Okunma

Heliatek, Organik Güneş Paneli Yaptı


09 Şubat 2016 Salı 09:30
Heliatek, Organik Güneş Paneli Yaptı

Dünyayı kurtarma çabaları git gide yaygınlaşıyor. Tesla Powerwall’dan tutun da, Heliatek gibi dünyayı daha yeşil bir yer yapmaya çalışan firmalar, iyi ki varlar. Heliatek, şimdi de yeni organik fotovoltaik güneş paneli hücrelerini tanıttı.

Organik güneş panelleri

2012’de çıkardığı organik fotovoltaik hücrelerle %10,7 oranında verimlilik elde edebilmiş olan Helaitek, bu oranın yakın gelecekte %15 olacağını söylemişti. Bu hafta tanıttığı yeni organik fotovoltaik hücrelerle Heliatek, %13,2 oranında verimlilik elde ederek hedefine yaklaştığının sinyalini verdi.

Ar-Ge çalışmalarıyla yeni bir rekora imza attığını belirten Heliatek firması, ölçümlerini bağımsız araştırma kuruluşu olan Fraunhofer CSP’ye onaylattı. Geleneksel silikon hücreler daha fazla dönüştürme verimliliği sağlasa da, organik hücreler daha ucuza mâl edilebiliyor ve daha esnek yapıya sahip.

Hatta firma yeni ürününü “organik yarı iletkenlerin düşük ışık ve yüksek sıcaklık durumunda mükemmel çalışabilmesi” şeklinde tanıtıyor. Bu yeni hücrelerle birlikte firma, geleneksel güneş panellerine çok yakın sonuçlar elde ediyor. Geleneksel güneş panelleri, gerçek hayat şartlarında %16-17’lik bir verimlilik oranına sahip.

Firma, sayesinde yeni bir dünya rekoruna imza attığı bu çalışmasıyla birlikte, ileride daha da geliştirerek binalara güneş enerjisinden elektrik sağlamayı hedefliyor.

Kaynak: Gizmag

:: Güneş enerjisi hakkındaki görüşleriniz nedir?
yazarMehmet Arslan

Bilgisayar oyunlarına ayrı bir merakı olan Melik, teknoloji hakkında yazılar yazmayı çok seviyor. Melik’in yeni durağı ise ShiftDelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Heliatek, Organik Güneş Paneli Yaptı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Çok güzel bir arge

  2. SDN Okuru dedi ki:

    güzel gelişme tebrikler…

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Bence hepimiz ormana taşınalım, yıkalım binaları fabrikaları agaç dikelim.

" Heliatek, Organik Güneş Paneli Yaptı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Heliatek, Organik Güneş Paneli Yaptı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Heliatek, Organik Güneş Paneli Yaptı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "