Okunma

Uzaya gidecek ilk Türk’ü götürecek şirket battı!


19 Mart 2018 Pazartesi 17:12
Uzaya gidecek ilk Türk’ü götürecek şirket battı!

Kazandığı yarışma sonucunda uzaya gitme hakkı kazanan Halil Kayıkçı’ya kötü bir haber geldi. Eğer soruna bir çözüm üretilmezse, Kayıkçı’nın uzay yolculuğu iptal olacak. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Uzay Mühendisliği okuyan Halil Kayıkçı, yaşanan sorunu ShiftDelete.Net’e anlattı.

Axe Apollo Uzay Kampı’na katılan ve tüm testleri başarıyla geçen Halil Kayıkçı, uzay yolculuğu biletini alan 23 kişi arasına girmişti. Amerika’da gerçekleştirilen eğitimlerde de başarılı olan Kayıkçı, eğitimleri başarıyla tamamlamasının ardından, kalkış ve öncesindeki eğitimler için beklemeye başladı. Ancak, talihsizlikler nedeniyle fırlatma ertelenmeye başladı. Bugünse Kayıkçı’dan önemli bir açıklama geldi.

Halil Kayıkçı’yı uzaya götürecek şirket battı

3-6 Aralık 2015′te Amerika Orlando’da gerçekleştirilen eğitimleri başarıyla tamamlayan Kayıkçı, fırlatma tarihinin açıklanmasını beklemeye başladı. Ancak, yolculukta kullanılması planlanan Lynx, test uçuşlarından birisinde patlayınca, tüm planda aksamalar yaşandı. Son olarak, 2017’de yapılacağı açıklanan görev, bu kez de şirketin batması nedeniyle ertelenmek zorunda kaldı.

Lynx’in sorunlarını düzeltmeye çalışan üreticisi Xcor, sorunları bir türlü çözemeyince, operasyonlarını durdurma kararı aldı. Axe tarafından düzenlenen yarışmayı kazanan herkesin görevi de şirketin batması nedeniyle büyük bir belirsizliğe düştü.

Axe’ın yeni bilet alması bekleniyor

Halil Kayıkçı, ShiftDelete.Net’e yaptığı açıklamada, şirketin operasyonlarını durduğunu öğrendikten sonra, Axe ile iletişime geçtiğini ve yeni bir bilet talep ettiğini söyledi.  Başka bir şirketten alınacak olan bilet, ek test ve eğitimleri gerektirebilir. Axe ile mail üzerinden görüşen Kayıkçı, şu an için Axe’tan olumlu veya olumsuz bir cevap almadığını belirtti.

::Uzay turizmi sizce kısa vadede yaygınlaşabilir mi? Elon Musk bu alana yönelir mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Uzaya gidecek ilk Türk’ü götürecek şirket battı!”

 1. Anonim dedi ki:

  çakma astronot

 2. Anonim dedi ki:

  Bence trump engelledi

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İnşallah yakın zamanda uzaya gidersin Allah rast getirsin

 4. Kerim dedi ki:

  Operasyonlarini durdurdu diye internet sitesinde ilan etmis. Bu demektirdki sahsin butun cabalari bosa olarak.

 5. onur dedi ki:

  Uzaya gitme olmadığı için böyle oldu zaten reklam çalışması idi insanoglu uzaya gidemez.

  1. samed dedi ki:

   Sen ciddimisin rewlşqrkqwelşkrlşweqikrqweşirqwefkldjslkfda

  2. Ali Veli dedi ki:

   insanoğlu zaten uzayda akıl küpü. Allah bizi zaten uzayda yarattı. sen dünyalı olarak zaten uzaydasın Allah bilgiyi insanlık için yaratmıştır bilgi sınırsızdır senin sınırlı kapasitenin bu bilgilerden en ufağını bile almasını beklemiyoruz ama en azından yorum yapıp kalabalık etme insanların işi gücü var

 6. Berke Kemal Boylu dedi ki:

  Türk’teki şansın bu kadarı qowkenlmöwqçewqıjeknq

 7. Oğuzhan dedi ki:

  İnsanda şans olacak . Adam yarışmayı kazanıp gidemiyor :c

 8. Tamer Bulut dedi ki:

  Hayattaki şansım 😀 Temsili değil 🙂

" Uzaya gidecek ilk Türk’ü götürecek şirket battı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzaya gidecek ilk Türk’ü götürecek şirket battı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzaya gidecek ilk Türk’ü götürecek şirket battı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "