Okunma

Hepimizi Takip Ediyorlar!


09 Mart 2014 Pazar 08:00
Hepimizi Takip Ediyorlar!

ABD’de düzenlenen South by Southwest Interactive Festival’e Skype ile bağlanan Assange, “Önümüzdeki birkaç yılda gezegendeki herkes takip edilebilecek,” diyor. Kendisi 2010 yılında WikiLeaks gizli hükümet dokümanlarını paylaşmaya başlayınca şöhret olmuştu.

İsveç, Assange’ın bir kadına tecavüz ettiği, başka bir kadına da cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı. Haziran 2012’de Ekvador kendisine sığınma hakkı vermiş, o da büyükelçiliğe kaçmıştı.

Hakkındaki taciz – tecavüz suçlamalarını yalanlayan ve politik kaynaklı olduğunu söyleyen Assange, İsveç’in kendisini ABD’ye transfer etmesinden korktuğunu söylüyor. Neticede ABD, Assange’ı idam edebilirdi.

Cumartesi günü yaptığı konuşmada Ekvador büyükelçiliğindeki yaşamını hapis hayatına benzeten Assange “belki” gerçek mahkumların daha kötü şartlarda olabileceğini söylüyor.

Aslında konuşma bir “soru – cevap” bölümü gibi planlanıyordu ancak teknik sorunlar nedeniyle Assange’ın bir saatlik konuşma yapması ile sonuçlandı.  Sorular ise Twitter’dan geldi.

Tek taraflı konuşmadan salondaki 2.000 kişiden bazıları sıkıldı, dinleyicilerin çoğu Assange konuşmasını bitirmeden salonu terk etmişti. Elbette çok şey kaçırdılar… Hem de çok!

Moderatör Benjamin Palmer’ın ses bağlantısı ilk 15 dakikadan sonra kesilince Assange konuşmayı kendi kanaatiyle yürütmek zorunda kaldı. Ve ABD, İngiltere gibi devleri eleştirdi.

Hepimiz takip altındayız

ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı’nı “düzenbaz” olarak nitelendiren Assange, ajansın gereğinden fazla güce sahip olduğunu söylüyor. “Obama ajansı kapatmak isteseydi, onu devirirlerdi.” diyor.

“Obama’ya çamur atarlardı. Kongre onu suçlardı ve cezai suç unsuru oluşurdu.” diyor. Ülkemizde her gün yeni bir telefon kaydı yayınlanırken bunu anlamak daha kolay olsa gerek.

Assange, WikiLeaks gibi aktivist grupları hükümetin halkın özel alanına girmesine karşı direnen özgürlük savaşçıları olarak nitelendiriyor.  “İnternet artık insan hayatıyla bütünleşti. İnsani hukuk, internet için de geçerli olmalı.” diyor.

Anlamadığımız bir dünyada yaşıyoruz. Hükümetler gerektiğinden çok daha fazla güce sahipler.” diyen Assange, hükümetler çok fazla bilgiye sahip olduğundan vatandaşların durumu kavrayamadıklarını belirtiyor.

Google ve Facebook gibi kullanıcı bilgileri toplayan internet titanlarını da boş geçmiyor elbette. “Olan şey, zaten çok güçlü olan bir kesimin halkın çoğunun varlıklarını eşi görülmemiş bir şekilde soymasıdır.” diyor.

“Bunu hepimizden bilgi çalarak yapıyorlar. Bilgi güçtür, onlar da çok fazla güç topluyorlar.” diyerek yorumlarını belirten Assange, dünya çapında Android‘li cihaz sayısının bir milyarı geçmesinden de yakınıyor.

“Bu büyük bir sorun, bir grup insanlar hakkında bu kadar fazla bilgiye sahip. Sattıkları ürün, sizsiniz.” diyor.

Aynı konferansta Rusya’da sürgündeki Edward Snowden’in de canlı bir bağlantı ile pazartesi günü bağlanması bekleniyor.

:: Hükümetler kişisel bilgi konusunda gereğinden fazla mı güçlü?
yazarAhmet Vural

Birçok farklı ekonomi ve bilişim yayınında yazarlık ve çevirmenlik yapmış olan Ahmet SDN'de popüler teknolojiden silikon plakalara kadar geniş bir yelpazede haberleriyle bizlerle.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Hepimizi Takip Ediyorlar!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Çılgınlar gibi teknolojileri barındırıyor bahsi geçen hükümetler. Gerçektende bilmedikleri hiç bir şey yok nerdeyse.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Person of Interest gerçekten çok da uzak değil.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Adam haklı olmasına haklıda bu düzen artık insan eliyle düzelmez insanlar bişeyi değiştirmek istediklerinde bile onlara hizmet ediyor istemeselerde hizmet ediyor yani onlara karşı durmaya çalışmakta onlar için faydalı hale gelebiliyor.. insanlar başı kesik tavuk gibi ne yöne gideceklerini bile bilmiyor kim doğru ney yalan haklı haksız kim herşey karışık ve iç içe bu durumdan ancak ilahi bir gücün yardımıyla kurtulabiliriz.. insanların birşeyleri değiştirmesi için artık çok geç

 4. SDN Okuru dedi ki:

  su universteye bir geceyim ilk isim ios’a gecmek

 5. SDN Okuru dedi ki:

  adam çok çökmüş ( 2012 deki görüntülerine bakın ). ya korkudan bu kadar çökmüş, ya da hakikaten hapis gibi bir hayat yaşıyor…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Adressiz sistem lazim ip, gps tum cihazlar adrese dayali eliyle koymus,gibi buluyo seni adam takip ustune hersey bundan bagimsiz bi sistem lazim

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Katılıyorum çok doğru

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Herzamanki hikayeler. İnsan varolduğundan beri durum aynı. Benim hakkımda her bilgiyi bilseler ne olacak anlamış değilim. Sapıklar, hırsızlar falan gocunur bundan. Yakın zamanda sokaklara kamera koyunca çok kişi ayaklandı, sonra bunlarda birinin kızını okulun çıkışında aldılar, adam isyanlarda nerde devlet nerde polis. Sen söktürdün kameraları dedi biri, adam aynen top oldu. Bu işlerin herzaman iki tarafı var ve dengeyi sağlamak kolay değil. Bırakın insanları başıboş, iki günde sokakta yürüyemez hale gelirsiniz.

" Hepimizi Takip Ediyorlar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hepimizi Takip Ediyorlar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hepimizi Takip Ediyorlar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "