Okunma

İnternette En Hızlı Telefon Hangisi?


18 Ocak 2011 Salı 11:30
İnternette En Hızlı Telefon Hangisi?

Akıllı telefon pazarında şu sıra kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Sahip oldukları işletim sistemi, güçlü donanımlar ve gelişmiş çoklu ortam özellikleri… Her üretici amiral gemisi konumundaki cihazının en iyisi olduğunu iddia ediyor. Peki ya gerçekte durum ne?


Samsung tarafından üretilen Google Nexus S, pazarın en yeni ve en güçlü üyelerinden biri.

İnternete En Hızlı Hangi Akıllı Telefondan Girilir?

Söz konusu akıllı telefonlar olunca “en iyi donanım en hızlıdır” yakıştırması geçerliliğini yitiriyor ne yazık ki. Yazılımsal başarılar ve optimizasyonlar çok daha fazla önemli. Galerimizin devamında pazarın en çok konuşulan tam 13 akıllı telefonun web tarayıcı ve internete erişim performanslarını bulacaksınız.

Listede kimler yok ki: Google’ın en yeni akıllı telefonu Nexus S’ten iOS‘li iPhone 4’e ve hatta iPad’e, Maemo işletim sisteminin son temsilcisi Nokia N900’den Symbian’ın en güçlü üyesi Nokia N8’e kadar birçok gözde mobil cihaz bu galeride. Yeni bir akıllı telefon almayı düşünüyorsanız yazımızın devamını görmeden kararınızı vermeyin!

SunSpider Javascript Benchmar 0.9

SunSpider Javascript testinde Android‘li akıllı telefonların başarısı ön plana çıkıyor. Google’ın akıllı telefonları listenin tepesinde arka arkaya sıralanırken, T-Mobile myTouch 4G, 1GHz’lik Qualcomm işlemcisi ve 750MB’lık Ram belleği ile bu ikiliden bir adım öne çıkıyor. Listede Symbian’lı ve Windows Phone 7’li cihazların sonlarda yer alması da dikkatlerden kaçmıyor.

3G İle İnternete Erişim

3G şebekeleri üzerinden internette gezinirken telefonunuzun bataryasının dirayetli bir performans sergilemesi önemlidir. Telefonlarda yer alan 3G alıcılarının yüksek enerji tüketimi bilinen bir gerçek. Buna bir de donanımın aşırı yorulması eklenince akıllı telefonlarda pil tüketimi deyim yerindeyse tavan yapıyor. Test sonucuna göre bu konuda en başarılı cihaz iPhone 4 olmuş. Nokia’nın Symbian’lı iki modeli Apple’ın hemen arkasında ve 6 saat sınırını aşan 3 cihazdan ikisi. Samsung markasını taşıyan akıllı telefonların listenin sonlarında yer alıyor olması da dikkat çekici bir diğer ayrıntı.

3G İle Konuşma Süresi

3G şebekeleri üzerinden görüşme yaparken akıllı telefonlar GSM şebekelerine kıyasla biraz daha fazla enerji tüketir. Ancak yapılan testte Motorola’nın bu konuda bir takım optimizasyonlar yapmış olduğunu görüyoruz. Droid 2, 9.5 saatlik performansıyla 9 saat sınırını aşmış tek akıllı telefon olarak karşımıza çıkıyor.

 

Rightware BrowserMark

Rightware BrowserMark, JavaScript ve Flash tabanlı olarak ölçüm yapan bir tarayıcı test yazılımı. Bu yazılım, belirtilen kriterlerin yanında pil performansını da dahil ederek özel bir hesaplama yapıyor ve mobil cihazınızın performansını ortaya çıkarıyor. Bu testte de yine Android’li akıllı telefonların üstünlüğü dikkatlerden kaçmıyor. Windows Phone 7’li ve Symbian’lı akıllı telefonlar ise yine son sıraya demir atmış durumda.

Wi-Fi Performnsı

Tüm mobil cihazların vazgeçilmez özelliklerinden biri de kablosuz ağlara erişim desteği. Akıllı telefonlar için Wi-Fi aktarım hızı herkes için çok ciddi derecede önem arz etmese de bu konuda cihazların performansını görmek de birçok konuda fikir sahibi olmamızı sağlayacaktır. Teste göre Apple’ın bu alanda iyi bir noktada olduğunu söyleyebiliriz. Listenin en tepesinde iPad ve iPhone 4’ün yer alması da bunun en önemli göstergesi zaten. iPhone 4, Wi-Fi ağları üzerinden gerçekte 29.6 Mbps hıza erişebiliyor.

Ekran Parlaklığı

Ekranın parlaklığı normal ışık altında çok önemli olmasa da açık havada ve karanlıkta hayli önemlidir. Karanlıkta gözlerinizin yorulmaması ve güneş altında görünürlük ihmal edilmemesi gereken bir ayrıntı. Bu konuda yapılan testte BlackBerry’nin amiral gemisi Torch 9800 ilk sırada yer alıyor. Onu ise biraz daha düşük bir derece ile ezeli rakibi iPhone 4 takip ediyor. Testte yer alan iki Nokia modeli (N900 ve N8) listenin alt sıralarına demir atmış durumda.

GLBenchmark 2.0 – PRO Test Sonuçları

GLBenchmark testi telefonların donanımının daha fazla öne çıktığı bir test. Hal böyle olunca Samsung’un son dönemdeki Hummingbird işlemcili akıllı telefonlarının açık ara önde olması, sonuçları görmeden tahmin edilebilecek bir husustu. Tabloya baktığımızda öyle de olduğunu görüyoruz. Samsung tarafından üretilen Nexus S listenin en tepesinde yer almış. Hemen altında ise i9000 Galaxy S’i görüyoruz. Her iki akıllı telefonun en ciddi ayrıntısı SGX 540 model numaralı işlemciye entegre GPU üniteleri. İki mobil cihaz da 40’ın üzerinde bir puan alarak en yakın rakiplerine önemli bir fark atmış.

 

:: Yeni bir akıllı telefon alacak olsanız tercihinizi hangi markadan veya işletim sisteminden yana kullanırdınız?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “İnternette En Hızlı Telefon Hangisi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  vallahı dogruyu soylemek gerekırse zevkler ve renkler tartısılmaz dıyorum ve SONY ERICSSON XPERIA ARC kullanıyorum cokta memnunum tavsıyede edıyorum

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Blackberry bold touch 9900 yada iphone 4 hangisini tercih etmeliyim

 3. lauset dedi ki:

  HTC veya İphone Alırsam ihtiyaçlarıma uygun bu ikisinden birini alıcam bende

 4. rohirrim dedi ki:

  ille de iphone… iphone5i bekliyorum…

 5. berk344 dedi ki:

  tercihim iphone 4

 6. nevuser dedi ki:

  samsung galaxy tab favorim bea

 7. danger738 dedi ki:

  Htc Veya iphone4 olabilir…

 8. EzberimSin dedi ki:

  forever iphone 4

 9. mdkbet dedi ki:

  evet galaxy s çok gözüme batıyor bu aralar

 10. baaydin dedi ki:

  bende iphoneyi satıp glaxys alıcam bende.

 11. mdkbet dedi ki:

  sanırım bir sonraki telefonum android’li bir model olacak

 12. Serunas dedi ki:

  ben iphone 4 tercih ettim , şu ana kadar da mahçup etmedi.

 13. kavrak dedi ki:

  iphone 4 tercih ettim.

 14. lauset dedi ki:

  iphone sanırım kullanım kolaylığı ve işlevselliği açısından gözlemlediğim kadarıyla.

" İnternette En Hızlı Telefon Hangisi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternette En Hızlı Telefon Hangisi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternette En Hızlı Telefon Hangisi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "