Okunma

Heartbleed Neredeyse Temizlendi


22 Nisan 2014 Salı 04:30
Heartbleed Neredeyse Temizlendi

İnternette yayın yapan birçok web sitesinin kullandığı OpenSSL kütüphanesindeki küçük bir açık, geçtiğimiz haftalarda Google ve Yahoo! gibi internet devleri dahil neredeyse dize getirmişti. Neyse ki Heartbleed adındaki bu açık ortaya çıkarıldıktan sonra hızla aksiyon alındı ve yama yayınlandı.

Sucuri Inc. adındaki sanal güvenlik şirketinin açıklamasına göre, Alexa verilerindeki ilk 1.000 web sitesi artık Heartbleed’den korunuyor. İlk 1 milyon sitenin ise yüzde 2’lik bir kısmı halen Heartbleed açığına karşı gerekli güncellemeyi yapmamış durumda.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/heartbleed1397210746.jpg

Site Sahipleri Göreve

Güncellemenin yapılmaması durumunda, OpenSSL açığını deneyen ve kullanmaya çalışan sanal “girişkenler” tarafından tehdit altında olunacağını belirten Sucuri Teknoloji Direktörü Daniel Cid, “sunucularını mümkün olan en kısa sürede güncelleyin” uyarısında bulunuyor.

Eğer ziyaret ettiğiniz sitelerin Heartbleed açığını kapatıp kapatmadığından emin değilseniz, daha önce paylaştığımız bu eklentiyi kullanarak Chrome web tarayıcınızda bunu otomatik olarak görüntüleyebilirsiniz.

:: Konuyla ilgili görüşlerinizi paylaşın.
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Heartbleed Neredeyse Temizlendi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    illüminati

" Heartbleed Neredeyse Temizlendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Heartbleed Neredeyse Temizlendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Heartbleed Neredeyse Temizlendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "