Okunma

Haftanın Web Siteleri


19 Kasım 2009 Perşembe 09:55
Haftanın Web Siteleri

Bilgisayarlar artık hayatımızın her yerinde, bu sayede internette en az televizyon rutinimiz oldu. Biraz sörf yapmadan ya da sürekli gezdiğimiz sitelere bakmadan güne başlayamıyoruz. Peki, sanal dünyada geçirdiğiniz zamanı biraz daha verimli hale getirmek istemez misiniz? Her hafta sizin için ilginç ve gezilmesi gereken web sitelerini tanıtıyoruz. Günlük rutininizden kurtulup, web üzerinde geçirdiğiniz saatleri yeni bir dil öğrenmek için kullanabilirsiniz, ya da yeni bir mesleğe adım atabilirsiniz. İşte işinize yarayacak internet sayfaları.

 

İnternetten Yeni Bir Dil Öğrenin

Teknolojiyi sevmeyenlerin en büyük savı internettin sadece vakit öldüren içeriklere sahip olduğunu iddia etmektir. Çoğunlukla eğlenceli siteler ön planda olsa da, sanal dünyada ders veren adresler de var. Almancam.com boş vakitlerinde online oyunlarla uğraşmak yerine yeni bir dil öğrenmek isteyenlerin ilgisini çekecek.


www.almancam.com

Ücretsiz olan site, üyelerine Almanca öğretiyor. Bunu Türkçe altyazılı videolarla da destekliyor. Sayfanın temel dersler bölümünde, bu dili anlatan makaleler bulabiliyorsunuz . Almanca’sını denemek isteyenler için testler ve sınavlar bölümü hazırlanmış. Sitenin kantin bölümündeyse üyeler bir birleriyle tanışıp dosyalar yollayabiliyorlar.

 

Şikâyetinizi de Memnunyitenizi de Web’ten Anlattın

Sanal dünyanın bir başka özelliği de sinir krizi geçiren müşterilerin, öfkelerini web sayfalarına kusması. Bu konuda birçok site var, ancak İyisikotusu.com bu işi biraz daha farklı hale getirmiş. Adından da anlaşıldığı gibi site, her konu hakkında iyi ve kötü şeyler yazabileceğiniz bir yer.


www.iyisikotusu.com

Filmlerden, teknoloji firmalarına, hatta her türlü ürüne kadar her şey hakkında olumlu ya da olumsuz eleştirilerde bulunabiliyorsunuz. Twitter‘a benzer bir tasarımı olan site işi o kadar ileri götürmüş ki üyeler hayran oldukları sıradan insanlar hakkında bile bir şeyler karalayabiliyor. Diğer üyeler bu yazılara yorum yapıp onlara not verme yetkisine sahip.

Programcılığınızı Geliştirmek İçin Tüyolar

Teknolojinin mimarları, olan programcılar eserlerini yaratmak için kodlarla çok fazla vakit harcıyor. Kullanımı çok basit işlemlerin bile yapım aşaması, saatler sürebiliyor. Kullanıcıların çoğunlukla fark edemeyeceği bu yapım dünyasında, bir programcının en iyi dostu yine meslektaşları.


sourceforge.net

Sourceforge.net kod paylaşımı konusunda, bu sektöre emek verenlere yardımcı oluyor. Hazır yazılmış kodları bulabileceğiniz sitede, bu işle amatör uğraşanlar kadar usta programcılarında işine yarayacak bilgiler var. Ayrıca, bilgisayar kurtları burada açık kaynaklı koda sahip programları geliştirecek ortaklar da bulabiliyor.

 

Tek Bir Sayfadan Bir Çok Siteye Ulaşın

İnternette sörf yapmak için çok fazla vakti olmayanlar için portal tipli siteler büyük fayda sağlıyor. Teksayfam.com‘da bu mantıkla hazırlanmış bir site. Amatörce bir yapıya sahip olan sayfada, teknoloji, haber, facebook, video, müzik, spor gibi başlıklar var.


www.teksayfam.com

Bunlara tıkladığınız zaman, o konuyla ilgili ünlü sitelere ulaşıyorsunuz. Ayrıca Google araması içinde yardımcı olan sayfa, vakit kazanmak isteyenler için uygun bir seçim.

 

Koleksiyon Zevki Farklı Olanlar İçin

Film oyun ve çizgi romanlardaki karakterlerin tasarımları için uzman ekipler aylarca süren uğraşlarda bulunuyor. Bu karakterlere hayranlık besliyorsanız ve evinizin bir köşesinde onları görmek istiyorsanız, tanıtacağımız site hoşunuza gidecek. Jedbang.com‘da film, oyun ve çizgi romanlarla ilgili aklınıza gelebilecek her şeyi bulabiliyorsunuz.


www.jedbang.com

O karakterlere ait, sınırlı sayıda üretilmiş heykellerden, büstlere kadar ilginç ürünlere sayfadan ulaşmak mümkün. Ayrıca Jedbang.com’dan  filmlerdeki, takıların ve silahların da bire bir kopyalarını satın alabiliyorsunuz. Çizgi roman ve posterler de firmanın ürün yelpazesi içerisinde.

 

Programa Gerek Kalmadan Dosyalarınızı Dönüştürün

Hemen her gün bazı dosyaların formatlarını değiştirmek zorunda kalıyoruz. Bir de bu zorunluluk sıkışık bir vakte geldiyse tam bir eziyet oluyor. Üstüne her bilgisayarda yeterli programların olmamasıda işin cabası. Zamzar.com komik bir ada sahip olsa da, mutlaka sık kullanılanlara eklemeniz gereken bir site.


www.zamzar.com

Site üzerine bir dosya upload ediyorsunuz, mesela BMP dosyasını yüklediniz, daha sonra sitedeki sekmeden JPG‘i seçiyorsunuz. Yazdığınız bir mail adresine sitem tarafından dönüşmüş dosyanın linki yollanıyor.  Siteye ücretsiz üye olursanız, özelliklerinden daha hızlı faydalanabiliyorsunuz ve dosya yükleme sınırınız 1GB oluyor. Resim, müzik ve yazı olmak üzere sayfa çok geniş bir dönüştürme arşivine sahip.

:: Bu sayfalardan en çok hangisini beğendiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Haftanın Web Siteleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Haftanın Web Siteleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Haftanın Web Siteleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "