Okunma

Harekete Duyarlı Cep Telefonları!


06 Mayıs 2009 Çarşamba 12:22
Harekete Duyarlı Cep Telefonları!

Yeni nesil cihazların ilginç özellikleri geliştirilen programların da ilginç ve eğlenceli olmasını sağlıyor. iPhone ile popülaritesi artan ve gerek üreticilere, gerek tüketicilere heyecan verici yenilik getiren ivmeölçer gitgide daha da yaygınlaşıyor.


İvmeölçer ile yapabilecekleriniz hayallerinizle sınırlı

Birçok güncel Symbian cihazında bulunan ivmeölçer, kullanım alanları itibariyle tamamen hayal gücüyle sınırlı. İvmeölçer Symbian cihazların firmware’leri ile bazı küçük özellikler sunsa da bu yetenek ‘daha fazla işe yaramalı’ düşüncesiyle, en popüler ve başarılı ivmeölçer yazılımlarından bazılarına detaylı bilgi için daha yakından bakıyoruz.

nAlertMe

nAlertMe, AikonLab tarafından geliştirilen bir yazılım. Adından anlaşılacağı üzere uygulama genel manasıyla bir alarm. Cihazınız hareket ettirildiği takdirde ekranda bir alarm simgesiyle beraber güçlü bir ikaz sesi çıkarıyor. Çalışma mantığı oldukça basit olan yazılım; cihazın belirlenen konumun ve yönün dışına çıkması ile tetiklenmiş oluyor.


Basit ama işlevsel bir uygulama

Son derece sade bir arayüzü olan yazılım çok fazla bir özellik sunmuyor. Uygulamayı çalıştırmak da oldukça kolay. Options>>Activate alarm adımlarını gerçekleştirdiğinizde, uygulama cihazı istediğiniz konuma bırakmanız için birkaç saniye süre veriyor.

Bu sürenin sonundaki konum hafızaya alınarak sonraki her hareket cihazı tetiklemeye yetiyor. Faaliyete geçen alarmı susturmak pek kolay değil. Options>>Define Keys adımını izleyerek 3 farklı konum belirliyorsunuz. Bu konumları ekranda yazdığı şekliyle sırasıyla uyguladığınız takdirde alarm kapatılıyor. Hata halinde alarm tekrar faaliyete geçiyor.


Belirlediğiniz 3 farklı konum şifreniz olmuş oluyor

Tüm s60 3. sürüm ve 5. sürüm akselerometre destekli cihazlarda sorunsuz çalışan yazılım; 4 farklı sis dosyası ile sunuluyor. S60 3. sürüm FP1 v20 ve aşağı firmware sürümleri için buraya; S60 3. sürüm FP1 v20’den yukarı firmware sürümleri için buraya; S60 3. sürüm FP2 Samsung cihazlar için buraya; S60 3. sürüm FP2 ve s60 5. sürüm cihazlar için buraya tıklayın.

Flip Silent

İvmeölçerin telefon ile bütünleştiği en güzel noktalardan bir tanesini de Flip Silent. Uygulama Symbian cihazınızın duruş konumuna göre çeşitli işlemler gerçekleştirmesini sağlayan bir yazılım. Bazı Symbian cihazlarda kısıtlı olarak Flip Silent benzeri özellik sunuluyor olsa da, Flip Silent tek başına birçok görevi gerçekleştirebiliyor.


Duruşa Göre Profil Değiştirin

Gelen aramalarda, profil seçiminde ve alarmlarınızda kullanabileceğiniz uygulama bu üç adım için çeşitli özellikler içeriyor. Cihazın ön yüz konumunda ve ters yüz konumunda olmak üzere iki farklı yöne göre görevler atayabiliyorsunuz.

Arama fonksiyonunda cihazınızı ters-yüz konumuna getirdiğiniz takdirde aramayı reddetmek ve aramayı yanıtlamak olarak seçebileceğiniz iki farklı işlem mevcut. Gelen aramayı yanıtlamak istemediğinizde, cihazı ters-yüz konuma getirerek istediğiniz işlemin gerçekleşmesini herhangi bir tuşa basmadan da sağlayabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde arkadaşlarınızın şaşkınlık içinde kalabileceğini şimdiden belirtelim. Çünkü bu özelliği kullanan fazla insan yok.


Uygulama Symbian arayüzünde çalışıyor

Profil fonksiyonunda cihazı ters-yüz konuma getirdiğinizde istediğiniz profilin seçilmesini sağlayabiliyorsunuz. Alarm fonksiyonu ise çok daha keyifli. Yine cihazı ters-yüz konuma getirdiğinizde alarmı kapatmak ya da ertelemek mümkün.

Tüm bu özellikleri tümüyle kapatabileceğiniz gibi sadece istediklerinizi aktif hale getirebilirsiniz. Ayrıca ivmeölçerin sürekli olarak açık kalıp şarj tüketmemesi için belirlenen görevlerin aktif olması halinde faaliyete geçmesi işlemi ayarlanabilen bir özellik olarak dikkat çekiyor. Uygulama açılışta otomatik olarak başlıyor ancak görev yöneticisinde görünmeyebiliyor.


İvmeölçeri gerektiğinde kullanın, pilden tasarruf edin

Python tabanlı çalışan uygulama tüm s60 3. sürüm cihazlarda sorunsuz şekilde çalışıyor. Python Script Shell ve Ultra Module Pack‘in yüklü olması gerektiği gibi, uygulamayı cihaz hafızasına kurmanız şartını da özellikle belirtelim. S60 3. sürüm FP1 cihazlar için buraya; S60 3. sürüm FP2 cihazlar için buraya tıklayın.

Shake SMS

Mesajlarınızın kontrolünü ivmeölçer ile sağlayabileceğiniz başarılı bir uygulama daha! ShakeSMS mesajların kontrolünde Symbian cihazlardaki ivmeölçerin yardımını alan dikkat çekici bir uygulama.


Ön tanımlı konum ayarlarını değiştirebilirsiniz

Mesajların okuma, yanıtlama, silme gibi fonksiyonlarını telefonunuzun konumuna göre gerçekleştiren Shake SMS’in belirlenen konum fonksiyonlarına göre cihazı sola salladığınızda okunmuş mesajı siler, sağa salladığınızda okunmuş mesaja cevap yazmanız için yeni mesaj sayfası açar, yukarı salladığınızda gelen mesaj kutusuna geri döner, aşağı salladığınızda ana menüye gider ve tuşları kilitler.

Çeşitli hassasiyet dereceleri bulunan yazılım 30, 60, 90, 120 saniye gibi süreler belirleyerek bu süre içersinde kullanım olmadığı takdirde ivmeölçeri devre dışı bırakarak şarj tüketiminin önüne geçebiliyor. Otomatik başlatma özelliği ile cihazı açtığında otomatik başlayabilen yazılım, görev yöneticisinde kendini gizleyebiliyor.


Symbian os9 serisinde sorunsuz çalışıyor

Tüm Symbian os9.xx cihazlarda sorunsuz çalışabilen yazılım iki farklı sis dosyası ile birlikte geliyor. Aşağıdaki bağlantı adreslerinden cihazınıza uygun olanı kullanabilirsiniz. S60 3. sürüm FP2 ve S60 5. sürüm cihazlar için buraya; S60 3. sürüm FP1 cihazlar için buraya tıklayın.

NokMote

İvmeölçerin Symbian’da bu kez yerine getirdiği vazife, yön tuşlarının rolüne bürünmek. NokMote, yön tuşlarındaki (navigasyon tuşları) tüm yetenekleri ivmeölçer ile paralel bir şekilde yerine getirmeyi hedefliyor. İlk etapta biraz karmaşık gibi düşünülse de, uygulama aslında basit bir mantıkla çalışıyor.


Yön tuşlarıyla uğraşmaya gerek kalmasın

Sola doğru hareket sol yön tuşunu, yukarı doğru hareket yukarı yön tuşu gibi oldukça basit bir yöntemle çalışıyor. Yazılıma alışmak ilk etapta biraz zorluk yaratabiliyor ancak yoğun kullanım ile kısa zamanda alışabiliyorsunuz. Uygulamayı istediğiniz anda aktifleştirmek için kısayollar kullanabiliyorsunuz. Uygulama ile menüde gezinmenin yanı sıra Symbian’ın dahili video ve resim galerisinde gezinmek çok keyifli oluyor.

Uygulama cihazınızda yön tuşlarının görev aldığı her yerde sorunsuz çalışıyor. Bundan dolayı N-Gage oyunlarında telefonunuzu komple bir joystick gibi kullanmak güzel bir deneyim. Yalnızca S60 3. sürüm FP1 cihazlarda çalışabilen uygulamadan en iyi performansı almak için ivmeölçer kullanan tüm Symbian programlarını kapatmanız öneriyoruz.


Yön tuşlarından kurtulmanın ivmeölçer yolu!

Buradan indirebileceğiniz uygulamayı Nokia N82 ile test ettik. Yeni firmware’lerde geliştirilen ivmeölçer hassasiyeti ile kullanmak daha kolay. Uygulamanın geliştirici tarafından yayınlanan videosuna buradan erişebilirsiniz.

:: İvmeölçer destekli nasıl bir program ilginizi çekerdi?

 

Ahmet Gözütok (Forum: alabula)
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Harekete Duyarlı Cep Telefonları!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Harika olmuş elinize sağlık.

" Harekete Duyarlı Cep Telefonları! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Harekete Duyarlı Cep Telefonları! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Harekete Duyarlı Cep Telefonları! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "