Okunma

Her Oyunu Kazanan Yapay Zeka


10 Ocak 2015 Cumartesi 09:00
Her Oyunu Kazanan Yapay Zeka

Yapay zekanın hızla güçlendiği günümüz teknoloji dünyası akla pek de gelmeyecek alanlarda da kendisini göstermeye başladı. Örneğin özel bir ekibin üzerinde çalıştığı proje sayesinde yapay zeka karşısında hiçbir insan oyun kazanamayacak. Projenin adı ise Cepheus şeklinde.

Çoğumuzun bildiği poker oyununu insanların kazanamayacağı şekilde oynayabileceği iddia edilen Cepheus adlı yapay zeka projesi çok sayıda poker araştırmacısı ve Alberta Üniversitesi tarafından hayata geçiriliyor. En basit versiyon olarak bilinen iki kişili poker oyununda değil çok sayılı oyunlarda bile herkesi yenebildiği söylenen Cepheus sadece iki ayda uzman olmuş.

Gerçek bir poker ustası olmak için 10 yıl bile harcanabilineceği söylenirken, Cepheus’a sadece kurallar öğretilmiş. 4 bin adet işlemcinin destek verdiği sistem kendine karşı da yarışmış, saniyede 6 milyar hesaplama gerçekleştirmiş. Her oyunda kendine hatalarını öğreten yapay zeka, daha sonraki oyunlarda asla aynı hataya düşmüyor.

Wall Street Journal’a göre proje ticari amaçla asla kullanılmayacak.

:: Yapay zeka gelecekte başka ne gibi işlerin üstesinden gelir?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Her Oyunu Kazanan Yapay Zeka”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ancak olasılıklar artınca işe yarayan bir makine olur.
  yazı tura oynasınlar, pert.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sakıncalı olabilir

 3. SDN Okuru dedi ki:

  blofü çözebilir mi 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten makinelerin insanlardan daha iyi oynamaları gerekir. İşlem ve verileri hiçbir zaman unutuyorlar ve ona göre oynuyorlar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Samatrithan vs Machine 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bizden iyi taş çalarsa okeyede bekleriz.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Her eldeki her olasılığı hesaplıyor o olasılıkta hata olunca bunu ezberliyor aynı ihtimal olursa aynı hatayı iki yapmıyor bu bilgi işleme gücü. ortada zekadan bahsediyorsak yorumlama kapasitesi olması lazım. şuana kadar bunu başaramadılar. ama yapılabilir. yani sonuçtan sebebe gidecek sebepten sonuça gidecek bir ***** internet diye birşey var. makine dediğimiz şey yaptığımız işlemleri partikülleri kendi algılayabilmeli yorum yapmalı mesela biz bir kanser ilacı kullanırken ürettiğimiz maddelerden birini fazla kullanarak ilacın faydasını etkılıyor olabılırız bundaki durumu irdeleme kapasitesi olcak. yoksa bizim programlara yaptırabıldıgımız bırseyı kendı basına yapıyor diye yapay zeka olunmuyor. gerçi sırf onlıne dıye fotografları ınternette anında paylasabılıyoruz dıye telefonlara akıllı denıyor ya neyse..

" Her Oyunu Kazanan Yapay Zeka konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Her Oyunu Kazanan Yapay Zeka ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Her Oyunu Kazanan Yapay Zeka ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "