Haftanın iOS Uygulamaları – 35


06 Haziran 2015 Cumartesi 14:32
Haftanın iOS Uygulamaları – 35

Yine bir Cumartesi günü ve yepyeni bir “Haftanın iOS Uygulamaları” yazısıyla karşınızdayız. Her hafta olduğu gibi bu hafta da birbirinden eğlenceli, işlevsel ve hayatı kolaylaştıran uygulamayı sizler için bir araya getirdik.

Bu hafta 35.sini okuduğunuz “Haftanın iOS Uygulamalarında bugüne kadar onlarca farklı kategoriden yüzlerce uygulamayı sizler için inceleyip bir araya getirdik. Bu uygulamalardan bazıları ise okurlarımız tarafından daha çok sevildi ve olumlu geri bildirimler aldı. Bu hafta, geride bıraktığımız aylarda ele aldığımız uygulamaların sizler tarafından en beğenilenlerini, yorumlarınızla desteklediklerinizi tekrar bir araya getirmek istedik.

Hem kaçıran okurlarımız hem de geçmiş uygulamaları yeniden keşfetmek isteyenler için en beğenilenlerle “Haftanın iOS Uygulamaları” karşınızda…

İsterseniz daha fazla vakit kaybetmeden uygulamalara hızlıca göz atalım…

Nutshell Camera

3 adet fotoğraf ile kısa hikaye akışları oluşturmamızı sağlaysan Nutshell uygulamasıyla oldukça basit ve kolay bir yöntemle izleme zevki yüksek videolar oluşturmanız mümkün.

15-02/21/screen-shot-2015-02-21-at-100401.png

Sizden art arda 3 fotoğraf çekmenizi isteyen Nutshell’in en büyük özelliği, üç karenin aralarındaki boşluğu otomatik olarak tamamlayarak, akıcı bir kamera hareketi yaratması. Böylece, kurgusal bir video yaratmaktaki en büyük sorunlardan biri olan devamlılık sorununun önüne geçen uygulama, zengin yazı karekteri seçenekleriyle videoyu daha kaliteli hale getirmenize de olanak sağlıyor. Nutshell Camera uygulaması ile fotoraflarınızdan başarılı videolar oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz olarak sunulan Nutshell Camera uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Converter Plus

Hız, zaman, sıcaklık, uzaklık ya da para birimi. Eğer birbirinden farklı birimleri çevirmeye sık sık ihtiyaç duyuyorsanız Converter Plus uygulaması tam size göre.

15-01/24/screen-shot-2015-01-24-at-143210.png

Basit ve sade bir arayüze sahip uygulamanın açılış ekranında kategorilere göre gruplandırılmış birimler sizi karşılıyor. Hangi birimde çeviri yapmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken ilgili kategoriye girerek, örnek olarak verilen değeri değeri değiştirmeniz. Varsayılan olarak listelenen sonuçlar yeterli gelmezse “more” seçeneği ile girdiğiniz değeri onlarca farklı ölçü birimine çevirmek mümkün. Ayrıca, sonuçları da sosyal medya ağlarında paylaşabilir, e-posta olarak gönderebilirsiniz.

Ücretsiz sunulan Conventer Plus’ı buradan indirebilirsiniz.

Dropbox

15-01/24/screen-shot-2015-01-24-at-143749.png

iPhone içeriğini kolayca bulutta depolayabileceğiniz Dropbox, aynı zamanda farklı cihazlar arasında senktronizasyon şansı da sunuyor. Dropbox alanınıza farklı cihazlardan upload ettiğiniz dosyaları iOS cihazınızda görüntüleyebildiğiniz gibi, iOS cihaz üzerindeki fotoğraf ve videoları da bulut alanınıza gönderebiliyorsunuz. Ayrıca, Dropbox alanınıza gönderdiğiniz içeriklerin linkini istediğiniz kişiler ile paylaşarak, onlarında bu içeriklere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Dropbox uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Evernote Scannable 

Belgelerle, kartivitlerle, makbuzlarla işi bitmeyenlere müjde. Scannable uygulamasını hala denemediyseniz mutlaka denemenizi öneririz, çünkü uygulama sayesinde ihtiyaç duyduğunuz belgeleri saniyeler içinde iOS cihazınıza kaydetmek, kroplama, okunubilir hale getirme gibi uğraşlara girmeden istediğiniz kişiler ile paylaşabilirsiniz.

15-01/16/screen-shot-2015-01-16-at-230041.png

Scannable uygulaması sayesinde taratmak  istediğiniz belgeyi uygulamadaki yerleşik kamerayı kullanarak belirlenen alana oturtmak yeterli. Uygulama, birkaç saniye içinde belgeyi tarayarak kaliteli bir görsel dosyası haline getiriyor. Elinizdeki belgeyi mail olarak gönderebilir, Evernote ile paylaşabilir, iCloud üzerindeki klasörlerinize depolayabilirsiniz.

Scannable uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

WeTransfer

14-12/31/wetransfer.png

iOS cihazınızdan büyük boyutlu dosya paylaşmanın kolay bir yolunu sunan WeTransfer uygulaması, sağladığı ücretsiz ama etkili çözüm ile yılın iOS uygulamaları arasına girmeye hak kazanıyor. E-posta ile göndermenin mümkün olmadığı büyük boyutlu dosyaları kolayca alıcılara iletebilen WiTransfer, 10 GB’a kadar dosya paylaşımına olanak sağlıyor. Alıcılara, dosyaları indirebileceği bir link göndere WeTransfer ile büyük dosya paylaşımı sorun olmaktan çıkıyor. Ücretsiz uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Telegram

iOS kullanıcıları için hızlı, güvenli ve tüm platformlarda kullanım olanağı sunan Telegram uygulamasını yeniden hatırlamakta fayda var. İster masaüstü uygulamasından, ister web üzerinden isterseniz Android ve Windows Platformundan arkadaşlarınızla Telegram üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

15-02/28/screen-shot-2015-02-28-at-162817.png

Dünyanın en hızlı mesaj iletimini sağladığını iddia eden Telegram uygulaması ücretsiz olarak sunuluyor ve reklam içermiyor. Hacker ataklarına karşı mesaj içeriklerini yüksek güvenlik altında koruyan Telegram bulut tabanlı çalışarak birçok cihazdan mesajlarınızı takipetmenizi sağlıyor.

Telegram uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Word Lens

Google Translate uygulamasına son güncelleme ile birlikte gelen kamera üzerinden canlı çeviri özelliğini farklı dillerde kullanabileceğiniz Word Lens, özellikle yabancı ülkelere sık sık seyahatlerde bulunan ve dil problemi yaşayan okurlarımızın fazlasıyla işine yarayabilecek bir uygulama.

15-01/16/screen-shot-2015-01-16-at-231144.png

Kamerayı kullanarak çevrenizde gördüğünüz herhangi bir pano, reklam, tabela, trafik levhası gibi bir nesne üzerindeki yazıya odaklamanız halinde, yazıları canlı olarak bir başka dile çevirmeniz mümkün. Word Lens’in canlı çeviri için desteklediği diller arasında İngilizce, Rusça, Portekizce, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca ve Almanca bulunuyor.

Word Lens uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Wall of Sound

Wall of Sound uygulamasının amacı birçok yeni sanatçıyı, albümü ya da şarkıyı en kolay yoldan keşfedebilmek ve müzik arşivinizi genişletebilmek.

15-02/28/screenshots-of-wall-of-sound-ios-app-player-and-search-views-1.png

Aslında uygulamanın yaptığı, iTunes üzerinde yer alan albümlerin ve şarkıların öndinlemesini sunmaktan fazlası değil. Buna rağmen, uygulamanın aynı anda çok sayıda albüme erişim olanağı sağlayan kolay arayüzü, albümler arasında kolayca gezinme şansı sunuyor. Serbestçe dolaşabildiğiniz sonsuz arayüz üzerinde ekranı sağa, sola, yukarı ya da aşağı kaydırmak mümkün. Siz kaydırma işlemi yaptıkça boş alanlar yeni albüm kapakları ile doluyor ve istediğiniz albümün üzerine tıklayarak şarkıların ön dinlemesini yapabiliyorsunuz.

Kategorilere göre albümleri listelemek, beğendiğiniz albümleri ve şarkıları paylaşmak ya da hemen iTunes üzerinden satın almak mümkün. 

Ücretsiz sunulan Wall of Sound uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Enlight  

Enlight uygulamasını App Store’da bulunan çok sayıda benzer uygulamadan farklı kılan yanı, birçok popüler fotoğraf uygulamasının özelliklerini tek potada eritmiş olması. 

15-03/21/ddd.jpg

Fotoğraf düzenlemede efekt kalitesi için başka bir uygulamayı, birden fazla fotoğrafı üst üste eklemek için başka bir uygulamayı, yazı eklemek için bir başka uygulamayı kullanmaktan sıkıldıysanız Enlight sizin için aradığınız çözüm olabilir. Uygulama sayesinde fotoğraflarınıza temel düzenlemeleri yapmak, görüntü  kalitesini artırmak için ton, renk, maskeleme araçllarını kullanmak, siyah beyaz ya da ikili filtrelerden yararlanmak, görsellerinizin üzerine yazı, çizim ekleme, kabartma, daraltma eklemek, yeniden odaklama, kırpmak ve evresel maskelemeleri kullanmak mümkün.

Instagram, VSCO Cam, Aviary gibi çok çeşitli iOS uygulamaları ile ayrı ayrı yapabileceğiniz düzenlemeleri tek bir çatı altından yapmanıza olanak sağlayan Enligt uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Pacemaker

iOS cihazınız üzerinde DJ’lik deneyimine hazır mısınız? Pacemaker, kolay arayüzü ile size kişisel kütüphanenizde yer alan şarkıları kullanarak kendi mixlerinizi yapma olanağı sağlıyor. 2014 yılının en iyi uygulamaları arasında yer alan Pacemaker, güncellenen sürümüyle iPad için daha gelişmiş araçlar içeriyor.

15-05/02/screen-shot-2015-05-02-at-202605.png

Uygulamayı kullanarak şarkıda bass, treble düzenlemesi yapmak, loop eklemek, eko eklemek gibi çeşitli müdahalelelerde bulunmak mümkün. Yaptıklan işlemlerin kalıcı olarak kaydedebilmesi de programı benzerlerinden farklı kılan özellikler arasında.

Pacemaker uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Dubmash

Dubmash’ı artık neredeyse bilmeyen kalmadı. Uygulamayı kullanmayanlar bile, uygulama üzerinde yapılmış seslendirmeleri Facebook başta olmak üzere çeşitli sosyal ortamlarda görerek Dubmash’in varlığından haberdar oldu.

15-01/10/screen-shot-2015-01-10-at-160854.png

Uygulama bu kadar ilgi görünce, biz de haftanın uygulamaları arasında Dubmash’a yer verelim istedik. Bilmeyen okurlarımız için kısaca anlatmak gerekirse, uygulama ile kendi videounuz üzerine dublaj yapabilirsiniz. Daha doğrusu, efsane olmuş film replikleri ve konuşmaların ses kaydı üzerine kendinizin videosunu kaydederek, sanki o cümleleri siz söylüyormuş gibi oldukça komik videolar üretebilmeniz mümkün.

Kısa zamanda son derece popüler hale gelen ve App Store’da zirvedeki yerini koruyan Dubmash uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Spotify

14-12/31/screen-shot-2014-12-31-at-021322.png

Spotify giderek artan popülaritesi, iPhone’da ve iPad’de ücretsiz müzik zevki sunmasıyla en beğenilenler listesine girmeye hak kazanıyor. Giderek artan Türkçe müzik içeriği ve ülkemizde de premium üyelik olanağı sunuyor olması Spotify’ın önemli artılarından. Uygulamanın iPad’de istediğiniz gibi, iPhone’da ise karışık olarak ücretsiz müzik dinleme hakkı sunması ise oldukça önemli artılarından biri. Spotify’i buradan indirebilir, yasal ve ücretsiz müzik deneyimine hemen başlayabilirsiniz.

Hyperlapse

14-12/31/hyperlapse-1419980445.png

Geçen yılın ses getiren uygulamalarından biri de Instagram’in kullanıma sunduğu Hyperlapse uygulaması oldu. Zaman atlamalı videoları kolayca yaratabilmeye olanak sağlayan uygulama ile ister ön kameradan ister arkakameradan görüntüleri yakalıp, hız ayarıyla oynanarak kısa süredi time-lapse videolar yaratmak mümkün. Profesyonel fotoğrafçıların saatler içerisinde yaptıklarını dakikalara indirmeyi mümkün kılan Hyperlapse uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Devianart

15-01/02/screen-shot-2015-01-02-at-214448.png

En beğenilenler arasında popüler art work sitesi Devianart’ın iOS uygulaması da yer alıyor. İnternet dünyasında oldukça beğenilen sitelerden biri olan Deviantart’ta amatör – profesyonel çeşitli sanatçıların görsel çalışmalarını bulabiliyorsunuz. Çok farklı kategorilere göre sanatsal üretimlerin yer aldığı sitenin iOS uygulaması da tamamen kullanımı kolaylaştırmaya odaklanmış durumda. iPhone’unuzdan topluluğa login olabildiğiniz gibi, durum güncellemesi yapmak, beslemeleri takip etmek, yapılan çalışmaları aramak ve bulmak, bildirim sağlamak mümkün. 

Deviantart iOS uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

:: iOS cihazınızda daha çok ne tür uygulamalar kullanıyorsunuz?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Haftanın iOS Uygulamaları – 35”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  facebook'u da tanıtaydın.

" Haftanın iOS Uygulamaları – 35 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Haftanın iOS Uygulamaları – 35 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Haftanın iOS Uygulamaları – 35 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
 10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)