Okunma

Haziran Ayındaki Tehlikeler


04 Temmuz 2007 Çarşamba 13:00
Haziran Ayındaki Tehlikeler
BitDefender’ın ilk on listesi, hâlen kullanıcıların yeterli önlemleri almadan paylaşımlı ortamlarda bulunduğunu gösteriyor. Paylaşımlı ortamdan ise kastımız açık diye düşünüyoruz: İnternet. Bu konuda dikkat çeken en önemli istatistik, BitDefender’ın ilk on listesinde bulunan kötü amaçlı yazılımların, ölçülen tüm kötü amaçlı yazılım etkinliklerinin %39,75‘ine tekabül etmesi. Yani diğer bir deyişle, bazı kötü amaçlı yazılımlar bütün bilinirliklerine rağmen etrafta gezinmeye, kullanıcıdan kullanıcıya e-posta veya dosya aktarımlarıyla sıçramaya devam ediyorlar.

Eski Dostlar

P2P solucanı Puce.G en yüksek yüzdeyle ilk ondaki yerini sağlamlaştırıyor. İkinci sırada ise Rjump solucanının yeni türü bulunuyor. Eski dostumuz Netsky ise ilk onda %10,49, genelde ise %4,17 oranlarıyla üçüncü sırada. Bizce kullanıcıların bu virüse bu kadar vefa göstermesine gerek yok.

Yüzdeler ilk on içindeki dağılımları gösteriyor.

     :: Eğer burada adı geçen zararlı yazılımların tüm zararlı yazılımlar arasında görülme oranlarını merak ediyorsanız BitDefender’ın özgün raporuna bakabilirsiniz.

     :: Zararlı yazılımlara karşı bize önerebileceğiniz değişik korunma yöntemleri varsa, duymak isteriz.


Bilgi İçin: Kavi
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Haziran Ayındaki Tehlikeler”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ah o Puce.g …
    o hain yüzünden iki gün bilgisayarımdan oldum :'(

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Makalenin başlığı yanlış

" Haziran Ayındaki Tehlikeler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Haziran Ayındaki Tehlikeler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Haziran Ayındaki Tehlikeler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "