Okunma

Hawking: Yapay zeka dünyayı yok edecek!


16 Mart 2017 Perşembe 14:00
Hawking: Yapay zeka dünyayı yok edecek!

Modern toplumun en büyük akıllarından biri olan Stephen Hawking, merakla beklenen yapay zeka hakkındaki görüşlerini açıkladı ve yapay zekanın gelişiminden endişe duyduğunu belirtti.

Stephen Hawking yapay zeka kıyametini önleme planını açıkladı

Bir zamanlar yapay zeka teknolojisinin medeniyet tarihimizin en büyük gelişmesi olabileceği düşüncüsünde olan Hawking, yaptığı son açıklamayla günümüz dünyasındaki pek çok bilim adamı ve düşünür gibi yapay zekanın yükselişinin çeşitli olumsuz etkileri olabileceğinden endişe duyduğunu söyledi.

17-03/16/hawking-yapay-zeka-planc-shiftdelete.jpg

Yapay zekanın orta sınıf işler üzerindeki etkisi hakkında uyarılarda bulundu ve Tesla CEO’su Elon Musk ile birlikte yapay zekaya sahip askeri amaçlı robotları geliştirme yasağı çağrısında bulundu.

Hawking, yapay zekanın dünyayı ele geçirmesinden, hatta daha da kötüsü dünyayı sona erdirmesinden endişe ediyor.

Hawking’e göre; uygarlık başlangıcından beri saldırganlık, sağ kalma avantajı sağladığı için yararlı olmuştur. Bu, Darwinci evrim tarafından genlerimize işlenmiştir. Ancak günümüz teknolojisinde bu saldırganlık, hepimizi nükleer veya biyolojik savaş yoluyla yok edebilecek kadar ilerlemiştir. Bu kalıtsal içgüdüyü mantık ve akılla kontrol etmemiz gerekiyor.

Yapay zeka rehberi

Hawking, 2014 yılı sonlarında “Yapay zekanın geliştirilmesi insanlığın sonunu getirebilir” demişti. Hawking’e göre yapay zeka, kendisini her geçen gün artan bir oranda yeniden tasarlayacak, biyolojik evrimle sınırlanan insanlar rekabete giremeyecekler. Süper akıllı bir yapay zeka, hedeflerini gerçekleştirmede son derece iyi olacak ve eğer bu hedefler bizimkilerle uyumlu değilse herhangi bir duygusal neden aramayacak.

17-03/16/hawking-yapay-zeka-shiftdelete.jpg

Ancak Hawking yine de yapay zekadan umutlu. Tüm bu olumsuzluklara rağmen iyimser olduğunu ve tüm bu zorlukları aşmak için insan ırkının yükselişe geçeceğini de ekliyor.

Yapay zekaya ayak uydurabilmek için, ona uyum sağlamamız gerekiyor. Buna yönelik çalışma fonları ve ortaklıkları mevcut. Özellikle Yapay Zeka ve Etik Ortaklığı ile Yapay Zeka Yönetim Fonu, yapay zekayı daha bilinçli bir şekilde geliştirmek için bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor.

:: Siz Hawking’in görüşlerine katılıyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Hawking: Yapay zeka dünyayı yok edecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ne? zaman yok olucak insanlık biri artık tarıh versın böyle yasasak ne olur yasamnasak ne olur biz dogustan garibiz..en azından herkes esit olucek tanrının en merhametlı olduğu yer burası ama insanlık bir turlu yok olmuyorsureklı aynı zırvalıktan sıkıldık.artık

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Çok biliyor bu adam biz tahmin edemedik

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adam oturduğu yerde cidden sıkılıyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bin senedir sen niye ölmüyorsun?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yok aga yok ***** dünyayı kadınların yüzünden Allah yok edecek..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Hayatımız geçmiştede bir örneği olan bir film gibi Olacak izlemeyenler "Pulse" filminin serisini izleyerek anlayabilirler. Hakikat gerçeğimiz ve sonunmuz ona dönecek!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Dünya'da ölümden başka herşeye çare var, sıkmayın canınızı, bu şahsa da aldırış etmeyin.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Teknoloji mutlaka savaş için kullanılacak, bundan kaçış yok

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Merak etmeyin Hiçbirşey değişmeyecek değişmez de zaten, dünyayı sömürmeye kendini adamış şirketlerin işine gelmez bundan sonrası

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Niye ölmüyo bu herif? Bin senedir bunun zırvalıklarını okuyorum

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Adamın ömrü cak cak cek cek demekle geçti. Anca oturduğu yerden şöyle olacak, böyle bitecek diyor. Bizim siyasiler bundan daha fazla iş yapıyorlar.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Her ay 4 defa şu haberi görmekten sıkıldım

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adam kesinlikle bilim adamı falan değil. Tek yaptığı şey oturduğu yerden kehanette bulunmak. Bir kere de keşif yap veya birşey üret de onla gel gündeme!

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Seni severdim Hawking olmadı bu..

 15. SDN Okuru dedi ki:

  terminator gerçek olacak

 16. SDN Okuru dedi ki:

  dayı senin daha büyük problemin yokmu yaşamak gibi ?

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Aslinda Teknolojinin gelismesi insanligin sonudur. Insanlik kendi kuyusunu kendisi kaziyor. Ornegin gelismis ulkeleree baktigimizda dogurganlik gittikce azalmaktadir. Tabii burada sadece teknolojik faktorler on planda degil. Yiyecek, icecek, zararli aliskanliklar gibi pek cok faktor soz konusu. Vesayre vesayre vesayre.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Öf be sıktın sende. Gelecekse gelsin, bundan daha ne kadar kötü olabilir. İnsanlar kendi kendini yok ediyor yapay zeka halt yemiş

" Hawking: Yapay zeka dünyayı yok edecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hawking: Yapay zeka dünyayı yok edecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hawking: Yapay zeka dünyayı yok edecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "