Hem Görüntüleyin Hem Düzenleyin


11 Nisan 2007 Çarşamba 13:00
ABONE OL
Hem Görüntüleyin Hem Düzenleyin
Bir resim görüntülüme yazılımından neler beklersiniz bilemiyoruz ancak hem görüntüleme hem de düzenleme işlemlerini kolayca yapmanızı sağlayan bu yazılımı beğeneceğinizi düşünüyoruz. Dijital fotoğraf makinelerinin de katkısıyla bilgisayarımızda gün geçtikçe sayıları artan resimleri farklı klasörlerde toplamak, sınıflandırmak oldukça zaman alan bir işlem. Ücretsiz bir yazılım olan Fast Stone Image Viewer 3.0 ise hem bilgisayarınızdaki resim dosyalarını düzenlemenize hem de farklı şekillerde görüntülemenize olanak sağlıyor.


Programın genel görünümü.


Neler yapabilirsiniz?

FastStone Image Viewer 3.0 ile neler yapabileceğinize şöyle bir göz atalım. “Göz atalım” diyoruz zira yazılımın kullanıcılara yönelik hazırlanan kullanım dökümanı tam 59 sayfa. Ayrıca en baştan belirtmekte fayda var, yazılım, tamamen İngilizce.

Programı açtığınızda karşınıza resimdeki gibi bir görüntü geliyor. Sol taraftaki dosya ağaç yapısını kullanarak resim dosyalarınızın olduğu klasörleri bulup tıkladığınızda, klasörün içeriğini sağ tarafta göreceksiniz. Sol alt köşede ise sağ taraftaki bölümde seçili olan resmin biraz daha büyük haldeki ön izlemesini görebilirsiniz. Ön izleme kısmına fare ile gelip basılı tuttuğunuzda resmin biraz daha büyüdüğünü göreceksiniz.

Genel görünümde de görebileceğiniz gibi oldukça zengin olan üst menüden pek çok işlemi “resmi açmadan” kolayca yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz işlemler arasında; resmi yeniden boyutlandırma, üzerine yazı ekleme, birden fazla resmi karşılaştırma, slayt gösterisi yapma, seçili resimleri direkt olarak e-posta ile gönderebilme, başka bir klasöre kopyalama ya da taşıma, favoriler listenize ekleme gibi kullanışlı işlemler bulunuyor.


Üst menü oldukça zengin.

Örneğin; bir resmi yeniden boyutlandırmak için sadece seçili hale getirmek ve üstteki “yeniden boyutlandır” (resize) butonuna basmak yeterli.


Yeniden boyutlandırma penceresinde farklı detaylar mevcut.

Bundan sonra, karşımıza çıkacak olan yeniden boyutlandırma penceresinden istediğimiz değişiklikleri kolayca yapabiliriz.

Gösteriye hazır mısınız?

Seçtiğiniz resimlerle bir slayt gösterisi yapmak isterseniz Fast Stone Image Viewer bu konuda da size oldukça fazla seçenek sunuyor. Detaylı slayt gösterisi ayarları sayesinde, slaytın arka planını, boyutunu, çalmak istediğiniz müziği ayarlayabiliyor ve 156 tane slayt geçiş efektini kullanabiliyorsunuz.


Detaylı slayt ayarları sayesinde etkili slayt gösterileri yapabilirsiniz.

Karşılaştırın

Resimleri karşılaştırma ise programın başka bir güzel özelliği. En fazla 4 tane resmi karşılaştırabilen programda, karşılaştırma yaptığınız sırada resimler üzerinde yakınlaştırma, başka klasöre taşıma ya da kopyalama, silme gibi işlemler de yapabilirsiniz. Hatta dilerseniz resimleri tam ekran olarak da karşılaştırabilirsiniz.


En fazla 4 tane resmi karşılaştırabilirsiniz.

Sağ tıklayarak yapabilecekleriniz

Üst taraftaki menüyü ve butonları kullanarak seçili olan resimler üzerinde yapabileceğiniz işlemleri, resmin üzerine sağ tıklayarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bir resim üzerine sağ tıkladığınızda açılan menü de oldukça zengin. Resmi duvar kağıdı olarak kullanmaktan, başka bir programla düzenlemeye kadar farklı seçeneklere bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Menüler

Programın menülerinde ise çok daha fazla detay bulunuyor. “Edit” menüsünü kullanarak seçtiğiniz resim üzerinde çevirme, yeniden boyutlandırma gibi değişikliklerin yanı sıra resme bazı efektler de uygulayabilirsiniz.

Deri değiştirin

Buraya kadar hep düzenleyebileceğiniz resimler için neler yapabileceğiniz hakkında bilgiler verdik. Ancak yazılımı geliştirenler programın kullanışlı olmasının yanı sıra görsel açıdan da kullanıcılara hitap etmesi gerektiğini düşünmüş olmalılar ki tıpkı Winamp ve bazı diğer programlarda olduğu gibi arayüz özelliği eklemişler. Yazılımın içinde gelen 9 adet temadan istediğinizi seçip kullanabilirsiniz.


Yazılıma yeni bir görünüm kazandırmak mümkün.

Fast Stone Image Viewer, bildiğimiz diğer resim göstericilerden biraz farklı. Hem resim düzenleme hem de görüntüleme işini birlikte yapan yazılımın kullanışlı olduğunu düşünüyoruz. Ancak her zamanki gibi son söz siz kullanıcıların. Ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz yazılımın gördüğümüz en büyük eksiği ise başta da belirttiğimiz gibi sadece İngilizce dil desteği veriyor olması.

Yazılımın künyesi

:: Adı:
Fast Stone Image Viewer
:: Dosya boyutu:
3.2 MB
:: SDN Download: İndirmek için buraya tıklayın.
:: Fiyatı:Ücretsiz
:: Dili:
İngilizce
:: İşletim sistemi: Tüm
Windows Ailesi

Bilgi için: Fast Stone
Yazar: Özlem Özgöbek
SDNhttp://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Çok iyi program. Eğer başka bir Viewer kullanıyorsanız direk silin bunu yükleyin acayip beğendim. Anlatan arkadaşada helal olsun uğraşmış baya. Kesin deneyin!!!

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Yararlı bir program. Teşekkürle SDN.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

xnview Türkçe destekli bir program hemen hemen aynı işi yapıyor alternatif olarak kullanıla bilir.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Süper bir program

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Picasa gibi bi program güzel

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

İnşallah vistada tam olarak çalışır

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Allah razi olsun sizden

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Sizden rica ediyorum ne olur bu firmanın bir çok programında aynı sorunu yaşadım olmuyor yapabilen bir arkadaş varsa erişebileceğimiz bir yere atarlarsa çok sevineceğim.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

idare eder

" Hem Görüntüleyin Hem Düzenleyin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hem Görüntüleyin Hem Düzenleyin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hem Görüntüleyin Hem Düzenleyin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!