Haftanın Oyunu; Silent Hill: Downpour


19 Eylül 2011 Pazartesi 15:00
Haftanın Oyunu; Silent Hill: Downpour

Downpour ile Silent Hill serisi tekrardan eski haline dönüyor. Bu da demek oluyor ki fazlasıyla korku dolu anlar bizleri bekliyor.

Oyunda Murphy Pendleton adlı bir mahkumu kontrol edeceğiz. Hapishaneden başka bir yere gönderilirken işler ters gidecek ve nakil işlemi gerçekleşemeyecek.

Kaza sonrasında Pendleton, özgürlük için ormanın derinliklerine dalacak. Peki, siz olsanız ne yapardınız? Yanlışlıkla Silent Hill’e gireceğiniz aklınıza gelir miydi?

İşte böyle oldu. Pendleton kaçarken Silent Hill’e düştü. Ve böylece acı dolu pardon korku dolu maceramız başladı.

Vur ve Kaç!

Downpour’da yaşayacağımız hikaye, diğer Silent Hill oyunlarından farklı. Yani bu sefer daha özgün bir hikaye karşımızda.

Hikayenin dışında, karşımıza çıkan yaratıkları öldürmekte de farklılık olacak. Artık bunun neresi farklılık; yaratıkları öldürmek yerine vur ve kaç taktiği uygulayacağız.

Yani, yaratıklara tüm gücümüzle vuracağız ama sonrasında kaçmayı da bileceğiz. Oyunda zaten silah çeşitliliği çok fazla olmayacak. Sahip olduğumuz-olacağımız Pistol ise bozulabiliyor, mermisi bitebiliyor. Sessiz Tepe’de durupta kim mermi arayacak?

Pistol yerine çevreden bulacağımız şeyleri kullanacağız. Özellikle de demir sopa vb. Anlayacağınız, oyun sizi çevre ile etkileşime zorla sokacak.

Harita Daha Geniş

Downpour’da Sessiz Tepe’nin alanı daha da genişleyecek. Serinin daha önceki oyunlarında gidemediğimiz bölgelere artık ayak basabileceğiz.

İsterseniz keşfe çıkar yaratıklar ile ayrı bir fantezi yaşarsınız. Yok, ben direk oyunumu oynayayım derseniz de geniş haritada kendi yolunuzu çizip, senaryoya son verebilirsiniz.

Oyun, haritanın genişliği dışında bulmacalar için de yenilikler barındırıyor. Eğer bulmacalardan nefret ediyorsanız oyunu daha kolay modda bitirip, zorlu bulmacalarla kafa yormazsınız.

Multiplayer Yok

Oyunun yapımcıları multiplayerın olmayacağını onayladılar. Bunun nedeni olarakta zaman ve maliyeti işaret ettiler. Uygun zamanın olmadığını ve elbette maliyeti arttıracağını belirttiler.

Bunun aksine karşımızda çok güçlü bir senaryo modu var. Eğer oyunun içindeki yan görevler umurunuzda olmazsa 8-10 saat arasında bu işi bitirebilirsiniz.

Yok ben sindire sindire oynarım derseniz de yan görevler ile birlikte bu vakit, 20 saate kadar çıkabilir.

Bunun dışında, senaryo modunu oynarken metro ağından da faydalanacağımız söylenenler arasında. Dışarısı zaten sessiz ve ürkütücü bir de metroya mı girmek? Ben almayayım!

Başımızın Belası Boss’lar

Eskiden çok fazla uygulanan ‘boss’ geleneği Downpour’da da devam ettiriliyor. Oyunda, normal yaratıkların dışında boss diye tabir ettiğimiz kolu bacağı orantısız yaratıklar ile yine karşılaşacağız.

Bu yaratıkların her bitirdiğimiz bölümün sonunda mı yoksa bölüm içinde mi yüzlerini gösterecekleri bilinmiyor.

Böyle büyük yaratıklar ile karşılaşırken en büyük sorun belkide kamera açısı sorunları oluyordur. Ama Downpour’da buna çok özen gösterilecek.

TPS tarzında ama biraz farklı. Normalde, karakterimizin omzundan olayları görürmüş gibi yaşıyorduk. Yine böyle evet ama bazı yerlerde kamera açıları değişecek. Gizli yolları açtığımızda, kaçarken ya da bir şeyler bizlere vurgulanırken kamera, farklı açılarda yerini alacak.

Sonu bizlerin nasıl bir oyun çıkaracağına bağlı olan Silent Hill: Downpour, Xbox 360 ve PlayStation 3 platformları için, Vatra Games tarafından geliştirilmekte.

Dağıtımcılığını Konami firmasının üstlendiği oyun, bu sene sonuna doğru rafları süslemeye başlayacak.

:: Silent Hill: Downpour’u almayı düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Haftanın Oyunu; Silent Hill: Downpour”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu serinin homecoming bence en iyisi.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  @Suicide Veil, hepsini oyna kardeşim. 1’den başla. Sıkılarsın 2’ye geç. Sıkılırsan 3’e. Hepsi farklı farklı, konuları da farklı.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  filmi çok hoşuma gitmişti

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben bu seriyi hiç oynamadım. Oynayan arkadaşlar hangisini öneririr?

" Haftanın Oyunu; Silent Hill: Downpour konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Haftanın Oyunu; Silent Hill: Downpour ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Haftanın Oyunu; Silent Hill: Downpour ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 2. 2 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 3. 3 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 4. 4 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 5. 5 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 6. 6 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 7. 7 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Apple Watch Series 6 inceleme! Apple Watch Series 6 inceleme!
 10. 10 Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü? Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü?