Okunma

Her İki Evden Birinde İnternet Var


16 Ağustos 2012 Perşembe 12:15
Her İki Evden Birinde İnternet Var

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından düzenli olarak yapılan Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması‘nın Nisan ayı sonuçlarına göre Türkiye’deki hanelerin neredeyse yarısı (yüzde 47.2’si) internet erişimine sahip. Bir rakam geçen yılın aynı ayında yüzde 42.9’du.

Evden internete erişim imkânı olmayan hanelerin yüzde 27,6’sı evden internete bağlanmama nedeni olarak internet kullanımına ihtiyaç duymadıkları olarak gösterilmiş.

İnternet erişim imkânı olan hane oranı kentsel yerlerde yüzde 55,5 iken, kırsal yerlerde yüzde 27,3 oldu. 2012 yılı Nisan ayında hanelerin yüzde 43,2’sinde genişbant internet erişim imkânı olduğu ortaya çıktı.

Bilgisayar ve internet kullanımı artmaya devam ediyor

16-74 yaş grubundaki bireylerde bilgisayar ve internet kullanım oranları sırasıyla yüzde 48,7 ve yüzde 47,4’tür. Bu oranlar 2011 yılında sırasıyla yüzde 46,4 ve yüzde 45 idi.

İnternet en çok evde kullanıyor

2012 yılı ilk üç ayında (Ocak-Mart 2012) 16-74 yaş grubu internet kullanan bireylerin yüzde 70’i İnterneti evde kullanmış olup, bunu yüzde 33,8 ile işyeri, yüzde 17,8 ile arkadaş, akraba vb. evi yüzde 16 ile internet kafe, yüzde 7,2 ile eğitim alınan yer, yüzde 5,9 ile kablosuz bağlantının yapılabildiği yerler takip ediyor. İnternet kafelerde internet kullanımı bir önceki yılın aynı döneminde yüzde 18,7 idi.

ADSL hala popüler   

Araştırma sonuçlarına göre ADSL, yüzde 31,3 ile tüm haneler, yüzde 66,4 ile internet kullanılan haneler arasında en çok kullanılan bağlantı türü oldu. 3G ise tüm hanelerin yüzde 13,9’unda, internet kullanılan hanelerin yüzde 29,5’inde kullanılan bir bağlantı türü olarak tercih ediliyor.

Beş kişiden biri internet üzerinden alışveriş yapıyor

İnternet kullanan bireylerin internet üzerinden kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı yüzde 21,8 olarak belirlendi. Önceki yıl bu oran yüzde 18,6 idi.

:: İnternet kullanımınız Türkiye ortalaması ile aynı mı?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Her İki Evden Birinde İnternet Var”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ben evdeki internetimi kapattırdım çok ***** kurtulmuş gibi hissediyorum ***** sürekli arıyorlar kapattırmayın diye . Herşeyin fazlası zararlı.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  interneti hayatımdan neden çıkarayımki hey Allahım..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İki katlı evimiz var ama ikisinde de internet yok 😀 Şaka bir yana böyle bir sonuca sevinmeli mi üzülmeli mi ? Yarın bir gün interneti hayatımızdan çıkarmak istesek kolayca çıkarabilir miyiz?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bende 4 tane var yanls sayilmis:D

" Her İki Evden Birinde İnternet Var konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Her İki Evden Birinde İnternet Var ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Her İki Evden Birinde İnternet Var ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "