Okunma

HDMI 2.1 ile daha fazla çözünürlük!


08 Ocak 2017 Pazar 20:59
HDMI 2.1 ile daha fazla çözünürlük!

TV’leri oyun konsolları, HD kutular, A/V alıcılar ve daha fazlasına bağlama olanağı sunan HDMI standardı yeni nesline geçiyor. İşte, HDMI 2.1 hakkındaki detaylar.

HDMI 2.1 ile 10K desteği!

HDMI 2.1 ile birlikte gelen daha fazla çözünürlük ilk olarak göze çarpan yenilik. Yeni versiyonla birlikte 10K’ya kadar çözünürlüğe destek sunuluyor. Öte yandan 10K ile tam olarak ne demek istendiği HDMI Forum tarafından detaylandırılmış değil.

17-01/07/hdmi-21-ile-daha-fazla-cozunurluk-2.jpg

Tahminler ise 5K’nın 4K ile olan bağı gibi, 10K’nın da 8K ile bağı olacağı yönünde. Ek olarak HDR için geliştirilmiş destek, 10K çözünürlükte bile 120fps’ye varan artan kare oranı öne çıkan detaylar arasında.

Değişken kare oranı sunacak Game Mode VRR adlı özellik ise, AMD ve NVIDIA’daki benzerleri gibi ekran yırtılmaları ve V-Sync’in sebebiyet verdiği gecikmeden oyuncuları kurtaracak. Bu yeni özelliğin DisplayPort Adaptive Sync’in HDMI hali olduğunu söylemek mümkün.

17-01/07/hdmi-21-ile-daha-fazla-cozunurluk-3-1483817415.jpg

Gelişmiş Audio Return Channel (eARC) ise nesne tabanlı ses desteği sağlıyor ve sesin nereden geldiği Dolby 5.1 gibi sistemlerde olduğu gibi belirli bir kanaldan farklı olarak gösteriliyor. Sistemin ölçeklenmesi ve uyarlanması imkanı dışında, sabit hoparlör yerleşimi gerektiren kanal tabanlı ses çözümlerine göre eARC, seslerin nereden gelinmesin istendiğine göre daha fazla hassasiyet sağlayabilecek.

Thunderbolt 3’ün 40Gbps’ni aşarak, 48Gbps bant genişliği sağlayan HDMI 2.1 kablolar önemli bir başarım elde ediyor. HDMI Forum, HDMI 2.1 cihazların bu yılın ikinci çeyreği sonrasında yaygınlaşmasını bekliyor.

:: HDMI 2.1, cihazlardaki çözünürlük artışlarının hızlanmasında itici güç olur mu dersiniz?


yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

“HDMI 2.1 ile daha fazla çözünürlük!” üzerine 4 yorum

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Aktarma konusundaki gelişimler önemli. Çok işe yarar faydaları oluyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Belli bir noktadan sonra teknoloji uçuyor, HDMI 3.0 tam ihtiyacı karşılar zaten ondan sonra kablosuz bağlantılara geçilir kablolar kaldırılır.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  port çok kaba daha ince yapsalar olmuyormu

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bence veri gönderimide desteklemeli. Yani hdmi ile usb takmadan dokunmatik ekranda kullanabilelim. Birde tv nin ir sensörünü wifi ve bluetooth u hdmi ile bağlanan cihaz kullanabilmeli. Birde kablosuz görüntü aktarma standartı olan miracast gelişmeli gecikme azalmalı.

Yorum yazın

Geri bildirim