Okunma

Hearthstone HoW Ön İnceleme


12 Eylül 2013 Perşembe 12:00
Hearthstone HoW Ön İnceleme

Hearthstone Heroes of Warcraft, Blizzard‘ın öne çıkan yapımları gibi RPG türünde bir oyun değil. Hearthstone, genel yapı itibariyle bir kart oyunu.

Hearthstone‘a giriş yaptığımızda oyunu öğrenme amacıyla birkaç eğitim karşılaşması gerçekleştiriyoruz. Zaten oyunu öğrenmeniz için bu birkaç maç fazlasıyla yeterli oluyor.

Oyun yapı itibari ile kısmen de olsa Yugioh‘a benziyor. Aynı Yugioh‘ta ki gibi büyü kartları, özel yetenekli kartlar vb bu oyunda da karşımıza çıkıyor.

Oyunda her kartın belli bir mana seviyesi bulunuyor. Bu seviyeler kartların üzerindeki kristal şeklindeki mavi taşla belirlenmiş. Yani bir kartı oyun alanına sürerken, kartın seviyesini karşılayabilecek manamız ekranın alt kısmında birikmiş olması gerekiyor.

Ekranın alt kısmında bulunan manamız her turda bir artarak tamamen dolu pozisyona geçiyor. Örneğin, bu el 2 manamız var ve bunun ikisini de harcadık. Diğer elde ise 3 dolu mana oluyor. Bu döngü bu şekilde sürüp gidiyor.

Sahip olduğumuz manaya göre sahaya süreceğimiz canavarların sayısı da değişiyor. Örneğin, 6 manamız tamamen doluyken sahaya dilersek 6 canavar sürebiliyoruz. Yalnız bu canavarların hepsinin 1. seviyede olmaları gerekiyor. Ya da stratejimize göre daha güçlü ve daha az sayıda kartı da oyun alanına sürebiliriz. Zira saha içerisinde kalabalık ve zayıf bir canavar ordusu olması bize pek bir yarar sağlamıyor.

Çünkü sahada eğer “Taunt” cinsinde bir kartınız yoksa, rakibiniz direk olarak size saldırarak can puanlarınızı eritebiliyor. Ayrıca şunu da belirtmek isterim, bazı özel kartların haricinde sahaya sürdüğünüz kartın saldırı pozisyonuna geçmesi için bir tur boyunca sahada kalması gerekiyor.

Diğer bir deyişle bu tur sahaya koyduğunuz kartı bir sonraki tur kullanabiliyorsunuz. Kartların üzerinde yazan defans puanı kartın dayanıklılığını, saldırı gücü ise rakibe vereceği hasar puanını gösteriyor.

Oyuna sürdüğünüz her kart, saldırı yedikçe, defans puanı da aldığı hasar ölçüsünde azalıyor. Örneğin defansı 5 olan bir kartınıza, saldırı puanı 3 olan bir kartla saldırırlarsa defans puanı 2‘ye kadar düşüyor. Ayrıca saldırı puanları bazında kartınız saldırı yapan karttan yüksekse o kartı yok edebiliyor.

Hearthstone‘da canavarların haricinde büyü kartları da bir hayli önemli. Oyunda ilerledikçe birçok yeni karta sahip olabiliyorsunuz. Bu kartlarla düşmana, canavar kullanmadan zarar verebiliyor, rakibinizin size sorun çıkaran güçlü bir kartını zayıf duruma düşürebiliyor, ya da kendi kartlarınızı saldırı ve defans anlamında güçlendirebiliyorsunuz. Uzun lafın kısası, oyunda geniş bir kart yelpazesi bizleri bekliyor.

Oyunun menüsünden kartların bulunduğu bölüme girerek kendi özel destemizi yapabiliyoruz. Ayrıca oyunda ilerledikçe ve online mücadelelere katıldıkça yeni kartlar kazandığımızı da belirteyim. Bu kartlar kimi zaman elimizdeki ile aynı olsa bile bazen çok değerli kartlara da denk gelebiliyoruz.

Destenizi düzenlerken kartların mana seviyesinden çok işlevlerine dikkat ederseniz sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca mana seviyesi düşük kartlarıda destenizde bulundurmanızı öneririm. Çünkü ilk bir kaç turda mana seviyeniz 1, 2, 3 şeklinde artacağından, elinizde yüksek mana seviyeli kartlar bulunursa, sahaya süremeyebilirsiniz. Bu yüzden başlangıç stratejinize göre, destenize manası seviyesi düşük kartlar da eklemeniz yararınıza olacaktır.

Hearthstone öğrenmesi son derece basit, oynaması da son derece keyfili bir yapım. Eğer Yugioh oyunlarına bir sempatiniz varsa Hearthstone‘u da mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

:: Hearthstone’un betasını deneme şansınız oldu mu?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Hearthstone HoW Ön İnceleme”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    nerden oynıcam yardım

  2. Esener Çelik dedi ki:

    Forum linki çok güzel olmuş elinize sağlık

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Ben bu oyunu bitirdim

" Hearthstone HoW Ön İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hearthstone HoW Ön İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hearthstone HoW Ön İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "