Hangisi Daha Çok Satıyor?


29 Nisan 2008 Salı 21:00
Hangisi Daha Çok Satıyor?
GPU-Z isimli grafik sistemi bilgi yazılımının içinde bulunan istatistiki bilgi toplama aracı, gönüllü kullanıcıların sistem bilgilerinin bir veri tabanında toplanmasını sağlıyor. Bu aracı kullanan yaklaşık 164.000 kullanıcıdan gelen veriler ışığında ortaya çıkan tabloyu değerlendirelim istedik. Tablolara baktığımızda ilgi çekici sonuçlar çıkıyor. Özellikle de kullanılan grafik kartları ve işletim sistemleriyle ilgili olarak dikkate değer sayılar ortaya çıkıyor.

Tablodan Bilgiler

GPU-Z ile yapılan bildirimlere göre %63 Nvidia ve %34 ATI markalı grafik kartları kullanılıyor. Geri kalan %3-4 miktarındaki kısım ise Intel’in tümleşik grafik kartları tarafından dolduruluyor. Aynı zamanda grafik kartlarının %51’i GDDR3 grafik belleği kullanırken %18’lik iki dilimde DDR ve DDR2 bellekler kullanan grafik kartları mevcut.

İşletim Sistemi Kullanımları Ne Durumda?

GPU-Z tarafından veritabanına aktarılan bir diğer bilgi de kullanılan işletim sistemleri. Tabii ki listede GNU/Linux türevleri bulunmuyor, çünkü yazılım Windows altında çalışıyor. Peki kullanılan Windows sürümlerinin birbirlerine göre oranı ne? Gönderilen bilgilere göre, neredeyse herkes 32 bitlik işletim sistemi kullanırken Windows XP 32 bit tercih eden kullanıcıların toplamdaki payı %75! Windows Vista’nın 32 bitlik sürümünü kullananlar ise sadece %23.

Neden Windows XP Kullanılıyor?

Tabii bu işletim sistemlerinde Windows XP’nin tercih edilmesinin esas sebebi, ünlü grafik kartı overclock yazılımlarının Windows Vista altında çalışmaması. Yoksa, "oyuncular Windows XP’de ısrarlı", gibi bir sonuç, en azından GPU-Z gibi üst düzey kullanıcılara ve hız aşırtma meraklılarına hitap eden bir yazılımla toplanan veriler için fazla iddialı olacaktır.

Bilgi için: GPU-Z
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

%63 Nvidia ve %34 ATI oranını doğru ***** bellekli garfik kartları uygun fiyatlarından dolayı daha çok satılıyor. Windows XP’nin tercih edilmesinin esas sebebi, vistanın yüksek sistem gereksinimi karşılamak için bilgisayar değişirmek istemeyen kullanıcıların çok olması….

" Hangisi Daha Çok Satıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hangisi Daha Çok Satıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hangisi Daha Çok Satıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)