Okunma

Hayat Kurtaran Uygulama Güncellendi


15 Ağustos 2014 Cuma 07:00
Hayat Kurtaran Uygulama Güncellendi

1992 Erzincan depremini yaşayan genç bir mühendis tarafından AveaLabs çatısı altında geliştirilen “Orada Kimse Var mı?” uygulaması, Avea’nın mobil uygulama ekosistemini zenginleştirmek amacıyla düzenlediği Avea Mobil Uygulamalar Yarışıyor uygulama yarışmasında üçüncü olmasının yanı sıra Apps World tarafından geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Appsters Awards 2012‘de lokasyon bilgisini en iyi kullanan ve en yenilikçi uygulama olmak üzere iki kategoride finale kalmıştı.

Uygulama nasıl çalışıyor?

Eğer kullanıcının bulunduğu konum yakınlarında ona zarar verebilecek bir deprem ya da doğal afet meydana gelmiş ise, uygulama ekranında kullanıcının güvende olup olmadığına dair bir soru beliriyor. Eğer kullanıcı güvende değilse, çıkardığı yüksek ses ile kurtarma ekiplerine yardımcı olan uygulama; kullanıcının daha önceden tanımladığı acil durumda haber verilecek kişi ya da kişilere de, o an bulunulan koordinatları SMS yolu ile bildiriyor.

Kullanıcı, yakın zamanda olmuş depremleri harita üzerinde, konum, saat ve büyüklük gibi detayları, kolaylıkla görebiliyor. Uygulama, oluşan depremler hakkında kullanıcıyı bilgilendirmek için bildirim mesajları gönderirken, kullanıcı bilgi almak istediği depremleri konum ve büyüklük parametrelerine bağlı olarak da filtreleyebiliyor.

Uygulama; alarm durumunda bataryayı idareli kullanıyor!

Uygulamada dikkat çeken bir diğer konu ise; programın alarm durumunu olabildiğince uzun sürdürebilmek için otomatik önlemleri alıyor olması. Telefon bataryasının idareli kullanılması amacıyla alarmın sürekli çalarak bataryayı bitirmesi yerine, 15’er dakikalık aralar ile 1 dakika boyunca çalması sağlanıyor. Diğer bir önlem ise; baştan tercih edilmesi durumunda, telefon enerjisinin tümüyle alarm modunda kullanılması üzere diğer fonksiyonlarının uçak moduna geçirilmesi. Böylece, bataryanın maksimum verimle kullanılması garanti altına alınıyor. Tüm bunların yanı sıra uygulama, deprem anında ve sonrasında yapılması gereken bilgilerin bulunduğu bir kısım da içeriyor.

:: Android platformu için yazılımı indirmek için tıklayın!
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Hayat Kurtaran Uygulama Güncellendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hayat Kurtaran Uygulama Güncellendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hayat Kurtaran Uygulama Güncellendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "