Okunma

Havadan içme suyu üretildi!


13 Haziran 2018 Çarşamba 09:00
Havadan içme suyu üretildi!

Havadan su üretimi konusunda birçok prototip cihaz geliştirildi. Ancak araştırmacılar, havadan su üretimi için yeni bir malzeme geliştirerek yenilikçi bir çalışmaya imza attı.

Havadan su üreten malzeme: MOF

Berkley California Üniversitesi’nde bir ekip tarafından geliştirilen yeni bir malzeme, enerji harcamadan su üretebiliyor. Yeni malzeme, özellikle kurak alanlarda su sıkıntısı çekenler için havadan temiz su üreterek, içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek.

Metal organik yapı (MOF) olarak adlandırılan malzeme, herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymadan, 24 saatte 0.2 litre su üretebiliyor. Üretim sırasında neredeyse hiç maliyet olmaması ve düşük nem değerlerinde bile su üretebiliyor olması, malzemenin içme suyuna ulaşımın zor olduğu bölgeler için kullanılmasını mümkün hale getiriyor.

Scottsdale’de yapılan testlerde, gün içinde yüzde 40 nem geceleri ise yüzde 8 nem oranında her bir kilogram malzeme 0.2 litre su üretebildi. Bu testleri MOF-801 ile yapan ekip, MOF-303 ile testlerini sürdürmeyi planlıyor. MOF-303’ün MOF-801’e kıyasla 150 kat daha ucuz olduğu ve 2 kat daha verimli olacağı belirtiliyor. MOF-303 ile yapılan ön testlerde, günde 400 milimetre yani 3 bardak su üretilebildi.

Havadan su

Havadaki nemi emerek içme suyu üreten malzeme, henüz ticari uygulamalar için hazır değil. Geliştirici ekip, malzemenin yüksek sıcaklıklarda nasıl çalıştığını görmek için testlerine devam edecek. Bunun için Death Valley Ulusal Parkı’nda alüminyum tabanlı MOF testleri yürütülecek.

“Çöl havasından pratik su üretimi” makalesi Science Advances dergisinde yayınlandı. (“Practical water production from desert air”)
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Havadan içme suyu üretildi!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Allah bizi susuz bırakmasın. Buyuk nimet.

 2. baca dedi ki:

  çoğu geliştirilen ürünler ilk zamanlar pek bir işe yaramaz gibi görünüp, 10 yıllık süreç sonrasında gerekliliği verimlliği kullanılabilirliği ortaya çıkmıştır. hep öldürmek için değil, yaşatmak içinde çalışmak gerekir. enerjisiz çalışması çok iyi.

 3. Anonim dedi ki:

  klimalar bedava su uretiyor zaten klimadan cikan suyu toplayip filtre edip kaynatip icebiliriz

 4. Kerim dedi ki:

  Once sulari kirlettik, sonra da sulari temizlemek icin ticari malzemeler uretiyoruz. Ne desem, bilmiyorum.

  1. Anonim dedi ki:

   Aşırı ve gereksiz tüketim=çevre kirliliği.

" Havadan içme suyu üretildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Havadan içme suyu üretildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Havadan içme suyu üretildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "