Okunma

Hangisi Daha İyi?


04 Şubat 2011 Cuma 17:15
Hangisi Daha İyi?

4G teknolojisi kapıya dayandı. Ülkemizdeki mobil operatörler bu konuda testler yapmaya başladı bile. Gerekli alt yapı henüz buna müsait olmasa da entegrasyonun sağlanması çok uzun sürmeyecek.


LTE destekli iPhone kısa bir süre önce duyuruldu.

4G hakkında daha önce sizlere burada yer alan yazımızda çeşitli ayrımlardan ve kriterlerden bahsetmiştik. Yazımızda da belirttiğimiz üzere en fazla tartışmaya sebep olacak olan detay LTE tabanlı şebekelerin mi yoksa WiMax’in mi tercih edeceği üzerineydi.

Ülkemizde henüz bu konuda netleşmiş bir bilgi yok ancak 4G’nin etkin olarak kullanılmaya başlandığı ülkelerde bu konu ciddi bir soru işareti haline gelmiş durumda. Hal böyle olunca da çeşitli karşılaştırma testleri kaçınılmaz oluyor. İşte Amerika’da yapılan bir testin sonuçları:

LTE mi? WiMax mi?

Testte Verizon LTE ağı ile Sprint WiMax ağı karşılaştırılmış. Verizon şebekeleri teorik olarak 100Mbps hızı destekliyor ve 700MHz frekansından yayın yapıyor. Sprint’in WiMax ağı ise 2.5GHz frekansından teorik olarak 128Mbps’e kadar hız desteği sunuyor.

Karşılaştırma için aynı bilgisayarda iki farklı 4G modem kullanılmış. İlk modem Sierra Wireless AirCard 250U olurken, diğer 4G modem LG VL600 olmuş. İlk karşılaştırma da buradan başlıyor zaten.


Testte kullanılan LG VL600 4G Modem

Testte kullanılan bilgisayarda yapılan ölçümlerde tam dolu bir batarya ile LTE destekli modem kullanıldığında bilgisayar, kalan pili 2 saat 20 dakika olarak göstermiş. Bu rakam Wi-Fi kullanımından %36 daha yüksek bir tüketime işaret ediyor. Zira aynı bilgisayar Wi-Fi kullanımında kalan pil uyarısını 3 saat 10 dakika olarak gösteriyordu.

Aynı test WiMax şebekesi destekli modemde yapıldığında bilgisayarın WiMax ağına bağlandığı esnada gösterdiği rakam 1 saat 59 dakika olmuş. WiMax ve LTE arasında tam 20 dakikalık bir süre dikkat çekiyor. Testlerde kullanılan bilgisayarın Lenovo W510 olduğunu da belirtelim.

WiMax mi Daha Hızlı? Yoksa LTE mi Daha Hızlı?

Testin en önemli parçası ise hiç şüphesiz hız testi. Her iki şebeke operatörü de daha iyi olduğunu iddia etse de canlı şebekede elde edilen sonuçlar farkı açık bir şekilde ortaya koyuyor.

NewYork sokaklarındaki 10 farklı lokasyonda yapılan testte WiMax maksimum 11.2Mbps hıza erişebilmiş. Bazı noktalarda çok düşük değerleri görerek hayal kırıklığı yaratan şebekenin ortalama ulaştığı değer ise 4.1Mbps.

LTE tarafındaysa durum çok daha farklı gerçekleşmiş görünüyor. LTE şebekeleri üzerinden elde edilmiş en yüksek hız ise tam 26.1Mbps. Ortalamada da çok düşük rakamları görmeyen LTE ortalamada 13.3Mbps hıza erişerek, WiMax’ten 3 kat daha hızlı olma başarısını yakalamış.

WiMax ve LTE Upload Testi Sonuçları

İndirme hızıyla en iyi sonuca LTE ulaşmış durumda peki ya yükleme performansıyla en iyisi hangisi? Bu durumda da aslında sonucun değişmeyeceğini kestirmek pek de güç değil ancak LTE şebekelerinin ulaştığı rakamları dile getirmemek haksızlık olurdu.

YouTube’a yapılan video upload testi sonuçlarına göre WiMax ortalamada 41Kbps’i aşamayarak hayal kırıklığı yaratıyor. Verizon’un LTE şebekesi ise 5.5Mbps gibi bir ortalamaya ulaşmakta pek de zorlanmamış görünüyor.

Gecikme

Gecikme sürelerinde de durum değişmiyor. Verizon 70 milisaniye gibi bir rakamla iyi bir değere erişmiş.

Sonuçlara bakıldığında LTE şebekelerinin geleceğin 4G teknolojisi için en uygun seçim olduğunu söylemek mümkün. Ancak WiMax’in çok daha geniş kapsama alanlarına ulaşabilmesi ve daha az maliyetli olması operatörlerin seçimini etkileyecektir muhtemelen.

Bunun yanında LTE de mevcut 3G şebekelerinde yapılacak küçük bir düzenleme ile dönüştürülebiliyor. Ülkemizde Turkcell’in şimdiden LTE şebekeleri üzerinden bir takım testler yaptığını biliyoruz. Bakalım 4G’de Türkiye’de hangisi kullanılmaya başlanacak… Bunu da ancak zamana gösterecek.

 

:: Sizce 4G ülkemizde ADSL’in alternatifi olabilir mi?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Hangisi Daha İyi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  4g geçiş bence saçmlık şuan için.. 3g kota sınırı koyuluyor fiyat bakımından baya pahalı.. Sadece hızılı olması önemli deil, önemli olan hız ile trafik birbiryle doğru orantılı olmasıdır.

 2. mstflc dedi ki:

  zanmıyorum

 3. sahintez dedi ki:

  bugün kü operatörler le mi. bence maalesef hayır. vodafone’da çare olmadı. aslında 3g fiyatlarına bakarak bunu tahmin etmek zor değil bence…

 4. senar1st dedi ki:

  ikisi de iyi değil
  sağdaki daha iyi

 5. muti3000 dedi ki:

  3g de 4 – 5 gb kotalı paketler var 4g de 8 gb falan kota koyarlar 100mb olsa ne oalcak 1000 mb olsa ne olacak

 6. rtsbora dedi ki:

  geleceğin teknolojisi olarak gösterilen bir sistemin bu kadar düşük hızlarda kalması şaşırtıcı oldu benim için. bu şekilde tabiki 4G adsle rakip olamaz. bizim kötü altyapımızda bile şimdiden 16 mb hıza ulaşılabiliyor. uzakdoğuda 100 mb alanlar var.

 7. ReDo dedi ki:

  İkisini de alayım,Adres………..

 8. muratflash dedi ki:

  Kızlar pek tipim değiller ama 4G ADSL e rakip olur mu??? oluncaya kadar sanırım ben ölürüm…

 9. ozkanbey dedi ki:

  Sağdaki iş görür ama soldakini beğenmedim

 10. Kutay dedi ki:

  Bizde turkcell 3g ile 42 mbps hıza ulaşabiliyorken amerikada 4g ile neden bu hızın 4’te 1’ine bile ulaşılamıyor?

 11. Ghost34 dedi ki:

  sağdakide fena değil hani

 12. samilcan dedi ki:

  Soldaki

" Hangisi Daha İyi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hangisi Daha İyi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hangisi Daha İyi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "