Haftanın Web Siteleri: Çocuk Özel


01 Mayıs 2010 Cumartesi 12:00
Haftanın Web Siteleri: Çocuk Özel

Bundan sadece birkaç nesil önce, çocuklar sokaklarda oynayıp, hayatı belirli standartlar çevresinde öğreniyordu. Edinebileceği bilgi, televizyon, kitaplar, okul ve yaşam çevresiyle sınırlıydı. Ancak günümüzde, internetin hakimiyetiyle birlikte çocukların öğrenme alışkanlıkları da değişmeye başladı.

Artık çocuklar sokakta oynamak yerine bilgisayarda vakit geçirmeyi tercih ediyor. Öğrenme kapasiteleri de internette erişebilecekleri sitelerin içeriğiyle doğru orantılı. İşte bu durum büyük bir sorunu ortaya çıkartıyor. Çünkü internet, faydalı içerikler kadar zararlı bilgilere sahip web siteleriyle dolu.

Anne ve babaları çoğunlukla bu tehlikeyi göz ardı etmeyip, çocuklarına interneti yasaklıyor. Ancak bu çözüm değil, çünkü çocuğunuzu teknolojiden uzak tutmak onun hayata eksik atılmasına neden olacaktır. Çocuklarınızın web üzerindeki yaşamlarını daha faydalı ve huzurlu geçirmeleri için faydalı siteleri bir araya getirdik.

Sanal atlıkarınca

Bu site tasarım olarak çocukların gözünden çıkmış gibi görünüyor. Renkli bir sayfa yapısına sahip, Atlikarincam.com internetin minik ziyaretçileri için farklı içeriklere sahip.


www.atlikarincam.com

Flash oyunlar, masallar, komik filmler ve eğitici oyunlar sitenin içerdiği sayfalardan bazılarını oluşturuyor.

Ufak sanatçılar neler yapmış?

 

Birçok başarılı sanatçının çocukluğundan beri bu dalla ilgilendiği bilinir. Bir çocuğu sanata yönlendirmek aslında ona yapılabilecek en büyük iyiliklerden biri. Cocukca.com’da ziyaretçilerine bu konuda yardım etmeye çalışıyor.


www.cocukca.com

Çocukların yaratıcılıklarına yönelen flash oyunlar dışında sitede, minik sanatçı adaylarının yaptığı eserlere de yer veriliyor.

TTNet’ten çocuklara özel

 

İnternetin en kapsamlı çocuk sitelerinden biride TTNET‘e ait. Firma, ufak ziyaretçilerine özel olarak hazırladığı bu site için yüklü bir yatırımda yaptı. Sitede, çocuklar için eğitici bilgiler, tarihi dersler gibi bölümler bulunuyor.


www.ttcocuk.com

Bunun dışında, ufak ziyaretçilerin yaratıcılıklarını geliştirecek bölümlerde siteye eklenmiş. Örümcek Adam ve Demir Adam gibi ünlü süper kahramanlarla ilgili içeriklerde bu adreste bulunuyor.

Flash oyunların adresi

Çocuklar internette en çok Flash animasyonla yapılmış oyunlara göz atıyor. Benimoyunlarim.com adlı sitede, internetin ufak sakinlerine uygun oyunlara yer vermiş.


www.benimoyunlarim.com

Flash’la hazırlanmış bu yapımlar, macera, yarış, spor gibi bölümlere ayrılmış.

Çocuk gözüyle bilim

Ağaç yaşken eğilir sözü insanlar için daha da geçerli. Bilimsel gerçekleri öğrenen çocuklar gelişim konusunda hayata 1-0 galip başlıyor.


www.biltek.tubitak.gov.tr/cocuk/

TÜBİTAK‘ın özel olarak hazırladığı bu sitede çocuklara bilim aşkı aşılamak için hazırlanmış makalelerle karşılaşıyorsunuz. Sitede ayrıca, çocukların kendi aralarında yapabilecekleri güvenli deneylere de ulaşmak mümkün.

Çocuklar için belgesel

 

National Geographic adı bilimle uğraşan herkes tarafından bilinir. Dünyanın en eski bilimsel makale dergilerinden biri olan National Geographic magazin, son yıllarda çocuklara yönelik özel bir dergide çıkartıyordu.

www.nationalgeographic.com.tr/ngkids/index.htm

Ödüllü belgesellerin bu ünlü kanalı, sitesinde çocuklara bilimsel bilgiler verirken içeriğini dergiyle paralel de tutuyor. Örneğin, dergideki hayvanlar hakkında daha fazla bilgi ve fotoğraflara buradan ulaşmak mümkün.

Bu ada çocuklara

Sihirliada.com adlı site, sadece çocuklara özel içerikler geliştiren bir adres. Ancak sayfanın tüm özelliklerine ulaşmak için mutlaka üye olunması gerekiyor.

www.sihirliada.com

Çocuklara İngilizce eğitimi de veren bu sitede, çizgi romanlar, masallar ve oyunlar da bulunuyor.

Kültürlü çocuklar için

Kültür Bakanlığı, çocukları daha doğru eğitmek için internetin nimetlerinden faydalanmaya başladı.


www.kulturcocuk.gov.tr

Bakanlığın çocuk kulübünde, minik ziyaretçileri eğlendirecek ve eğitecek özel içerikler bulunuyor.

Basit oyuncaklar, atlas oyunu, tarihi bilgiler gibi özel bölümlere site üzerinden ulaşmak mümkün.

:: Çocuğunuzun internete girmesine izin veriyor musunuz? Sizce çocuklar internetle eğitim görmeli mi?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Haftanın Web Siteleri: Çocuk Özel”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  pek beğenmedim :C

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok mükemmel siteler hepsini hemen hemen hergün giriyoruz 5. Sınıfı bitirdim ama listede ***** sitesi olmaması üzücü öğretmenlerimiz ve okulda hep bu siteden masallar açıp dinliyoruz

" Haftanın Web Siteleri: Çocuk Özel konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Haftanın Web Siteleri: Çocuk Özel ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Haftanın Web Siteleri: Çocuk Özel ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Redmi Note 9 Pro kamerasına Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro kamerasına Open Camera ile meydan okuduk!
 2. 2 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 3. 3 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 4. 4 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 5. 5 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 6. 6 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 7. 7 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 8. 8 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 9. 9 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 10. 10 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC