Hayatımızın ne kadarını telefona bakarak geçiriyoruz?


17 Kasım 2020 Salı 14:45
Hayatımızın ne kadarını telefona bakarak geçiriyoruz?

Akıllı telefonlar hakkında pek çok araştırma yapılıyor. Bu araştırmaların büyük bir çoğunluğu artan akıllı telefon kullanımlarının tedirginlik verici olduğunu söylüyor ve ilerleyen yıllarda bunun sonuçlarını göreceğimizin altını çiziyor. Akıllı telefonlar hakkında yepyeni bir araştırma daha yapıldı. Bu kapsamda, hayatımızın ne kadarını telefona bakarak geçiriyoruz? Sorusunun cevabı arandı. Sorunun cevabı bağımlılığı gözler önüne seriyor.

Hayatımızın ne kadarını telefona bakarak geçiriyoruz?

Yediklerimize, içtiklerimize dikkat eder, spor yapar ve düzenli bir hayata sahipsek uzun yıllar yaşayabiliyoruz ancak bu yeterli mi? Aslında değil gibi. Asıl mesele uzun yaşamak değil, verimli ve sağlıklı yaşamak denebilir. Peki, telefon elinizdeyken zamanınızı hiç boşa geçirdiğinizi düşündünüz mü?

Sosyal medyada ordan oraya tıklarken, komik videolar arasında kaybolurken o anın bir kayıp olduğunu düşünmüyor anı yaşıyoruz. Araştırmalar da bunu gösteriyor zira rakamlardan haberimiz olsaydı telefonu elimizden bırakırdık.

hayatımızın ne kadarını telefona bakarak geciriyoruz

WhistleOut tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre insanlar hayatlarının neredeyse 9 yılını telefona bakarak geçiriyor. Hayatımızın önemli bir zamanını telefona bakarak geçirdiğimiz gerçeği bir kez daha karşımıza çıkıyor. Telefonda geçirilen sürenin artmasında koronavirüs salgınının etkisi büyük zira bu salgın insanları karantinada evlere kapattı.

Söz konusu artışı incelemek isteyen WhistleOut ise korkunç gerçeği yüzümüze vuruyor. Yayımlanan tabloda, Y kuşağı olarak konumlandırılan nesil telefonlarıyla günlük olarak 3,7 saat harcıyor. X kuşağı ise telefonda günlük 3 saatini harcıyor ve Baby Boomer dediğimiz teknolojiyle geç bir yaşta tanışan insanlar ise telefonda yaklaşık 2 buçuk saat harcıyor.

hayatımızın ne kadarını telefona bakarak geciriyoruz-01

Bu sayılar biraz kafanızı karıştırmış olabilir. Daha anlaşılır olması için bir insanın hayatında diğer yaptığı şeylerin ne kadar zaman aldığına bir bakalım. Öncelikle ortalama ve sağlıklı uyuyan bir insan hayatının yaklaşık 20 ila 25 yılını uyuyarak geçirdiğini söyleyelim. Yine normal ve sağlıklı bir insanın(3 öğünden oluşan bir alışkanlık kastediliyor) yaklaşık 5 yılı yemek yiyerek geçiyor.

Bu durumda telefona bakarak geçen 9 yıl sizin için ne anlam ifade ediyor?
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Maalesef 🙁

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

23 saatini

Selahattin
Selahattin
2 ay önce

Bizde bu rakamlar 2-3 kat fazla

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

6 saat ben maalesef

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Bitene kadar

" Hayatımızın ne kadarını telefona bakarak geçiriyoruz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hayatımızın ne kadarını telefona bakarak geçiriyoruz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hayatımızın ne kadarını telefona bakarak geçiriyoruz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!