Haftanın Oyunu; Modern Warfare 3


05 Eylül 2011 Pazartesi 15:05
Haftanın Oyunu; Modern Warfare 3

Küresel çapta savaş kapımızda. Üstelik Dünya’nın en iyileri sayabileceğimiz ülkeler, savaş yüzünden can çekişiyorlar.

Amerika, artık o eski günlerini mumla aramakta. Hatırladığımız o huzur verici İngiltere sokakları ise yerini silah seslerine bırakmış.

Paris ise artık Eyfel Kulesi yerine yıkık dökük binalar ve ters dönmüş arabalar ile hatırlanıyor.

Amerika, İngiltere ve Fransa dışında Almanya dahi bu savaşın ağır bedelini ödemekte.

Makarov’u Bulmalıyız

Oyundaki baş düşmanımız elbette, yine Vladimir Makarov adında zeki ve bir o kadar da acımasız biri.

Cpt. John Price, Cpt. John MacTavish (Soap) ve Nikolai gibi eski karakterlerin de oyunda yer alacağı kesin.

Bunların dışında oyuna elbette yeni kişiler de eklenecek. Derek Westbrook ve Sandman adlı karakterler olacağı gibi Rus bir karakterinde oyunda yer alacağı söylendi.

Anlayacağınız Modern Warfare 3, hem kaldığı yerden devam edecek hem de yeniden şekillenecek.

Grafiklere Laf Yok

Bunu dememizin sebebi Infinity Ward’ın biz oyuncuları çok fazla bekletmek istememesi. Daha önce firmaya giden grafik ile ilgili sorulara, yeni bir grafik motoru için zaman ayrılamayacağı cevabı veriliyordu.

Bu firma ne kadar da düşünceliymiş böyle. Bizleri bir süre bekletmektense aynı grafik motoruyla defalarca oyun yapmayı göze alıyor.

Şaka bir yana, aslında Infinity Ward’ın yeni bir motor yapmadan var olan grafik motoru üzerinde oynamaları taktire layık. Sonuçta biz oyuncuları düşünüyorlar canım.

Daha Güçlü Spec Ops

Modern Warfare 2’de karşımıza çıkan Spec Ops, Survival adlı bir alt mod ile daha güçlü olacak. Daha gelişmiş bir oynanış ile hayatta kalmamızı zorlaştıracak.

2 kişilik bir mod olan Spec Ops, düşman öldürdükçe puan kazanmamızı ve bu deneyim puanlarıyla da kendimizi geliştirmemize olanak sağlayacak.

Kendimizi geliştirmekten bahsediyoruz çünkü Spec Ops’ta gittikçe artan bir zorluk seviyesi yer alıyor. Durum böyle olunca da silah geliştirmemiz farz.

Eğer Modern Warfare 2’deki gibi iki kişilik bir oyun modu istiyorsanız Mission adlı alt modu oynamanız gerekiyor. Bunun dışında Survival adlı başka bir alt oyun modu, yeni eklenen bir kategori.

Zorlu Yaşam Mücadelesi

Oyunda bulunan bir diğer yenilik ise hayatta kalma mücadelesi içine gireceğimiz Survival mod. Spec Ops’un bir alt modu olarak kabul ettiğimiz bu modu oynarken, bir an önce bölümü bitirmek isteyeceksiniz.

Üzerinize, her aşamada daha fazla düşman gelecek ve bunların nerede geleceklerini kestiremeyeceksiniz. Yani düşmanlar, bir anda etrafınızı çevirip, sizi ablukaya alabilirler.

Oyunda yaşamaya çalışan acizane biz ise, elimizden geldiğince oyunda kalmaya çalışacağız. Yani ölmeden, yılmadan adam öldürmeye devam!

Multiplayer

Alıştığımız o Call of Duty multiplayerı elbette Modern Warfare 3’te de kendisine yer edinecek. TeamDeatmatch, Search & Destroy ya da Capture the Flag gibi kült hale gelen oyun modları yine karşımıza çıkacak.

Çok kısa bir süre önce yayınlanan multiplayer tanıtım videosunda ise savaşçı karakterimizin ne gibi özellikleri barındıracağını gördük. Buna, taşıyabildiği mühimmat ve perkler de dahil.

Uçak Uçuracağız

Call of Duty: Black Ops’ta birçok kez kullanıp, oyuncuları sinir etmeyi başardığımız, üzerinde bomba yüklü oyuncak araba şekil değiştirdi. Bu seferki ‘oyuncak’ uçabiliyor!

Belli bir adam öldürme sayısına ulaştığımızda açılan bu kullanım hakkı, oyuncak uçak uçurmamıza olanak sağlıyor. Anlaşılan bu uçak düşman öldürmede işimizi bir hayli kolaylaştıracak.

Yukarıda paylaştığımız videonun 0.55 ile 0.58 saniyeleri arasında, bahsettiğimiz Littlebird, düşmanlarımıza merhaba diyor.

Daha Güçlü Yapım

Infinity Ward dışında Sledgehammer Games adında başka biryapımcı firma da, oyunun geliştirici ekibine dahil. Bu firmayı Dead Space’i oynayanlar hatırlayacaktır. Çünkü o oyunda da payı çok büyüktü.

Infinity Ward dışında başka stüdyoların da katkısıyla oluşturulan Call of Duty: Modern Warfare 3, Xbox 360, PlayStation 3, PC, Wii ve hatta DS platformları için 8 Kasım’da rafları süslemeye hazırlanıyor.

:: Call of Duty serisinin en iyi halkası sizce hangisi?

 
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Haftanın Oyunu; Modern Warfare 3”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sandman zaten vardi. Yanlış bilgi vermeyelim lütfen. Ayrıca bide TURK3Y olsa iyi olurmuş 🙂

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ya sistem gereksinmleri yayınlandımı acaba?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  uzun zamandır londrada yaşayan birisi olarak, acaba o huzur verici londra sokakları nerdedir, bi bilgi verirseniz gidelim bakalım 🙂

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  En iyi COD , World at War ardırdan 4 MW 1

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Gelsin Alırız

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Battlefield 3 için de 1 ay önceden haber bekliyoruz…

" Haftanın Oyunu; Modern Warfare 3 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Haftanın Oyunu; Modern Warfare 3 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Haftanın Oyunu; Modern Warfare 3 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!