Hangi Dizüstü Bilgisayar Bana Göre?


23 Ekim 2010 Cumartesi 08:25
Hangi Dizüstü Bilgisayar Bana Göre?

Arkamıza dönüp son on yıla baktığımızda tüm dünya çapında bilgisayar kullanımının büyük ölçüde arttığını görüyoruz. İnternet’in yaygınlaşması ve içeriğin inanılmaz ölçüde zenginleşmesi her gün daha çok insanın bu dünyaya adım atmasını sağlıyor. (ASUS U53J İnceleme)

Son dönemde göze çarpan bir diğer trend ise bilgisayar kullanımın artık yavaş yavaş masaüstünden kayıp taşınabilir modellere geçmesi. Öyle ki, artık dizüstü bilgisayar satışları masaüstü modelleri geride bırakmış durumda.

 

Dizüstü bilgisayar kullanımı son dönemde çok yaygınlaştı

 

Taşınabilirlik ve Kolaylık

Durumun bu şekilde gelişmesinin ise çok basit bir sebebi var. Dizüstü bilgisayarlar istediğimizde çantamıza koyup her yere götürebileceğimiz cihazlar ve kurulum ve kullanımları masaüstü bilgisayarlara göre çok daha kolay.

Taşınabilirlik ve kolaylık bir araya geldiğinde, performans olarak masaüstü bilgisayarların gerisinde kalıyor olsalar da, dizüstü bilgisayarlar her yaştan ve her bilgi seviyesindeki insanın ilgi alanına giriyorlar.

Peki, kim hangi dizüstü bilgisayarı almalı? Sadece İnternet’e girip e-postalarına göz atmak isteyenlerle, oyun oynayıp HD video izlemek isteyenler aynı bilgisayarı almak zorunda mı? Tüm bu soruların cevabını dizüstü bilgisayar rehberimizde bulacaksınız.

Üç Ana Kategori

Piyasada bulunan belki de yüzlerce dizüstü bilgisayar modelini üç ana kategoriye ayırabiliriz. Standart, taşınabilir ve üst seviye olarak tanımlayabileceğimiz bu seviyelerin her biri, farklı kullanıcılara hitap ediyorlar. (ASUS N53JN İnceleme)

Eğer dizüstü bilgisayarınızla İnternet’te sorunsuz dolaşmak, hemen her türlü içeriğe performans sorunu yaşamadan ulaşmak, video ve DVD izlemek ve hatta çok gelişmiş grafiklere sahip olmayan oyunları da oynamak istiyorsanız, standart seviye bir dizüstü bilgisayar almalısınız.

 

Piyasada çok farklı dizüstü bilgisayar modelleri bulunuyor

 

Amaca Göre Bilgisayar

Ben dizüstü bilgisayarımla HD video encoding yapmak, bunun yanı sıra en son çıkan oyunları da hiç sıkıntı yaşamadan oynamak istiyorum diyorsanız, mutlaka üst seviye bir dizüstü bilgisayar almalısınız.

Bunların hiç birisinde gözünüz yoksa ve hedefiniz sadece sosyal ağ sitelerinde dolaşıp, e-postalarınızı kontrol etmekse ve bilgisayarınızı her yere rahatça taşımak istiyorsanız size taşınabilir kategorisindeki modellerden birini tavsiye ediyoruz.

Şimdi bu bahsi geçen kategorilere tek tek yakından bakalım.

Ultra Taşınabilir Modeller

Taşınabilir modellerin en önemli iki özelliği hafif ve uzun pil ömürlü olmalarıdır. Her yere taşıyabilmek ve priz bulamayacağınız yerlerde de kullanabilmek için bu iki özellik öne çıkıyor. (ASUS Eee PC Touch İnceleme)

Taşıma konusunda bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız alacağınız dizüstü bilgisayarın en fazla 2,5 kg olmasına dikkat etmelisiniz. Bundan daha ağır bir modeli taşımakta uzun vadede büyük sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Bu kategorideki modellerde iki tip işlemci öne çıkıyor. Intel’in Atom ve Core 2 Duo CULV işlemcileri İnternet’te dolaşmak ve ofis uygulamalarını kullanmak için size yeterli performansı sunar. Ayrıca yeni çıkan Core i3 modelleri de performans seviyesini bir adım daha ileri taşır.

 

Taşınabilir modellerin hafif ve ince olmaları büyük önem taşıyor

 

Pil Ömrü

Bunun dışında 1 ya da 2 GB’lık RAM ve 160 ile 250 GB arasındaki bir sabit disk işinizi görmeye yetecektir. Ekran boyutu konusunda ise bu tip modellerde genelde 11,6 ile 13 inç arasında ekran seçenekleri olur.

Fiyat performans dengesi ile öne çıkan bu modellerde pil ömrü genelde uzun olsa da yine de alacağınız bilgisayarın pilinin altı hücreli olmasına özen gösterin. Bu kategoride, pil ömrü 7-8 saate kadar ulaşan modeller bulunuyor.

Bu kategorideki ürünlerde DVD sürücünün çok sık bulunmadığını da hatırlatalım. DVD sürücü cihazın pil ömrünü azaltıp daha büyük ve ağır hale getirdiği için ultra taşınabilir modellerde pek tercih edilmiyor.

Standart Ev Kullanıcısı

Dizüstü bilgisayarınızı sürekli hareket halindeyken değil de genelde evde kullanacaksanız donanım açısından biraz daha fazla seçeneğe sahipsiniz. (ASUS UL30A İnceleme)

Taşınabilirliğe ve pil ömrüne olumsuz etki eden bazı donanım özellikleri, cihazlar evde kullanıldığı için tercih edilebilir. hale geliyor. Bunların başında da DVD sürücüler geliyor.

İşlemci için ise Intel’in yeni nesil Core i5 modelleri öne çıkıyor. Bu işlemcinin bünyesinde bir adet de GPU yer alıyor.

Bununla beraber içinde AMD/ATI ve NVIDIA’nın grafik yongaları bulunan modelleri de tercih edebilirsiniz. Böylece daha yüksek bir grafik performansı elde edersiniz fakat bunun da pil ömrüne eksi yönde etki yapacağını unutmamak gerek.

 

Core i5 işlemcilerine sahip modeller standart ev kullanıcıların ihtiyaçlarını görebiliyor

 

Ekran Boyutu

Bu kategoride bir model arıyorsanız 500 GB’lık bir sabit disk ve 2 GB ile 4 GB arası bir RAM ihtiyaçlarınızı büyük ölçüde karşılayacaktır.

Bu seviyedeki modellerde daha büyük ekran seçenekleriniz de bulunuyor. 15 inç ekrana sahip modellere sıkça rastlayabileceğiniz bu kategoride 17 inçlik bilgisayarlar bile bulabilirsiniz.

Bu sınıfta bulunan ürünlerin pil ömürleri ise ortalama 4 saat civarında olur. Bu da kısa süreliğine dışarıda kullanım için imkan tanır.

Üst Seviye

Masaüstü bilgisayarlarla karşılaştırıldığında dizüstü bilgisayarların performansları genelde geri kalır. Ancak bu durumu değiştiren bazı özel modeller de mevcut.

Üst seviye dizüstü bilgisayarlar, bir masaüstü bilgisayar ile yapılabilecek güçlü grafikli oyunları oynamak, HD video izlemek ve işlemek gibi şeyleri yapabilirler. Ancak bu modellerin çok önemli dezavantajları da vardır.

Bunların başında ağırlık ve pil ömrü gelir. Çok güçlü donanıma sahip olan bu modeller, diğer kategorilerde ekstra sayılabilecek tüm özellikleri bünyesinde barındırırlar. Güçlü donanım, daha çok güç tüketimi demek olduğu için pil ömrü büyük ölçüde düşüyor.

Prize Bağlı

Bu kategorideki modellerin ortalama 2 saat pil ömrü sundukları göz önüne alınırsa, daha çok prize bağlı olarak kullanıldıklarını söyleyebiliriz. Zaten 4 kg’ı aşabilen ağırlıklara sahip olan bu modelleri bir yerden bir yere taşıyabilmek başlı başına bir sorun.

Ancak bu dezavantajlar sizi etkilemiyorsa, oyun oynamak gibi yüksek performans gerektiren şeyler yapmak istiyorsanız tek çareniz bu seviyedeki modellerden tercih etmek.

 

Üst seviye modeller masaüstü bilgisayarların yapabildiği her şeyi yapabiliyor

 

Donanım Seçenekleri

Bu seviyede Intel Core i5 işlemcilerinin bazı modelleri de bulunuyor olsa da aslen tercih etmeniz gereken işlemciler Intel Core i7 ve AMD Turion X2 Ultra işlemcisine sahip olan modeller olmalı.

İşlemcinin yanı sıra mutlaka NVIDIA ve AMD/ATI’nin grafik yongalarına sahip dizüstü bilgisayarlardan tercih etmelisiniz. ATI Mobility Radeon HD 5000 ve NVIDIA GeForce 300 serisine öncelik vermelisiniz.

Sabit disk konusunda ise en az 500 GB kapasiteli biri ürün almalısınız. Öte yandan, RAM konusunda da 4 GB’tan aşağısı size sıkıntı yaşatacaktır.

Bu kategorideki modellerde genelde 17 ve 18 inçlik ekranlar kullanılır. Daha yüksek bir görüntü kalitesi arıyorsanız Full HD çözünürlük sunan ve LED arka ışıklandırmalı ekranları tercih edebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm bu bahsettiğimiz kategorilerde ortak olarak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta daha bulunuyor.

Örneğin, cihazın üzerindeki giriş çıkışların ihtiyacınızı karşılayacak seviyede olup olmadığına dikkat etmelisiniz. USB girişleri, görüntü çıkışları, kart okuyucu gibi özellikler hemen her üründe olmazsa olmazlardandır.

Ekstra olarak, eSATA, USB 3.0, HDMI gibi arayüzler de bulunuyorsa kullanıcıya daha çok esneklik tanınmış oluyor.

 

Bir bilgisayarı almadan önce mutlaka bizzat görüp denemelisiniz

 

Görüp Deneyin

Bunun dışında, bir bilgisayarı almadan önce mutlaka görüp denemelisiniz. Klavye ve touchpad’in size uygun olmadığını bizzat denemeden bilemezsiniz. Aynı şekilde, ekranın görüntü kalitesini de tecrübe etmelisiniz.

Dizüstü bilgisayarın dayanıklı olması da büyük önem taşır. Taşıma sırasında düşürüp, bir yere çarpabilme olasılığınız her zaman var ve bunun için alacağınız modelin kasasının sağlamlığına da dikkat etmelisiniz.

 

:: Dizüstü bilgisayarınızı ne amaçla kullanıyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Hangi Dizüstü Bilgisayar Bana Göre?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir de şu batarya problemleri olmasa daha iyi olacak ya neyse 🙂

" Hangi Dizüstü Bilgisayar Bana Göre? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hangi Dizüstü Bilgisayar Bana Göre? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hangi Dizüstü Bilgisayar Bana Göre? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 2. 2 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 3. 3 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 4. 4 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 5. 5 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 6. 6 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 7. 7 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 8. 8 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 9. 9 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 10. 10 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG