Okunma

Hangisi Daha Çok Çalınıyor?


20 Haziran 2014 Cuma 13:00
Hangisi Daha Çok Çalınıyor?

Samsung çok sayıdaki akıllı telefonu ve Apple‘ın iPhone‘ları… Büyük bir global rekabetin iki aktörü. Elde edilen bazı veriler Samsung’un Apple’dan çok daha fazla sayıda akıllı telefon modeli ile meydanda olmasının kazançlarını topladığını gösteriyor.

Evet, Samsung Apple’dan daha fazla akıllı telefon satıyor, hatta dünyanın birçok ülkesinde satılan akıllı telefonların yarıya yakını Samsung markasını taşıyor.

Üzücü ama her an karşılaşılabilecek bir gerçek

Elbette konu teknoloji olduğunda hayatın hiç arzu edilmeyen gerçeklerinden biri de hırsızlık vakaları. Özellikle pahalı akıllı telefonlar kötü amaçlı kimselerin gözetimi altında. Her yıl çalışan yüzbinlerce akıllı telefon, insanları madur ediyor ve etmeye de devam edecek.

Peki büyük rekabetin iki sansasyonel oyuncusu Samsung ve Apple’ın akıllıları baz alındığında hangisi daha çok çalınıyor?

Apple‘ın iOS 7 ile birlikte kullanıma sunduğu “iPhone’umu Bul Aktivasyon Kilidi” özelliği polisleri rahatlatmış görünüyor. New York Times gazetesinde yer alan bir habere göre, iOS 7’nin getirdiği bu özellik sayesinde San Francisco, New York ve Londra‘da gerçekleşen iPhone hırsızlığında büyük ölçüde azalma yaşandı.

iPhone için Avrupa’daki durum

San Francisco polisinin kayıtlarına göre, iOS 7 Etkinleştirme Kilidi kullanıma sunulmadan önceki ve sonraki 6 aylık dönemlerin karşılaştırmasında iPhone hırsızlığının yüzde 38 düştüğü görülüyor. Aynı periyot içerisinde Avrupa’ya geldiğimizde Londra’da görülen azalma ise yüzde 24 olarak kaydedilmiş durumda.

2014 yılının ilk 5 aylık sonuçları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre oldukça farklı. Bu yılın ilk beş ayında iPhone soygunlarının yüzde 19 oranında azaldığı görülüyor. Buna karşın Samsung modellerinde aynı dönemde hırsızlık vakaları yüzde 40 oranında arttı.

Avrupa’daki oranlarla ilgili henüz bir araştırma paylaşılmış olmamakla birlikte iPhone verileri ışığında bir tahmin yapılırsa yüzde 20-30 oranında bir artış söz konusu olabilir. En nihayetinde Samsung modelleri, Apple’ın iPhone’larına göre daha fazla çalınıyor. iPhone ise güvenlik önlemleri sayesinde caydırıcılığını bir nebze olsun artırmış görünüyor.

Google ve Microsoft‘un mobil işletim sistemleri Android ve Windows Phone için iOS 7′deki güvenlik teknolojilerine benzer özellikler için adımlar atmaya hazırlandıkları da biliniyor.

:: Sonuçlar sizi şaşırttı mı?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Hangisi Daha Çok Çalınıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ın çalınmasına karşı bir programı olduğu için kümse apple ı çalmaya cesaret edemiyorrr

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bir parça aklı olan Samsungun daha fazla çalınacağını bilir nedenini buraya yazma gereksinimi bile duymuyorum 😉 Samsung Kraldır ‘ via

 3. SDN Okuru dedi ki:

  samsung en iyisidir)

 4. SDN Okuru dedi ki:

  hırsızlar biliyor hangisinin daha iyi olduğunu 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU demiş ki:
  Windows Phone da zaten böyle birşey mevcuttur. ***** dan Microsoft hesabınıza giriş yaparsanız Telefonuuzu Çaldırabilir , Kitleyebilir veya verilerinizi silebilrisin Ayrıca Telefon belirli aralıklarla konumunu kaydediyor olurda hırsız telefonun açıp internete bağlanırsa bulunur. 🙂
  iPhone’da 6 yıldır var.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Tabiki samsung daha çok çalınır, çünkü milyon çeşit samsung var. Ancak Apple in iki çeşit telefonu var 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Windows phoneda varmışmış Apple dada var zaten o

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Windows Phone da zaten böyle birşey mevcuttur. ***** dan Microsoft hesabınıza giriş yaparsanız Telefonuuzu Çaldırabilir , Kitleyebilir veya verilerinizi silebilrisin Ayrıca Telefon belirli aralıklarla konumunu kaydediyor olurda hırsız telefonun açıp internete bağlanırsa bulunur. 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  androidde olsa bil açık kaynak kodlu olduğu için hemen kırarlar 😀 yine ios en iyisi

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Düşündüm düşündüm kim niye samsung çalar onu çözemedim.2 bine aldığın telefonu bir yıl sonra bin liraya satamıyosun

" Hangisi Daha Çok Çalınıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hangisi Daha Çok Çalınıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hangisi Daha Çok Çalınıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "