Havacılık dünyasında önemli bir ilk yaşandı!


29 Mayıs 2020 Cuma 14:00
Havacılık dünyasında önemli bir ilk yaşandı!

Elektrikli otomobiller iyiden iyide sektör standardı olma yolunda ciddi adımlar ile ilerlerken, havacılık sektörü tarafında da önemli gelişmeler kaydedilmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce de ilk elektrikli uçak uçuşu hakkında önemli detaylar açıklandı. Başarılı uçuş haberinin bilinen havacılık şirketleri arasında yer almayan bir isimden gelmesi de dikkatleri üzerine toplamayı başardı.

AeroTEC ve MagniX ilk kez elektrikli uçak uçuşu gerçekleştirdi

AeroTEC ve MagniX isimli iki farklı şirketin ortak çalışması ile geliştirilen yeni elektrikli uçak ile havacılık dünyasında bir ilk yaşandı. Tamamıyla elektrik ile çalışan bir yolcu uçağı, başarılı bir şekilde ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu. Elbette ki daha önce elektrikli insansız hava araçları başarılı uçuşlar gerçekleştirmişti. Ancak yolcu taşıma kapasitesi olan ilk uçuş, insansız hava aracı örneklerinden ayrılıyor.

elektrikli uçak uçuşu

Detaylara değinmek gerekirse söz konusu bu elektrikli uçak uçuşu için modifiye edilmiş bir Cessna Caravan tercih edilmiş. Dolayısı ile sıfırdan tasarlanmış ve üretilmiş bir uçak modeli ile karşılaşılmıyor gibi görünüyor. Toplamda 9 yolcu kapasitesi bulunduğuna da dikkat çekiliyor. Dolayısı ile söz konusu bu elektrikli uçak, daha çok küçük havaalanları arasındaki yolculuklar için tercih edilebilecek.

Toplamda 5 ile 12 yolcu taşıması ve 50 ile 500 mil mesafeyi kat etmesi planlanıyor. Tamamıyla elektrikli olarak çalışan bu uçak için toplamda 2 ton lityum iyon batarya kullanılmış. Buna bir de bataryaları soğutmak için kullanılan ekipmanlar eşlik ediyor. Dolayısı içe oldukça ciddi bir batarya yükü ile havandığını söylemek mümkün.

AeroTEC ve MagniX tarafından test uçuşlarının devam edeceğini söylemek mümkün. Ticari kullanımda yoğun olarak yer almadan önce geliştirmeler yapılmaya devam edecektir. Kaydedilen bu başarıdan sonra henüz daha yüzlerce yolcu taşıma kapasitesi olan elektrikli motora sahip bir uçak için alınması gereken çok daha fazla yol olsa da havacılığın geleceği için önemli çıkarımlar yapmak mümkün oldu.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Ne patlar bu 🙂

" Havacılık dünyasında önemli bir ilk yaşandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Havacılık dünyasında önemli bir ilk yaşandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Havacılık dünyasında önemli bir ilk yaşandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  2. 2 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  3. 3 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  4. 4 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  5. 5 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  6. 6 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  7. 7 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  9. 9 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  10. 10 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!