Okunma

Hem uçan hem robotik ambülans


04 Aralık 2016 Pazar 08:00
Hem uçan hem robotik ambülans

Otonom otomobiller yaygınlaşırken, otonom hava araçları da artık gündeme gelmeye başlıyor.

Urban Aeronautics firmasının geliştirdiği otonom hava ambülansı, ilk testlerini başarıyla geçmeyi başardı.

Cephe hattı için özel ambülans

Özellikle arama kurtarma görevlerinde kullanılması beklenen hava ambülansı, tamamen pilotsuz olarak hareket edebiliyor. Cephe hattında yaralı askerleri taşıması için tasarlanan ambülans çok dar alanlara hızlıca inip kalkabiliyor.

Normal askeri helikopterler ise hem geniş pervaneleri hem de insan kontrolünün yetersiz kalması nedeniyle zor arazilere inişte sorun yaşıyor.

Aynı drone teknolojisinin, büyük şehirlerde de dar alanlara iniş yaparak, trafik sıkışıklığı nedeniyle acil hastaların hastaneye yetişme problemine çözüm getirebilecek.

:: İnsansız drone’ların ambülans olarak kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Hem uçan hem robotik ambülans”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bana göre bu aracın tek kullanım şekli; insansız olarak uçurulan ve acil durum bölgesinden bir tane yaralıyı alarak güvenli bölgeye taşıyan ve yine acil durum bölgesine hafif araç gereç ve malzeme taşıma rolüdür. Yani hafif yükü kısa mesafeye taşıyacak, ger yükü alabilecek kabini varsa. Alt tarafı tamamen pervane kaplıyor gibi, zor iş.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İsrail'li firma 10 senedir bu şeyi geliştiriyor. Ama olacakmış gibi görünmüyor. Araç daha kendini zor taşıyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Konuya gelirsek kullanışlı duruyor araç ama uygulamada dağılır gider gibi çünkü savaş ortamında mesafe ve şartlar çok katı olur bu araçların mesafede sıkıntılı olduğu kontrolün zor olduğu düşünülürse savaşta nasıl kullanılacak merak ettim insansız olanlarda sıkıntı yok ama insanlı olunca dürülmesi kolay olan araçlar gibi.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ambülans yazmayı nasıl becerdiniz merak ediyorum.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Haberi bir yerlerden alıp (gerekirse tercüme edip) paylaşıyorsunuz, eyvallah. Ama bu nasıl bir Türkçe yahu? "Ambülans" nedir?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ambülans değil ambulans olacak. bu kadar basit kelimelerde bile hata yapmayın lütfen.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ambülans nedir ya? 🙂

" Hem uçan hem robotik ambülans konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hem uçan hem robotik ambülans ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hem uçan hem robotik ambülans ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "