Uygulamaları – 17”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Teşekkürler, hepsi faydalı uygulamalar.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Anlatımdaki sadelik çok güzeldi hepsini de beğendik

" Haftanın iOS Uygulamaları – 17 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Haftanın iOS Uygulamaları – 17 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Haftanın iOS Uygulamaları – 17 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "