Hayatınızı değiştirecek 4 teknoloji!


01 Ağustos 2017 Salı 16:00
Hayatınızı değiştirecek 4 teknoloji!

Günlük yaşantımızın vazgeçilmezi haline gelen teknoloji ile hayal ettiğimiz ögeler yavaş yavaş hayatımıza giriş yapıyor. 

Sizler için hazırladığımız bu konu ile birlikte, hayatınızı değiştirecek 4 teknolojiyi bir araya getirdik. 

Hayatınızı değiştirecek 4 teknoloji!

Hayatımızı ciddi anlamda değiştirecek bu teknolojiler sayesinde, insanoğlu bambaşka bir çağa geçiş yapabilir. Dört bir yanımızda robotların hüküm sürdüğü bir dünyada işte hayatınızı değiştirecek 4 teknoloji!

17-08/01/akilli-evler-sdn.jpg

Akıllı Evler 

Günümüz de birçok ev eşyasını uzaktan kumanda ile kontrol edebilir, ve evde olmadığımız zaman bile yönlendirebilmekteyiz.

Bunu yenilikleri, hızlı gelişen teknoloji ile bir araya getirdiğimiz de ise ortaya inanılmaz sonuçlar çıkıyor. Örneğin günümüzde birçok kişinin yaşadığı bir problemi ele alarak başlayalım.

Örneğin yakın bir gelecekte, koyduğumuz çamaşırı otomatik olarak tanımlayan çamaşır makineleri ile tanışabiliriz. Bu çamaşır makineleri sayesinde kendiminde bizzat yaşadığı bu soruna çözüm bulunmuş olacak. Böylece çamaşır makineniz koyduğunuz çamaşıra göre otomatik program seçecek ve aklınızdaki soru işaretleri de ortadan kalkmış olacak.

İnsanların gündelik faaliyetlerini, akıllı nesnelerle daha uyumlu hale getirecek olan günümüz teknoloji, akıllı ev sistemleriyle de insanların bir numaralı huzurunun sağlanmasını sağlayacak.

17-08/01/akilli-evler-sdn-1.jpg

BBC’de yer alan bir rapora göre, güneş panelleri sayesinde güneşin en yoğun olduğu zamanlarda enerji tasarrufu sağlamak adına çamaşır makinesindeki çamaşırları veya bulaşık makinesinde ki bulaşıkları uzaktan veri bağlantısı ile otomatik olarak siz evde olmasınız dahi çalıştırabileceksiniz.

Bir örnekle bu enerji tasarrufunu açıklayacak olursak, kapalı bir günde güneş enerjisinizi çok emen bir buzdolabınızın dondurucusunu çok kısa bir zaman boyunca otomatik olarak kapatarak, harcanan fazla enerjinin önüne böyle ufak yöntemlerle engel olabilecek akıllı eviniz, hem cebinizi düşünecek hem de en konforlu şekilde yaşamanıza olanak sağlayacak.

Fakat şöyle bir düşündüğümüz de ise, son zamanlarda fidye yazılımlarının çoğalmasından dolayı akıllı evinizdeki kullanılacak yazılımların oldukça korunaklı olması gerekmekte. Yoksa aksi taktirde böyle kötü amaçlı bir yazılımın evinize bulaşması sizi cidden teknolojiden soğutabilir.

17-08/01/sanal-sekreter-sdn.jpg

Sanal Sekreterler

Akıllı evlerden, çalışma hayatına bir geçiş yapacak olursak şüphesiz ki gelecek yıllarda karşımıza çıkacak en büyük yeniliklerden biri olacak olan Sanal Sekreterler olduğunu söyleyebiliriz.

Bildiğiniz üzere sekterler birçok önemli işletmede önemli bir rol oynamakta. Sekreterler şirkette zaman alıcı birçok sıkıcı işi yürütürlerken de belli bir düzenin sağlanmasında da büyük pay sahibidir.

Basit bir iş toplantısını organize eden bir sekreter, en doğru zamanın ne zaman olduğunu düşünerek karar verir ve tarafları en uygun günde toparlar.

Doodle.com gibi şirketlerin kullandığı en iyi toplantı zamanını belirleyen uygulamaların gelecek zamanda daha çok işletme tarafından kullanılacağı tahmin ediliyor.

Böylelikle şirketlerde yaşanılan gün çakışmaları ve aksiliklerin önüne geçilerek her şeyin birbiri ile uyum içerisinde hareket etmesine oldukça yardımcı olacak.

10 yıl öncesinden bu sanal asistanların temelini atan yetkililer, ne yazık ki yaşanılan çakışmaların ve aksiliklerin önüne geçememişlerdi.

Aslında, sanal asistanların işletmede ki rolü, toplantıların planlanması ve insanların günlüklerini organize etmenin daha ötesine geçebilir; bunlar ise proje yöneticilerinin ve doğru tarafların bir araya gelip bunları doğru görevlere atamasına yardımcı olabilir, böylece her iş verimli bir şekilde yürütülür.

17-08/01/yapay-zekali-doktorlar-sdn.jpg

Yapay zekalı doktorlar

Hiç şüphesiz ki gelişen teknolojiye ayak uyduran sağlık sektörü, bundan 15-20 yıl sonrasında hastaların karşısına yapay zekalı doktor ile çıkabileceği tahmin ediliyor.

Babil Sağlık adlı özel bir şirket, acil olmayan çağrılar için bir chatbot‘la işaretleri teşfik eden beş Londra ilçesiyle bu proje üzerinde sıkı bir şekilde çalışıyor. Eğer yetkililer bu projeden istediği cevabı alabilirlerse çok yakın bir zamanda dünyanın her yerinde bu yapay zeka projesinden faydalanabileceğiniz. 

Bu projeden kısaca bahsedecek olursak, yapay zeka sizin aciliyetinize göre bir eczaneye mi yoksa en yakın hastanenin acil servisine gidip gitmeyeceğinize karar veriyor. Eğer durumunuz sandığınızda kötü bile değilse, bu uygulama evde kalmanızı dahi öneriyor.

Yakında bulunan doktorları ve hemşireleri hastanın konumuna otomatik olarak yönlendirecek bu proje, tıp sektöründe adeta yeni bir çağ başlatacak.

Tıbbi personel açığının olduğu ülkelerde, bu, sağlık sunumunu önemli ölçüde iyileştirebilir ve doktorların, teşhis koymak için çok fazla zaman harcamak yerine hastaya gerekli tedavinin yapılmasına odaklanabilir.

Fitbit tarzında sizin sağlık durumunuzu inceleyen uygulamaların artması, bu sağlık sunumunun daha hızlı ilerlemesindeki en büyük temelin atılmasına yardımcı olacağını görmekteyiz.

AI teknolojisinden yararlanmaya başlayacak olan sağlık sektörü, böylelikle hastalar uygulanan yanlış tedavilerinde yüzde 90 önüne geçmiş olacak.

17-08/01/ucan-kargo-sdn.jpg

Uçan Kargolar ve Sürücüsüz Otomobiller

Sürücüsüz otomobiller ve uçan kargolar üzerinde günümüzde somut projeler bulunmakta. Tabi gelişen teknoloji de ele alacak olursak. bu uçan kargolar ve sürücüsüz otomobiller bambaşka bir hal alacak.

Oluşabilecek trafik kazaların önüne önceden geçebilen ve günümüz dünyasının en büyük sorunu olan trafik sorununa sürücüsüz otomobiller ile çözüm bulmak isteyen yetkililer, birbirinden farklı projeler üzerinde çalışmaktalar.

Örneğin bir teslimat şirketiniz var ve teslimat şirketinizde teslimatı gerçekleştirecek kargo araçları mevcut. Doğal olarak da bu kargo araçlarında birden fazla şoför de çalıştırmak zorundasınız. 

Fakat bu otonom kargo araçlarının geliştirilmesi ile önümüzdeki 20 yıl içerisinde teslimat şirketlerinin maaliyetlerini ciddi anlamda düşürülmesi bekleniyor.

17-08/01/surucusuz-otomobil-sdn.jpg

Bu araçlar sayesinde yapacağınız teslimatı en hızlı ve en güvenilir şekilde yerine teslim edebilmenin verdiği hazzı bir teslimat şirketinin sahibi olarak yaşayabileceksiniz. Ancak bu projenin geliştirilmesi için birçok  pürüzlü detay olduğundan dolayı bu projenin biraz daha rafa kaldırılması gerektiğini belirtelim.

Ancak Amazon‘un bu konu hakkında, çalışmaya yürüttüğünü bilmeyeniniz yoktur. Daha önceden yapmış olduğumuz haberlerle ile birlikte Amazon’un havadan drone ile teslimat yapabilmesi için önemli bir patenti bünyesine katmıştı. 

Amazon’un drone ile teslimatı önümüzdeki yüz yıl içerisinde boyut atlayarak havadan uluslararası teslimata bile dönüşebileceği yapılan analizler sonucu ön plana çıkartılmakta.

Bakalım, bu konumuzda ki hangi teknolojiler hayatımızı değiştirecek büyük merak konusu. Bahsettiğimiz bu teknolojilerin hayatımıza nasıl etki edeceği düşünüyorsunuz? Fikrinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bir sonraki konumuzda görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın!

:: Sizce bu teknolojiler hayatımızı değiştirebilir mi?
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Hayatınızı değiştirecek 4 teknoloji!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sayilanlardan bir tek surucusuz araclar ilgimi cekiyor. Geri kalan sadece cop.

" Hayatınızı değiştirecek 4 teknoloji! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hayatınızı değiştirecek 4 teknoloji! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hayatınızı değiştirecek 4 teknoloji! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kırılmayan telefon LG K61 kutusundan çıkıyor Kırılmayan telefon LG K61 kutusundan çıkıyor
 2. 2 İş modeli kanvası nedir? Nasıl oluşturulur? İş modeli kanvası nedir? Nasıl oluşturulur?
 3. 3 iPhone'da en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarını sıraladık! iPhone'da en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarını sıraladık!
 4. 4 Helal olsun: yapmışlar! Huawei Ekosistemi! Helal olsun: yapmışlar! Huawei Ekosistemi!
 5. 5 Samsung Galaxy Note 20 Ultra kutusundan çıkıyor! Samsung Galaxy Note 20 Ultra kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Galaxy Note 20 Ultra elimizde! ilk izlenimlerimiz Galaxy Note 20 Ultra elimizde! ilk izlenimlerimiz
 7. 7 Samsung Galaxy Watch 3 kutusundan çıkıyor! Samsung Galaxy Watch 3 kutusundan çıkıyor!
 8. 8 Galaxy Note 20 serisi tanıtıldı! Canlı Yayın Galaxy Note 20 serisi tanıtıldı! Canlı Yayın
 9. 9 Isınan bilgisayar nasıl soğutulur? (Video) Isınan bilgisayar nasıl soğutulur? (Video)
 10. 10 Xiaomi Redmi Note 9 Pro vs Redmi Note 9S Xiaomi Redmi Note 9 Pro vs Redmi Note 9S