Okunma

Hayalinizdeki Akıllı Kent Sokaktayız #21


27 Nisan 2016 Çarşamba 20:00
Hayalinizdeki Akıllı Kent Sokaktayız #21

Akıllı kent; birbirleriyle bağlantılı çeşitli alt sistemlerin oluşturduğu büyük bir sistemdir. Her alt sistem hem bilgi üretir hem de diğer sistemlerin ürettiği bilgileri analiz edebilir.

Akıllı kentler, bilgi iletişim teknolojilerini kullanarak vatandaşların ve kamu otoritelerinin hayatlarını kalıcı şekilde kolaylaştırmak için hayata geçirilen uygulamaların bütünüdür.

Amaç, gelişen ve bağlı bir toplum inşaa etmek

Günümüzde kent yöneticilerinin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, kentlerin varolan altyapılarının şu an nasıl kullanıldığı değil, gelecek 50 yıl içerisinde insanların ne tür altyapılara ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor olmalarıdır.

Bu da belediye başkanları, mimarlar, geliştiriciler ve hatta müteahhitlerin kent planlaması konusunda düşünce yapılarında büyük değişiklikler yapmaları gerektiğini gösteriyor. 

Akıllı kentler neler sunuyor?

Akıllı kentler, şehir kaynaklarının verimli kullanılması için tüm birimlerin tek bir otomasyon sistemi ile çalışarak şehrin yaşam kalitesini yükseltecek bilgi ve iletişim teknolojileri ile donatılması ile olur. Akıllı kentler;

-Trafik tıkanıklığının ve buna bağlı hava kirliliğinin azaltılması.

-Genel hasta bakımının geliştirilmesi için sağlık kayıtlarının dijital hale getirilmesi.

-Eğitime erişimin ve eğitim kalitesinin geliştirilmesi.

-Suç oranlarının düşürülmesi için kontrol sistemlerinin geliştirilmesi.

-Güç kaynaklarının zekice temin edilmesi ve yönetilmesi.

-Suyun kalitesinin, arzının ve suya erişimin geliştirilmesi.

-Doğal afetlerden en az zarar ile kurtulma

gibi imkanlarla, insanların şehirlerde daha rahat bir yaşama sahip olmalarını hedefliyor.

Akıllı Kent

2015 yılında Karaman’ın pilot il seçilmesi ile çalışmalara başlayan Türk Telekom, geliştirdiği akıllı uygulamalar ile trafikten kamu hizmetlerine, sağlıktan enerji tasarrufuna kadar herşeyi Akıllı Şehir Operasyon Merkezi’nden yönetiyor.

Dünya genelinde akıllı kentlerin sayılarının gittikçe artması üzerine, biz de mikrofonumuzu alarak “hayalinizdeki akıllı şehir nasıl olmalı?” diye sorduk. İşte cevaplar!

:: Türkiye’de akıllı kent sayısının artması için nelerin yapılması gerekli?
yazarVolkan Taş

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olan Volkan, gelişen teknolojiyi ve yenilikleri SDN ailesi ile paylaşıyor. Sıkı bir futbol takipçisi ve wingsuit hayranıdır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Hayalinizdeki Akıllı Kent Sokaktayız #21”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    hayallerimdeki akıllı kenti orman ve parklardan oluşan asdfghjj 😀 Türkiye için ütopya anca tüketelim başka bildiğimiz bişey yok..

" Hayalinizdeki Akıllı Kent Sokaktayız #21 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hayalinizdeki Akıllı Kent Sokaktayız #21 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hayalinizdeki Akıllı Kent Sokaktayız #21 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "