Okunma

Hediye Kartıyla Taksitli Telefona Son!


13 Mayıs 2014 Salı 07:30
Hediye Kartıyla Taksitli Telefona Son!

Şubat ayında yürürlüğe giren yeni kredi kartı düzenlemesiyle cep telefonu ve hücresel destekli tabletlere taksit yasağı getirilmişti. Buradaki haberimizde detaylarını sizlerle paylaştığımız gelişme birçok teknoloji mağazasını farklı çözümler uygulama yönlendirdi. Yasal boşluktan yararlanan mağazalar, tüketicilere hediye kartı satarak, kart bedellerini taksitlendirdi ve bu yasağa dolaylı bir çözüm buldu.

 

Yasal boşluk giderildi 

Bu durumun, cep telefonu ve hücresel tabletlerde yapılan düzenlemeyi geçersiz kılması ilgili makamları harekete geçirdi. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme kurumunun (BDDK), Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmelikte değişiklik yapıldı. Bu değişiklik ile “herhangi bir somut mal veya hizmet içermeyen” ürünlerin alımlarında taksit uygulamasına son verildi.

Hediye kartına taksit de yasaklandı

Yönetmelikte “hediye kart, hediye çeki ve benzeri” ifadesi açıkça yer alıyor ve bu tür somut mal içermeyen ürünlere taksit yasağı getirildiği belirtiliyor. Bununla birlikte, telekomünikasyon harcamalarında taksitlendirme yapılamayacağına dair ilk karar düzenlemede aynen korunuyor.

:: Bu değişiklik tüketicileri operatörlere yönlendirir mi?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

59 yorum - “Hediye Kartıyla Taksitli Telefona Son!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Herkese merhaba, hatice atagül'im bir mukim / vatandaşım. Ben 38 yaşındayım, girişimci / iş kadınıyım. Bir zamanlar proje / işimi finanse etmekte güçlük çekiyordum. Beni şirketinden 500.000 TL değerinde bir kredi almak için bir para havalesi olan Bay Williams Sean'a tanıtan iyi bir arkadaşım olmazsa. Onlarla temasa geçtiğimde, kredilerimin onaylanması için 48 saat sürdü ve kredi koşullarını ve koşullarını belirten tüm yöntemleri gördükten sonra hesabıma geçtim. Kötü krediniz olsa bile hizmet sunmaya devam ediyorlar. Ayrıca İşletme kredisi, Ev kredisi, Kişisel kredi, Araba kredisi, İş kurma kredisi ve İş Genişletmesi gibi her türlü kredi imkânı sunar. Acil bir mali yardıma ihtiyaç duyarsanız bugün onlarla iletişime geçebilirsiniz.

  e-posta yoluyla: [email protected]*****
  WhatsApp: +15184181390

  Benim için yaptıklarından ötürü onlara nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum, fakat Tanrı Williams Sean'ı güçlü bir şekilde ödüllendirecek.

  Teşekkürler.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yasa kime yaradı.
  1)Operatörler: taksitle telefon alabileceğin tek yer operatörler. Yasa açığının ne büyüğünü yaptıkları halde hiçbir sorumlu çıkıp demiyor ki siz yasal açıktan yararlanıp çakallık yapıyorsunuz. İstese der ama herkesin gözü önünde yapılıyor çünkü. Telefon faturasına yansıtmak demek taksitle almanın ağababası demektir. Bu halk zorla tekele mahkum bırakıldı.
  PARAN VARSA PEŞİN ALIRSIN, YOKSA GİT OPERATORUNDEN TAKSİTLE AL!!!
  2)Bankalar: gidiyorsun bireysel kredi çekiyorsun telefon için sonra çektiğin krediyi taksite bölüyorlar. Fakat burada ki kurnazlık şurada. Bireysel kredinin faizi her zaman ve her zaman kullandığın kredi kartının faizinden yüksek olur. Sen aslında telefon için daha fazla orana sahip faiz vererek yani bankaları daha fazla zenginleştirerek telefon almaya zorlanıyorsun.

  AKP sömür sömürebildiğin kadar herşeye bir kılıf uyduruyorsunuz nasıl olsa. Neymiş tüketimi kontrole alacaklarmış ondan, cari açık azalacakmış ondan…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ulan zaten parası olan
  istediği yerden alıyor..ama gariban kırk yılda oğluna,kızına bir cep telefonu almak isteyecek karne hediyesi onuda burnundan getirecekler..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni Sarayın Gelir giderleri için acil para lazım ! Milletim Sağolsun…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  aslında bi arkadaşımız gerçekden dogru şölemiş dış açıgı önlemek için diye ama şurda yanılmışş biz dış açıgı önlesek bile ne vergi düşer nede benzinin mazotun fiyatı onu geç sen

 6. SDN Okuru dedi ki:

  hııı tabi tabii taksit sınırlaması ile açık kapanır tabi bu yazdığına iktisat mezunu birlikte olarak sadece güler geçerim arkadaş neden dersen ülkede ithalatta sınır yok ayrıca ara mallar ithal edip sonunda son ürünü aldığın ara malların maliyetini bile karşılayamayacak düzeyde bir fiyatla ihraç ediyorsan ki bu cari açığı oluşturur asla açığı kapatamazsın bkz. otomotiv sektörü. bu sektörde ara mallar olarak tabir edilen asıl parçalar ülkemizde birleştirilip yurt dışına gönderilmektedir ancak malesef karşılığı olan değerin altında kalmıştır 1990 lı yıllarda gümrük birliği anlaşması imzalandığında yüksek ihracat hacminin olduğu tekstil sektörü dahada artacağı varsayılarak imzalanmıştır ancak avrupa tekstil ürünleri ülkeye yığınla ithal edilmiş sonucunda cari açık dahada artmıştır bu aşamada yan ürün ve yan sanayi desteklenmiştir ancak bu önlemde çin faktörü sebebi ile işe yaramamıştır dolayısı ile bırakın kendi otomobilini ütetmek kendi cep telefonunu üretip halkına sunamayan tüm hükümetler dönemleri boyunca sadece günü kurtarma çabaları ile basit hamleler yapmışlar sonuç olarak sanayi tarım ve hayvancılık gibi sektörlerde de gelişmişlik düşük kalmıştır bu gibi basit önlemler geçici ve çözüme yönelik hamleler değildir.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  14.05.2014 01:21
  Hakikaten yorumları görünce gülmekten öldüm. Bu sınırlama diş ticaret acigimizi dusrulsun diye yapılıyor. Sık sık telefon değiştirilmeyi önlemek için yapılmış böyle ihracatin ithalatı karşılama orani yükselecek. Peki bu oran yükselirse ne olacak dolar başta olmak üzere devletin faize verdiği para düşecek bu da halktan daha az vergi alınması bu da benzinin fiyatını düşürecek.. Bundan karlı kim çıkacak tabiki halk

  İşin özü budur arkadaşlar. Taksitli cep telefonu satışı furyasının devlete yükü yıllık 20 MİLYAR DOLAR. Devlet dış borç ödemesinden yatırımlara, maaş ödemelerinden sağlık hizmetlerine kadar yığınla ödemeyi bu vergiler sayesinde yapıyor. Bu vergi yükü 20 milyar dolar daha az olsa halkın yükü de azalır. İnsanların fütursuzca harcama hastalığına bankalarında acımasızca insanları harcaması eklenince devlet yapması gerekeni yapar. Bir anne uçurum kenarında gezen çocuğunu kenardan uzaklaştırmazsa çocuk ölür yine ağlayacak olan da annedir. Yapılan hizmetleri sırf nefsinize zor geldi diye kötülemeyin. Akıl ve vicdan sahibi olmakta ısrar edin.

" Hediye Kartıyla Taksitli Telefona Son! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hediye Kartıyla Taksitli Telefona Son! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hediye Kartıyla Taksitli Telefona Son! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "