Okunma

Hangi İşletim Sistemi Zirvede?


03 Ağustos 2014 Pazar 10:00
Hangi İşletim Sistemi Zirvede?

İşletim sistemi pazarı dünyanın çeşitli bölgelerine göre farklılık gösterebiliyor. Ülkelerin gelişmişlik düzeyine ve ekonomomik durumuna göre şekillenen pazar Türkiye’de de dünya ortalamasına göre farklılıklar içeriyor.

Windows 7 zirvede

Statscounter sitesi tarafından sağlanan Türkiye işletim sistemi pazarına yönelik sonuçlar oldukça dikkat çekici. İlk sırada yüzde 62‘lik pay ile Windows 7 bulunuyor. Win 7‘nin ülkemizdeki kullanım oranı dünya ortalamasının neredeyse 7 puan üzerinde.

14-08/03/newsos.jpg

XP’den vazgeçemiyoruz

Microsoft‘un desteği kestiği emektar Windows XP ise Türkiye‘de ikinci olarak en çok tercih edilen işletim sistemi. Win XP‘nin ülkemizdeki pazar payı yüzde 20‘lere yaklaşıyor ve dünya ortalamasının 4 puan üzerinde.

Windows 8 yavaş yavaş

Büyük radikal değişimlerle gelen Windows 8 ise Ocak ayı itibarıyla yüzde 10‘u aşmış durumda ve küçük yüzdeler ile payını artıyor. Windows 8.1‘in payı ise yüzde 5‘ler civarında. Apple‘ın işletim sistemi OS X ise yüzde 0.87‘lik bir paya sahip. Bakalım ülkemizdeki durum önümüzdeki aylarda nasıl şekillenecek?

:: Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz? Neden?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Hangi İşletim Sistemi Zirvede?”

 1. MonacoDoom dedi ki:

  Win8.1

 2. SDN Okuru dedi ki:

  kim winzort kullanýr ki… Foorth dntedlP

 3. ConfickerBelasi dedi ki:

  ilginç þuan linux mint 17.1 x64 açýk hiç illegal iþlem yapmýyorum…

 4. kaptanoyun dedi ki:

  Tartýþmasýz Windows 8.1

 5. Orion578 dedi ki:
 6. Neutral dedi ki:

  7 yýllýk bilgisayarýmda 1 GB Ram var çift çekirdek 1.8 hýz, Windows 8.1 kullandýklarýmdan en hýzlýsý ve kasma yapmayan iþletim sitemi olarak var bende. Daha 4 gün oldu yükleyeli 7’den yukarýsý zorlar belki dedim ama gerçekten iyi iþ çýkarmýþlar.

  Gereksiz Windows Hizmetlerini baþlangýçta devre dýþý býrakýn bakýn keyfinize bunun yanýnda Chrome Canary kullanmanýzý tavsiye ederim her ne kadar kararsýz ve güvensiz diye uyarsa da þirket yöneticileri hiç bir sýkýntýsýný görmedim. Tabii benim gibi bir bilgisayarýnýz varsa diye belirteyim çünkü yeni nesil teknolojiler, ekran kartlarý, 4-8 Ram’li pcler için bir þey farketmez.

 7. ConfickerBelasi dedi ki:

  10’da sýkýntý yok ingilizce enterprise sürümü 8.1 ingilizce enterprise’tan daha hýzlý türkçe oluyor avast free sorunu var önemli deðil.

 8. Parende_N dedi ki:

  Mikrosoft tabanlý iþletim sistemlerinin Türkiye’de önemi büyük…Ben xp ve 7 kullandým þuanda 7 ultimate kullaný***** türlü win8 i ***** 1o nun sýkýntýlarý olduðunbu duydum bir otursun bakacaz artýk

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Konuyu hortlatmýþ gibi olacam ama… 98 le baþladým bilgisayar kullanmaya. Hemen sonrasýnda xp geldi. sp1 sp2 sp3 derken bir süre vista kullanmadým deðil. Sýrf göreselliði hatrýna. Vistadan sonra 7 ile gittim bir süre(baya bir süre). 8 çýktý dediler denedim ama nedense sevmedim. Bir süre daha 7 ile devam ettikten sonra 8.1 dediler. Hemen denedim baktým olmuþ. Hoþuma gitmeyen 8 in 8.1 i nedense hoþuma gitti. Sebebini asla anlamadým. Kullandým. Bi ara faný bile oldum. Ama sonunda kendimce doðru yolu buldum. Forever Linux diyoruz

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bunun linux’u yok mu 😀 listeye bile almamışsınız.
  İyi çalışmalar.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında cafe, havaalan vb yerlerde dikkat ederseniz macbook kullanımının gözle görülür bir şekilde arttığını görebilirsiniz. Bende 3000 Tl civarı bir para verip en kısa zamanda mac kullanaya başlamak istiyorum.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  😀 adamlar öyle bir tekel olmuşlar ki kendi sistemleri arasında yarışıyorlar 0.87 lik yüzde ne ya Apple fanları daha da konuşmasınlar Türkiye’de mac yaygınlaşamaz

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 8.1 çünkü satın aldığım bilgisayar ile birlikte zorla sattılar.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  işletim sistemi deyince aklıma android ve ios’da geliyor benim onlar neden listede yok androidin kullanımı eminim daha fazladır

 15. SDN Okuru dedi ki:

  8.1 update 1 candır.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  windows 8.1 uçuyor benim makinede neresi yavaş

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 8 baştan sona bir facia.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Tabiki xp daha internet expoler dan başka tarayıcı bilmeyen kişilervar

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Android x86 kullanın özgür olun winzort 8 çöp…

" Hangi İşletim Sistemi Zirvede? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hangi İşletim Sistemi Zirvede? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hangi İşletim Sistemi Zirvede? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "