Okunma

Her 4 Tweet’ten 1’i Değersiz


03 Şubat 2012 Cuma 09:45
Her 4 Tweet’ten 1’i Değersiz

Twitter, takip ettiğiniz kişilere göre dünyadaki en ilginç içerikleri bulabileceğiniz ya da tamamen değersiz yazılardan oluşan bir siteye dönüşebilir. Araştırmacılar da bu konu üzerine eğilerek gönderilen tweetlerin değerini ortaya çıkartmaya çalıştılar.

Carnegie Mellon University, MIT ve Georgia Tech’teki araştırmacılardan oluşan ekip, 19 günden uzun bir süre boyunca 1.443 ziyaretçi ile Twitter’daki 21.014 hesaptan gönderilen 43.738 tweet’i incelediler.

Carnegie Mellon’dan Paul Andre, araştırmayla ilgili “Eğer hangi içeriğin hangi sebeple okumaya değer olduğunu anlayabilirsek, kullanıcıların işine yarayacak daha başarılı bir içerik filtreleme aracı oluşturabiliriz.” açıklamasını yaptı.

Who gives a tweet adlı bir site üzerinden kullanıcıların bilgileri saklı tutularak toplanan veriler gösteeriyor ki gönderilen tweet’lerin 3’te 1’lik bir kısmı okumaya değer. Başkaları ile girilen diyaloglar ya da kişisel ruh hali ya da aktivitelere dair yazılan tweet’ler ise en beğenilmeyenler arasında.

Araştırma ekibinin oluşturmayı planladığı araç ile belki de yakın zamanda kullanıcılar gönderdiği tweet’lerin ne kadar değerli olduklarını da takip edebilecekler.

:: Takip ettiğiniz kişilerin tweet’lerinin kaçta kaçını okumaya değer buluyorsunuz?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Her 4 Tweet’ten 1’i Değersiz konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Her 4 Tweet’ten 1’i Değersiz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Her 4 Tweet’ten 1’i Değersiz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "