Havacılık dünyasında önemli bir ilk yaşandı!


29 Mayıs 2020 Cuma 14:00
Havacılık dünyasında önemli bir ilk yaşandı!

Elektrikli otomobiller iyiden iyide sektör standardı olma yolunda ciddi adımlar ile ilerlerken, havacılık sektörü tarafında da önemli gelişmeler kaydedilmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce de ilk elektrikli uçak uçuşu hakkında önemli detaylar açıklandı. Başarılı uçuş haberinin bilinen havacılık şirketleri arasında yer almayan bir isimden gelmesi de dikkatleri üzerine toplamayı başardı.

AeroTEC ve MagniX ilk kez elektrikli uçak uçuşu gerçekleştirdi

AeroTEC ve MagniX isimli iki farklı şirketin ortak çalışması ile geliştirilen yeni elektrikli uçak ile havacılık dünyasında bir ilk yaşandı. Tamamıyla elektrik ile çalışan bir yolcu uçağı, başarılı bir şekilde ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu. Elbette ki daha önce elektrikli insansız hava araçları başarılı uçuşlar gerçekleştirmişti. Ancak yolcu taşıma kapasitesi olan ilk uçuş, insansız hava aracı örneklerinden ayrılıyor.

elektrikli uçak uçuşu

Detaylara değinmek gerekirse söz konusu bu elektrikli uçak uçuşu için modifiye edilmiş bir Cessna Caravan tercih edilmiş. Dolayısı ile sıfırdan tasarlanmış ve üretilmiş bir uçak modeli ile karşılaşılmıyor gibi görünüyor. Toplamda 9 yolcu kapasitesi bulunduğuna da dikkat çekiliyor. Dolayısı ile söz konusu bu elektrikli uçak, daha çok küçük havaalanları arasındaki yolculuklar için tercih edilebilecek.

Toplamda 5 ile 12 yolcu taşıması ve 50 ile 500 mil mesafeyi kat etmesi planlanıyor. Tamamıyla elektrikli olarak çalışan bu uçak için toplamda 2 ton lityum iyon batarya kullanılmış. Buna bir de bataryaları soğutmak için kullanılan ekipmanlar eşlik ediyor. Dolayısı içe oldukça ciddi bir batarya yükü ile havandığını söylemek mümkün.

AeroTEC ve MagniX tarafından test uçuşlarının devam edeceğini söylemek mümkün. Ticari kullanımda yoğun olarak yer almadan önce geliştirmeler yapılmaya devam edecektir. Kaydedilen bu başarıdan sonra henüz daha yüzlerce yolcu taşıma kapasitesi olan elektrikli motora sahip bir uçak için alınması gereken çok daha fazla yol olsa da havacılığın geleceği için önemli çıkarımlar yapmak mümkün oldu.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Havacılık dünyasında önemli bir ilk yaşandı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne patlar bu 🙂

" Havacılık dünyasında önemli bir ilk yaşandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Havacılık dünyasında önemli bir ilk yaşandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Havacılık dünyasında önemli bir ilk yaşandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 2. 2 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 3. 3 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 4. 4 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 5. 5 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 6. 6 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 7. 7 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 8. 8 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 9. 9 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 10. 10 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!