Okunma

Hangi Tarayıcı Daha Az Pil Harcıyor?


30 Ocak 2014 Perşembe 12:00
Hangi Tarayıcı Daha Az Pil Harcıyor?

Mobil cihazlarda en önemli unsurların başında pil ömrü geliyor. İster dizüstü bilgisayar, ister tablet olsun üreticiler cihazların pil ömrünü en üst seviyeye çıkarabilmek için uğraşıyor. Bununla beraber, kullanıcıların da sahip oldukları cihazların pil ömrünü tam kapasiteyle kullanabilmek için yapabileceği bazı küçük müdahaleler var. Bunların en önemlisi ise daha az güç tüketen yazılımları kullanmak.

7tutorials adlı sitenin yaptığı çalışma, web tarayıcıların cihazların pil ömrü üzerine etkilerini ortaya çıkarıyor. Sonuçlar bir hayli ilginç… Bazı cihazlarda tarayıcıların güç tüketimleri arasındaki fark yüzde 30‘ları buluyor. Bir başka ifadeyle, doğru tarayıcıyı tercih etmek kullanıcıya neredeyse üçte bir daha uzun süre cihazını kullanabilme şansı sunuyor.

Test cihazları arasında Toshiba Encore 8 inç tablet, Microsoft Surface Pro 2 ve eski dizüstü bilgisayarları temsilen HP Pavilion dv7 var. Test edilen tarayıcılar ise Internet Explorer 11’in tablet ve masaüstü sürümleri, Firefox 26, Chrome 32 ve Opera 18 şeklinde.

İlk Test Toshiba Encore 8 Üzerinde

İlk test Toshiba Encore 8 üzerinde gerçekleştiriliyor. Cihaz üzerinde IE 11‘in tablet sürümü açık ara önde çıkıyor. Tarayıcının sağladığı kullanım süresi 8 saat 52 dakika. En yakın takipçisi IE 11 masaüstü sürümü ise 7.45‘lik bir kullanım süresi sağlıyor. Firefox 26 ve Chrome 32 ise 6,5 saat civarında dayanabiliyor. Opera 18 ise sadece 6 saat 11 dakikaya ulaşabiliyor.


En sağdaki sütun en iyi ile aradaki farkı gösteriyor

Surface 2’de Chrome Son Sırada

Surface Pro 2‘de ise ilginç bir tablo var. Bu defa liderlik koltuğunda IE 11‘in masaüstü sürümü oturuyor. Tarayıcı 4.45 ile en yakın takipçisi Firefox 26‘ya 23 dakika fark atmış durumda. Üçüncü sırada ise 3.56 ile Opera 18 bulunuyor. Chrome 32, Suface 2 tablet üzerinde en kötü sonucu veren tarayıcı olarak dikkat çekiyor.


En iyi ile en kötü arasında yüzde 27 fark var

Farklar Dakikalara Düşüyor 

Son test ise eski dizüstü bilgisayar sahipleri için önemli veriler içeriyor. Oldukça kötü bir pil ömrüne sahip HP Pavilion dv7 üzerinde de IE 11 masaüstü sürümü ilk sıraya oturuyor. Yaklaşık 1 saat 25 dakikalık pil ömrü sunan tarayıcıyı çok küçük farklarla diğer tarayıcılar takip ediyor.

Eski cihazda farklar azalıyor

Test sonuçları bir bütün olarak değerlendirildiğinde, güncel cihazlarda tarayıcıların sundukları pil ömürleri arasında 3 saate yakın farklar çıkabildiği ancak eski modellerde farkların dakikalarla sınırlı kaldığı söylenebilir. Fazladan pil ömrüne ihtiyaç duyan kullanıcılarımızın web tarayıcı seçimlerinde dikkatli olmalarında fayda var.

:: Hangi web tarayıcıyı kullanıyorsunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Hangi Tarayıcı Daha Az Pil Harcıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar Maxthon browser kullanıyorum mac pro i7 16 gb var bende pil 6 saat rahat gidiyor tecrübe ile sabittir. Fakat artık gmail uyarı veriyor desteklemiyor diye 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox kullanıyorum, daha hızlı daha basit

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Safari kendini toplasın önce 🙂 maverickse güncelledikten sonra chrome kullanmaya başladım mac te :s Apple safarinin içine etmiş , donmalarve takılmalar hat safhada.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  opera presto dover…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  safari alayını toplar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Herhalde sayfa falan açmadığı içindir…
  Ya da öteki browserleri kullanan vatandaş işini bitirip kapamıştır bilgisayarı 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Safar nerede?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ie 11 gerçekten çok hızlı kimse hakkını yemesin

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Safariyi neye eklicen kardeş o çok sevdiğiniz elmalı ürünlerin dışındayken ne ile yarıyorki

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kadar vırı tırı ***** win 8.1 le makinende ister ie kullan ister kullanma .Senin sorunun…

 11. ck-xe dedi ki:

  Pil tasarrufu için katlanırız

 12. SDN Okuru dedi ki:

  IE yi göklere çıkartmak için ne gerekiyorsa yapalım. Anlayın işte kimse kullanmak istemiyor. Ben en az 6 yıl kadar önce bıraktım. IE şukadar iyi IE bukadar iyi. Nekadar çabalasanda yırtılsanda Firefox Chrome Opera Comodo varken senin adın geçmiyor. Sadece simge olarak bulunuyorsun piçok yerde. İnternet var burda anlamında.

 13. Ultrayer6 dedi ki:

  Sayın SDN okurları. Ie11’in dokunmatik versiyonunu bilmiyorum zira Windows 7 kullanıyorum ancak masaüstü sürümünde eklenti desteği ie9’dan beridir var. Ya siz başka bir internet exporer kullanıyorsunuz ya da hiç ayarlar butonuna tıklayıp eklentiler seçeneğini görmeden yorum yapıyorsunuz.

  O değil de, aynı elemanlar firefox’tan chrome’a geçerken "eklentiyi ne yapalım önemli olan hız" demiyor muydu?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Tamam ie kullanalım anladık da şu eklenti olayını ne yapalım? Chrome eklentileri ile güzel.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  İsterse 35 saat kullanım olsun, yine de IE ile işim olmaz. Microsoft eklentisiz tarayıcı ile anca giriş seviyesi kullanıcıya hitap eder ama millet bilinçlenikçe onların da sayısı azalıyor.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Safari de eklenmeliydi.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  laptop’da win8.1 kullanıyorum ie11 çok güzel de eklentisi yok kardeşim baya da hızlı ie11 win8.1 de hakikaten çok iyi ama işte chrome da kullandığım 6 tane eklenti var onları sık da kullanıyorum bu sebeple eklenti olayına çözüm bulamadıktan sonra ie bir çok kullanıcının tercihi olmaktan çıkıyor..

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Araştırmaya MacBook lar da dahil edilip safari’nin performansı da ölçülmeliydi

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Presto tabanlı Opera olsaydı sonuç çok daha farklı olurdu.

 20. Ultrayer6 dedi ki:

  Pil ömrü açısından faydalı.

" Hangi Tarayıcı Daha Az Pil Harcıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hangi Tarayıcı Daha Az Pil Harcıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hangi Tarayıcı Daha Az Pil Harcıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "